Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Türkler yine Dakar'da


Dünyanın en zorlu yarışında geri sayım devam ediyor.. 
Bu yıl 4 motosikletçimiz ve ikisinin oluşturduğu 
Castrol KTM Türkiye Takımı olarak bayrağımız Latin Amerika'da dalgalanacak..


 Türkiye de katılıyor1992'li yıllardan beri az sayıda pilotumuz,
bu yarışa katılırken, Dakar'a katılan en başarılı Türk olan rahmetli Kemal Merkit (motosiklette), ilk ve şu an için katılan tek yerli araç BMC ve onu kullanan ekipte yer alan Renç Koçibey'i de hemen hatırlıyoruz..

2015 yılında 37nci kez gerçekleştirilecek olan ve dünyanın en zorlu rallisi 
olarak kabul edilen Dakar, bu yıl 04 Ocak 2015 tarihinde Arjantin’in Buenos Aires kentinden start alarak, Bolivya ve Şili’yi geçerek 17 Ocak 2015 tarihinde yine Buenos Aires’de sona erecek.
Bu zorlu ralliye bu yıl Türkiye’den motosiklet kategorisinde, Selçuk Bektaş ve Koray Özkaplan’dan oluşan CastrolKTM Dakar Takımı da katılıyor. Takımın tanıtımı, 11 Aralık Perşembe günü Ritz Carlton Otel’de yapılan basın toplantısı ile gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Arjantin Başkonsolos yardımcısı Alicia Barone, Türk takımına başarılar diledikten sonra, “Tutkunun ülkesi Arjantin’de bu zorlu ralliye katılacak pilotlar, döndüklerinde aynı insanlar olmayacaklar, bu zorlu mücadele yaşamlarında mutlaka bir şeyler değiştirecek” dedi. Barone’den sonra söz alan Castrol Türkiye Satış Müdürü Tayfun Arlı, “Motor sporları Castrol için büyük bir heyecan ve tutku, motor sporları bizim şirket DNA’mızda var. Globalde yer aldığımız motor sporları sponsorluklarının yanı sıra Dakar gibi dünyanın en zorlu rallisinde lokal olarak stratejik işbirliği içinde olduğumuz KTM motosikletleri ile ülkemizi temsil edecek takımın bir parçası olmak bizim için çok önemli.” şeklinde konuştu. Gefco’dan Türkiye Genel Müdürü Fulvio Villa ise, insanın doğa ve kendisiyle sürekli mücadele ettiğini ve bu uzun yolculuğa ikinci kez sponsor olarak bu mücadeleye destek verdiklerini ifade etti.

2015 Dakar için stratejilerini “bireysel başarı öncelikli takım sürüşü” olarak ifade eden Dakar tecrübeli Castrol KTM Dakar Takımı pilotu Selçuk Bektaş, önceliklerini, her pilotun kendi temposu ile devam etmesi, gerektiği yerde de birbirlerine destek olarak, hedeflerinin Buenos Airese’teki finiş çizgisine takım olarak ulaşmak olduğunu belirtti. 

İlk kez Dakar Rallisi’ne katılacak olan Koray Özkaplan, bireysel hedefini; öncelikle Dakar’ın ilk hafta sonu verilen ‘rest day’e ulaşıp daha sonrası için ilk haftanın tecrübesine göre finiş görebilecek pilotajla ikinci haftaya devam ederek takım olarak finiş görmek olarak belirledi.Motosiklet, araba, kamyon ve quad kategorisinde toplam 414 aracın katılacacağı zorlu ralli bu yıl 37inci kez, Güney Amerika’da ise 7inci kez start alacak. Arjantin, Buenos Aires’den start alacak pilotlar 9.000 kilometreden fazla bir mesafeyi üç ülkede, çöl, toprak yol, zorlu nehir yatağı ve 4.000 metre civarı dağ geçitlerini aşarak kat ettikten sonra tekrar Arjantin, Buenos Aires’de finiş noktasına gelecekler. 

2014 yılı boyunca farklı uluslararası rallilere katılarak tecübe ve tekniklerini geliştiren pilotlar, en son katıldıkları Abu Dhabi Desert Challenge’da kendi kategorilerinde Selçuk Bektaş birincilik ve Koray Özkaplan dördüncülük ile geri döndüler. 

