Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Motor Mükemmeliyet Merkezi için güç birliği devam ediyor da, Türk Motor Platformu'na ne oldu?

Türkiye'mizde yerli araç, yerli motor, yerli otomobil, yerli tank ve benzeri konularda hiç olmadığı kadar çalışma, girişim ve istek var.Ancak sonuca gitme konusunda biraz sıkıntı var. Futbolda denir ya; takım iyi çalışıyor ama gol yollarında bitirici vuruşu yapamıyoruz.İş tam bu noktadayız.Şüphesiz karamsar olmayalım, yerli araçlarımız yerli markalarımız var yenileri 


 Yerli mootor için bir gelişme dahayolda falan ama.Motor konunda bir Tümosan, Gümüş Motor, Pancar Motor,  Motosan, yarısı Amerikan Ford'a ait Ford  Otosan var...


2012 yılının sonlarında İETT'nin öncülüğünde “Türk Motor Platformu”  adlı yerli motor geliştirme çalışmasına Temsa, BMC, Güleryüz, Tezeller, Otokar, Karsan ve Yııldız Teknik Üniversitesi imza atmışlar.O yıllarda Toplu Taşıma Haftası TransİST'te gündeme gelmesine rağmen ne yazık ki; imza ve konuşulma aşamasından ileriye gidememiş
Bu işbirliğinde,t eknolojik yeniliklere uyumlu, serbest piyasada rekabet edebilecek bir motor hatta şanzıman ve aks da dahil olmak üzere güç ünitesinin geliştirilmesi ve üretilmesi hedefllenmiş.Dediğimiz gibi gol yollarımızda sorun var!

Gelelim; Motor Mükemmeliyet Merkezi ile ilgili çalışmalara; TÜBİTAK öncülüğünde yerli motor hedefiyle  yerli motor imalatçıları oluşturulmak isteniyor.Bu konuyla ilgili basın bülteni aşağıda yer alıyor.


 yerli motor ya gelecek ya gelecekTÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan “Motor Mükemmeliyet Merkezi” için çalışmalar devam ediyor. Merkez ile birlikte ülkemizde; kamyon, traktör ve tarım makinası, jeneratör, iş makinaları ve menzil uzatıcı motorlar konularında yerli üreticiler oluşturmak hedefleniyor.

Türkiye motor sanayinin önünü açacak Motor Mükemmeliyet Merkezi’nin 9. Çalıştayı, TÜBİTAK TÜSSİDE’de yapıldı. Çalıştaya; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan ve TÜBİTAK MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu’nun yanı sıra sektörün önde gelen traktör, iş makinası ve jeneratör üreticisi firmalarının temsilcileri katıldı.

TÜBİTAK MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu açılış konuşmasında; Motor Mükemmeliyet Merkezi ile oluşturulan işbirliğinin sektörü ileriye taşıyacağını ve bu platform sayesinde motor endüstrisi ile ilgili kritik teknolojilerin geliştirilebileceğini belirtti. Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan ise Motor Mükemmeliyet Merkezi’ne olan ihtiyacı rakamlarla ortaya koyduktan sonra ülkemizin motor tasarımı konusunda acilen know-how kazanması gerekliliğini vurguladı.

Sektörün önde gelen üreticilerinden Erkunt Traktör Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan da konuşmasında Motor Mükemmeliyet Merkezi’nin ülkemizde motor geliştirme çalışmaları için son derece gerekli olduğunu ifade ederek sektörde yaşadıkları sıkıntıları örnekleriyle dile getirdi. Armağan, ülkemizde yapılacak motor Ar-Ge çalışmalarında üretilecek ürünün fizibıl olmasına bakmadan öncelikle teknoloji ve bilgi üretilmesinin gerektiğini, üretilecek ürün için mutlaka bir pazar bulunacağını belirtti.

Her türlü destek verilecek

Firma temsilcilerinin görüşlerini dile getirmesinin ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik katılımcılara hitap etti. Çelik; Motor Mükemmeliyet Merkezi’ne gerekli her türlü desteğin Bakanlık tarafından verileceğini ve merkezde geliştirilecek olan motor türleri ile ilgili firmalardan en kısa zamanda geri dönüş yapılması gerektiğini belirterek Motor Mükemmeliyet Merkezi Çalıştayının verimli geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çalıştayda, TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Başuzman Araştırmacılarından Murat Güler tarafından projenin aşamaları ve yol haritası hakkında katılımcılara bilgilendirme yapıldı. 

Kaynaklar;  http://www.yildiz.edu.tr/duyurular/T%C3%BCrk-Motor-Platformu-Kurulu%C5%9F-Bildirgesi/2916
 http://magazinulasim.com/Konu-turk-motor-platformu-birligi.html
 https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/tubitak-mamda-motor-mukemmeliyet-merkezi-kuruluyor
 http://www.otometre.com/2012/12/transist-2012.html
 http://www.otometre.com/2013/12/defile-seminer-fuar-ve-tosun-transistte.html

2 yorum:

  1. Tümosan ve BMC'nin dizel motor deneyimi var. Diğer firmalar parasal yönden katsı sağlasın Bu iki firma birlikte kaliteli ve güçlü bir dizel motor yapabilir. Bu üretilen motoru daha ucuza arge desteği sağlayan yerli firmalara satarlar. İstenirse her şey yapılır ancak kimse uğraşmak istemiyor.

    YanıtlaSil
  2. Sanki, bizde bir şeyler yapalım deniyor sonra da herkes kenara çekiliyor gibi! Ses var, görüntü yok. Yada bize bir golcü gerek!!
    Her şey var son hame nedense yapılmıyor..

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..