Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Skoda Volkswagen beraberliği 25 yaşında

 Volkswagen markası Skoda Avrupa'nın köklü markalarından Skoda, 1991 yılında yapılan anlaşmayla Volkswagen'e % 31 hissesini 2000 de ise tamamını sattı.Doğu Avrupa odaklı firma günümüzde dünyanın her yanında otomobillerini satan ululsrarası bir markaya döndü

25 yıl önce bu grubun bir parçası haline gelen Skoda, artık yılda bir milyondan fazla araç üreten ve bunları da dünya çapında 100’den fazla ülkede pazarlayan bir marka oldu.
Marka, tarihinin en geniş model yelpazesine sahip olurken, dünyanın farklı kıtalarında bulunan 14 tesiste üretim yapıyor. Ve bu çeyrek asırlık birlikteliğin yıldönümünde Skoda, SUV sınıfında yeni bir model atılımı başlatıyor.

Her Kullanıcıya Uygun Geniş Bir Ürün Yelpazesi
1990’ların başında Çek Cumhuriyeti’nin giriştiği özelleştirme hareketinin en başarılı örneği olarak sayılan birleşme öncesinde Skoda, yılda 200 bin adetlik üretim yapmakta, arkadan motorlu modelinin yanı sıra 1987’de tanıtılan Favorit ve onun station wagon versiyonu Forman ile yoluna devam etmekteydi. Bugün ise Skoda, minik Citigo’dan “amiral gemisi” Superb’e uzanan geniş bir model yelpazesi sunar hale geldi.

1991’den günümüze kadar yeni modeller, Ar&Ge ve üretim kapasitesinin geliştirilmesi için 11 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapılan Skoda, aynı zamanda Volkswagen’in üretim ağına da dahil oldu. Bu sayede, Çek Cumhuriyeti’ndeki üç tesisinin yanı sıra VW Grubu’nun Çin, Hindistan, Rusya, Slovakya, Ukrayna ve Kazakistan’daki tesislerinde de üretim yapar hale geldi.

Ekonominin itici gücü

Skoda, tüm bunların yanında Çek Cumhuriyeti ekonomisinin itici güçlerinden biri olmayı da başardı. 2014 yılında Skoda, Çek Cumhuriyeti’nin toplam ihracatının yüzde 8’ini tek başına gerçekleştirirken, ülkenin gayrisafi milli hasılasının yüzde 4.5’ini sağladı. 2015 yılında ürettiği 1.055.500 aracın sadece 85.000 adedini iç pazarda satan Skoda, buna karşılık üretiminin yüzde 92’isini ihraç etti.

28 bin 500 çalışanıyla Çek Cumhuriyeti’nin en büyük işverenleri arasında yer alan Skoda’nın 2000 yılında açtığı üniversiteden bugüne kadar 1400 öğrenci mezun olurken, merkezinin bulunduğu Mlada Boleslav’daki mekanik mühendislik ağırlıklı meslek okulunda da 22 bin kişi eğitim aldı.

Yüce Auto
* Skoda Türkiye Distribütörü Yüce Auto bir Doğuş Otomotiv ortaklığıdır.
* Orhan Yüce tarafından kurulan Yüce Grubu, otomotiv sektöründe 60 yıllık bir geçmişe sahiptir.
* Otomobil Distribütörleri Derneği’nin de kurucusu olan Orhan Yüce, aynı zamanda derneğin “Onursal Başkanı“dır.
* Yüce Auto, ISO 9001 ve VW Grup TÜV kalite yönetimi sertifikalarına sahiptir.
* Yüce Auto A.Ş. Türkiye genelinde 34 Yetkili Satış, 36 Yetkili Servis ve Yedek Parça Satış Noktası ile hizmet vermektedir.
* 2015 yılında 22.107 araç teslim eden Yüce Auto, bir önceki yıla göre satışlarını %53 artış sağlayarak %3.05’lik pazar payına ulaşmıştır.
Skoda Auto
* 100 yılı aşkın geçmişiyle dünyanın en eski otomobil üreticileri arasında yer alan Skoda, 1895’te üretimine önce bisiklet ve motosikletle başladı.
* Skoda, 16 Nisan 1991 tarihinden itibaren bir Volkswagen Group markasıdır.
* Marka, bugün dünya çapında 7 farklı modelin üretim ve satışını gerçekleştiriyor: Citigo, Fabia, Roomster/Praktik, Rapid, Octavia, Yeti ve Superb.
* 2013 yılında Skoda, 15 milyonuncu aracını üretti.
* 2014’te ve 2015’te bir takvim yılı içerisinde 1 milyondan fazla araç satan Skoda tarihinde bir rekor kırdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..