Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Final, İstanbul’da gerçekleşecek...

Türkiye Ralli Şampiyonası; heyecanı kıyasıya geçen Ford Otosan 33. Kocaeli yarışıyla devam etti.Bosphorus Rallisi’nden sonra yoğun yağış altında gerçekleşen Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 5. etabı olan 33. Kocaeli Rallisi tamamlandı. Ralliseverlerin de yoğun ilgi gösterdiği yarış, çekişmeli ve heyecanlı anlara sahne oldu.


kadınlar birincisiTürkiye Ralli Şampiyonası’nda Neo Motorspor adına, Mitsubishi EVO IX ve Gürkal Menderes co-pilotluğunda Klass Magazin, A&S Transport ve Hayaller Gerçektir’in katkılarıyla yarışan Simin Bıçakcıoğlu; “Türkiye Ralli Şampiyonası, bu yıl çok çekişmeli geçiyor. Zorlu rakiplerim var ve onlarla yarışmak bana heyecan veriyor.Artık Türkiye Ralli Şampiyonası’nınsonuna doğru yaklaşıyoruz. Sıradaki son iki yarış olan Kıbrıs ve İstanbul etapları şampiyonun belirlenmesi açısından kritik ve çekişmeli geçecek. 

Şuanki tabloya baktığımızda herkesin eşit şansı var.Ama benim hedefim, bu yıl da birinci olarak kupayı tekrar kaldırmak olacak. Birincilik için tüm yıl efor sarfediyorsunuz ve tek bir amaç için tüm çalışmalarınızı planlıyorsunuz. Emeğinizin karşılığını bir kupa ile taçlandırmak işin sadece manevi boyutu. Bizim için de önemli olan aslında bu manevi duygu. Yoksa Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yarışan her pilotun önemli bir başarı hikayesi var. Pilotların bu birinciliği yoğun çalışmalarından dolayı fazlasıyla hakettiğini düşünüyorum. Fakat her spor dalında olduğu gibi otomobil sporlarında da kazanan ve kaybeden olacak. Kazanan taraf; güçlü bir motivasyon ile önümüzdeki sezona hazırlanacak, kaybeden taraf ise hatalarından ders çıkararak yeni sezonda aynı hataları yapmamak için çaba sarfedecek.” dedi.
Türkiye Ralli Şampiyonası’nın bir sonraki ayağı 10-11 Ekim’de Kıbrıs’ta, final mücadelesi 31 Ekim-1 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşecek. Her etapta alınan puanlar toplamı ise pilotları birinciliğe götürecek.


Kocaeli Rallisi'yle ilgili TOSFED'in (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) basın bülteni de aşağıda yer alıyor;2015 Türkiye Ralli Şampiyonası 5. Ayağı olan Ford Otosan 33. Kocaeli Rallisi, Peugeot 207 S2000 ile Neo Motorspor adına yarışan Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ekibinin zaferi ile sonuçlandı…
2015 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 5. ayağı Ford Otosan 33. Kocaeli Rallisi, 12,3 saniye farkla Neo Motorspor adına Peugeot 207 S2000 ile yarışan Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ekibinin zaferi ile sonuçlandı.
Ford Otosan ana sponsorluğunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Outlet Center İzmit, Toshiba, Avis, Setur ve Wellborn Luxury Hotel katkıları ile organize edilen yarışta, genel klasman ikinciliğini Castrol Ford Team Türkiye takımından Ford Fiesta S2000 ile Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz elde ederken, üçüncülük yine aynı takımdan Murat Bostancı-Onur Vatansever’in oldu. Murat Bostancı-Onur Vatansever bu yarışın ardından sezonun bitimine 2 yarış kala 2015 Türkiye Ralli Şampiyonluğu’nu matematiksel olarak garantilemiş oldu.


