Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Engelliler için, engeller kaldırılacak!

İspark ile Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nden işbirliği..
İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik ve Genel Müdür Yardımcısı Nurettin Korkut Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ni (TOFD) ziyaret etti.
TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş ve gönüllüler tarafından karşılanan İSPARK heyeti dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı ve birlikte yapılabilecek ortak projeler ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. Genel Müdür Mehmet Çevik ve beraberindeki heyet, omurilik felçli üyeler ile yakından ilgilenirken dernek bünyesinde oluşturulan Grafik – Tasarım ve Tekstil Atölyelerini gezdi. El emeği çalışmaları ve ortaya çıkartılan ürünleri inceleyen yetkililer yapılan çalışmaları takdir ederken, İSPARK’ ın sipariş ettiği ve her araçta bulunması
gereken boyunlukları hazırlayan engelli çalışanlara teşekkür etti.
Dernek Genel Başkanı Ramazan Baş ve dernek yetkilileri ile yapılan toplantı sonrasında İSPARK otoparklarında plastik kapak toplama üniteleri oluşturulmasına, ”Derinliğini Bilmediğiniz Sığ Sulara Balıklama Atlamayın!” projesinin tanıtımı için ortak çalışmalar yapılmasına ve İSPARK otoparklarındaki engelli alanlarının doğru kullanılması için ortak çalışmaları yapılması hususunda görüş birliğine varıldı.
Geliştirdiği sosyal projeler ile kent hayatına ve sosyal yaşama katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Çevik; “Omurilik Felçlileri Derneği’ne yapmış olduğumuz ziyaret ile birlikte yapabileceğimiz birçok proje için önemli adımlar attık. İSPARK olarak otoparklarımızda ve geliştirdiğimiz projelerde engelli vatandaşlarımızın önceliklerine her zaman hassasiyet gösterdik bundan sonra daha da önemli adımları birlikte atacağız.” dedi.


TOFD:1998 yılında omurilik felçlilerinin tıbbî, meslekî, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve yeni omurilik felçlilerinin oluşmaması için hizmet vermek amacıyla kurulmuştur.
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği 1998 yılından bu yana; öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm ortapedik engellilerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmalar yapmaktadır. TOFD başarılı ve yaygın çalışmaları nedeniyle 03.05.2004 tarih ve 2004/7252 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsünde hizmetlerini sürdürmektedir.
Derneğin birincil hedeflerinden biri, yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesi ve toplumun bu alanda bilgilenmesini sağlamaktır. Türkiye'de 150 bin üzerinde omurilik felçlisinin olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamın %90''ı tekerlekli sandalyeye ve bir başka kişiye bağımlı yaşamak durumunda kalmaktadır. Çoğunlukla trafik kazaları, yüksekten düşme, sığ suya balıklama atlama, ateşli silahla yaralanma, iş kazaları, hastalıklar (omurga tümörü, omurga ve omurilik enfeksiyonları, yumuşak doku hastalıkları – bel ve boyun fıtıkları) vb. omurilik felcine neden olmaktadır. Gerek yetersiz rehabilitasyon, gerekse çevresel koşullar (mimari engeller ve ulaşım sorunları) çoğunlukla tekerlekli sandalye bağımlısı olan omurilik felçlilerinin bağımsızlığını kısıtlamakta, üretici konuma geçip, toplumsal ve ekonomik yaşama katılımlarını engellemektedir. Bu sorunların çözümünü bir bütün olarak ele alan dernek, bir taraftan kamusal alanda çözümler üretirken, öbür taraftan diğer yandan da birey bazında omurilik felçlilerini konutlarından alarak dernek merkezimizdeki hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamaktadır. 2.100’ün üzerinde üyesi bulunan derneğin, 1.350'nin üzerindeki üyesi çeşitli seviyelerde omurilik felçlisidir.
Şubeler: Ankara, Beykoz, Elazığ, Görele, Marmaris
Temsilcilikler: Bursa, Diyarbakır, İzmir, Karaman, Karabük.
TOFD Facebook Sayfası:
TOFD Twitter Sayfası:
TOFD web sitesi:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..