Yaklaşık iki yıldır hazırlıkları süren projenin; aktif yarışlar, fitness programları ve garajda teknik hazırlıklarla geçirilen günleri sonunda pilotlar Dakar’ın tüm katı gerekliliklerini yerine getirerek 2015 yılı için start numaralarını almaya hak kazandılar. Castrol KTM Dakar Takımı pilotları Selçuk Bektaş 131 ve Koray Özkaplan 166 numarayla start alarak dünyanın en zorlu rallisini bitirmek için 164 motosiklet pilotu ve toplam 414 pilotla beraber mücadele edecekler. Takımın bu büyük mücadelede kullanacakları motosikletleri ise 30 LT yakıt tankı, özel amortisör ve navigasyon sistemi ile Spormoto teknik ekibi tarafından Dakar için özel olarak hazırlanmış KTM 450 EXC’ler.

2015 Dakar için stratejilerini “bireysel başarı öncelikli takım sürüşü” olarak ifade eden Dakar tecrübeli Castrol KTM Dakar Takımı pilotu Selçuk Bektaş, önceliklerini, her pilotun kendi temposu ile devam etmesi, gerektiği yerde de birbirlerine destek olarak, hedeflerinin Buenos Airese’teki finiş çizgisine takım olarak ulaşmak olduğunu belirtti.

İlk kez Dakar Rallisi’ne katılacak olan Koray Özkaplan, bireysel hedefini; öncelikle Dakar’ın ilk hafta sonu verilen ‘rest day’e ulaşıp daha sonrası için ilk haftanın tecrübesine göre finiş görebilecek pilotajla ikinci haftaya devam ederek takım olarak finiş görmek olarak belirledi.


131 Selçuk Bektaş:


2005-Türkiye Enduro Şampiyonası


2008-International Six Days Enduro


2010-Romaniacs


2010-Transanatolia


2011-Abu Dhabi Desert Challenge


2011-Transanatolia +450 cc Birincisi


2011-Avrupa Cross Country Şampiyonası Serres Yarışı, 450 cc İkincisi


2012-Dakar


2012-Romaniacs


2012-Transanatolia


2013-Transanatolia 


2014-Abu Dhabi Desert Challenge +450 cc Birincisi


2014-Transanatolia +450 cc Üçüncülüğü


166 Koray Özkaplan:


2008 -International Six Days Enduro Yunanistan (Türk Milli Takımı)


2008-Türkiye Enduro Şampiyonası 


2008-UEM Eurocup Supermoto Bulgaristan 


2009-TMF Enduro Şampiyonası


2011-Türkiye Enduro Şampiyonası


2011-Transanatolia Rally Raid Türkiye


2012-Evia Rally Raid/ Balkan Ralli Kupası Yunanistan


2013-Hellas Rally Raid/ Balkan Ralli Kupası Yunanistan


2014-ADDC +450 Klasman dördüncülüğü


2014-Merzouga Rally


Dakar Rallisi süresince Castrol KTM Dakar Takımını www.dakar.com adresinden canlı takip edebilirsiniz. 


https://www.facebook.com/CASTROLKTMDAKARTEAMCastrol Motor Sporları Hakkında:
Dünyada motor sporlarına destek veren şirketlerin başında gelen Castrol, bu alanda hem global hem de ulusal düzeyde takımlara sponsor olmaktadır. Dünyada 100 yılı aşkın süredir kesintisiz olarak motor sporlarını destekleyen ve sayısız başarılar elde eden şirketin genlerindeki yarışçı ruh iş modelinin en önemli parçası olarak ifade edilmektedir. Her zaman en ileri teknolojide, performans odaklı, yenilikçi ürünler sunma misyonuna sahip olan Castrol için sektöründeki liderliğin en önemli platformları motor sporları ve dünyanın önde gelen otomotiv devleriyle ortak mühendislik çalışmaları yürütmesidir. Global ve yerel OEM ortaklarıyla birlikte yarış ve benzeri projelerde yer alan şirket, Castrol Power1 yağı ile Castrol KTM Dakar Türkiye Takımı’nın yanında olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..