Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Otobüs dünyasından son haberler; hidrojenli ve elektrikli araçlar ilgi görüyor

 Hyunda den hidrojenli otobüs Toplu ulaşım araçlarında;  Çin markası BYD, Almanya'dan Mercedes Benz, Polonyalı Solaris ve
 Koreli Hyundai öne çıkıyor..Güney Kore, Hyundai firmasına hidrojenli otobüs siparişi verdi.Özellikle hidrojenli araçları, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları 'nda kullanmak isteyen ülke, hidrojenle çalışan araçları 2020 yılına kadar arttırmayı hedefliyor.

Daimler, Brezilya'da araç sayısında düdüş yaşamasına rağmen karını arttırmış
durumda . Mercedes Benz ve Setra markalarıyla Güney Amerika ve Meksika'da etkin olan firma, alternatif yakıt sistemleri ve metrobüs araçlarında da etkinliğini sürdürüyor.Citaro E-Cell ile Citaro F-Cell modelleri ise en çevreci araç olarak dikkat çekiyor.

 Hindistanlı ticari araç imalatçısı Ashok Leyland, Afrika'da iki montaj tesisi kurmak istiyor.Özellikle Ortadoğu ve Afika'da etkin olmak isteyen firma; Birleşik Arap Emirlikleri'nde etkinliğini arttırmak istiyor.Fildişi ve Zimbabve de otobüs ve kamyon üretmek amacındaki şirket, 2010 yılında da Birleşik Arap Emirlikleri'nde üretime başlamıştı.Diğer taraftan Ashok Leyland,İstanbul'daki Busworld Fuarları'ndan birinde yer almış ve Türkiye de üretim yapmak istediğini açıklamıştı. Hatta o dönem BMC'nin bazı otobüs ve midibüslerine benzeyen araçları yüzde yüz yerli üretim diye tanıtmış olan Utikar, Ashok Leyland markasıyla araç üretimi yapmıştı!İtalyan İVECO ile İtalyan Biyogaz Konsorsiyumu  emisyonu düşük araçlar için bir antlaşma yaptı..
Çin markası BYD, Kanada ve Hindistan başta olmak üzere özellikle elektrikli otobüslerde etkinliğini arttırıyor..
Elektrikli otobüs konusunda, İrizar, Solaris, Volvo ABB, VDL, Heliox ve Siemens; altyapı ve şarj noktaları alanında işbirliğine gidiyor..


http://otorama.blogspot.com.tr/2012/05/nissan-avia-ashok-leyland-turkiyede.html
 http://otorama.blogspot.com.tr/2013/11/falcon-eagle-city-minicity-leylan.html
 http://otorama.blogspot.com.tr/2012/05/babayigit-100-yerliyi-niluferde-uretti.html
 http://www.busworld.org/articles/detail/2753/ashok-leyland-to-set-up-two-assembly-plants-in-africa
 http://www.otometre.com/search/label/Utikar
 http://www.busworld.org/articles/detail/2769/daimler-buses-continues-leadership-role-and-goes-electrical
 http://www.busworld.org/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..