YAĞIŞLI HAVA EKİPLERİ ZORLADI 
22 Ağustos Cumartesi günü Outlet Center İzmit önünden verilen start ile başlayan rallide, iki gün boyunca ara sıra yüzünü gösteren yağışlı hava, ekiplerin lastik seçimleri ve ayar konusunda oldukça zorladı. Rallinin ilk gün Transit (12,40 km), Tourneo Courier (9,10 km.) ve Ford Otosan (18,80 km.) ve son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seyirci Özel Etabı (1,20 km.) özel etapları geçildi. Özellikle şehir merkezinde Perşembe Pazarı’nda servis alanı yanında oluşturulan seyirci özel etabına otomobil severlerin yoğun ilgi gösterirken, ekipler izleyenlere uzun süre unutulmayacak görsel bir şov sundu. Rallinin ikinci günü olan 23 Ağustos Pazar günü, Transit, Turneo Courier ve Ford Otosan etaplarını ikişer kez geçen ekipler, saat 17:20’den itibaren Outlet Center önündeki finiş podyumuna ulaşmak için mücadele ettiler.
SINIFLARDA BÜYÜK ÇEKİŞME
Büyük çekişmeye sahne olan ve ulusal klasmanda 6 ekibin çeşitli nedenlerle tamamlayamadığı rallide, Sınıf N'de Mitsubishi Lancer EVO IX ile ferdi olarak yarışan Burak Çukurova-Vedat Bostancı ekibi zafere ulaşan taraf oldu. En çekişmeli sınıflardan birisi olan Sınıf 4’de, İki Çeker’de birinciliğin sahibi Ford Fiesta R2 ile Castrol Ford Team Türkiye'den Ümitcan Özdemir-Afşin Baydar olurken, Ümitcan Özdemir aynı zamanda Genç Pilotlarbirinciliğini de kazandı. Rallinin Sınıf 3 birinciliğini Ford Fiesta ST ile ferdi olarak yarışan Kerim Tar-Sevilay Genç ekibi elde ederken, ‘Kadın Pilotlar Birinciliği’ni Deltasport'tan Burcu Çetinkaya ve ‘Kadın Co-pilotlar Birinciliği’ni Bonus Unifree Parkur Racing adına Ercan Kazaz ile yarışan Emire Cantürk kazandı.


HISTORIC’TE PARKUR RACING ZİRVEDE

30 yaş üzeri klasik ralli otomobillerine açık historic klasmanında Bonus Unifree Parkur Racing adına Ford Escort MK2 ile yarışan 3 ekip genel klasman ve Kategori 2’de podyumu oluşturdu. Son 4 yılın historic şampiyonu Engin Kap-Başar Yavuz birincilik serisine bir yenisini Kocaeli'de eklerken, bu sezon Türk lisansı ile yarışan Fin ekip Hannu Pulkkinen-Juha Rahkonen ikinciliği ve Burak Türkkan-Yakup Baştımar üçüncülüğü elde ettiler. Historic klasmanda start alan 9 ekipten 7’sinin tamamlayabildiği rallide, Kategori 1’de ise Deltasport adına Fiat 131 ile yarışan Emre Hasbay-Saipcan Hasbay birinciliğe ulaşan ekip oldu. Kategori 1’de ikinciliği benzer bir otomobilleGerçek-Bahar Sunman çifti kazanırken, üçüncü sırada VW Golf MK1 ile Gökhan Şahinoğlu-Deniz Ertem ekibi yer aldı.


TOSFED KUPASI’NDA BİRİNCİLİK ANTALYA’NIN

Amatör sürücülere daha düşük bütçelerle yarışma imkanı tanımak amacı ile oluşturulan TOSFED Ralli Kupası da, Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde yer alan bir diğer klasmandı. Farklı illerden 10 ekibin start aldığı TOSFED Ralli Kupası klasmanında; Kategori 1'de Antalya’dan Fiat Palio ile Mehmet Civelek-Bülent Altınok, birinciliği kazanan ekip oldu. Civelek-Altınok aynı zamanda genel klasmanda da ilk sırayı elde etti. Kategori 2'de İstanbul’dan Citroen C2 ile Alptekin Işıkalp-Selin Özgür, Kategori 3'de Kocaeli’den Peugeot 206 RC ile Tansel-Yüksel Karasu kardeşler ve Kategori 5'te de Bursa’dan Opel Astra G ile Osman Karaosman-Serdar Yalçınkategorilerinde birincilikleri paylaşan isimler oldular.
2015 Türkiye Ralli Şampiyonası’na 10-11 Ekim tarihlerinde KKTOK tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenecek KKTC Rallisi ile devam edilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..