Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Volkicar ve Karting İzmir'de, Tırmanma Kemer'deydi

 Tırmanma Rallisi yapıldıEge ve Akdeniz yarışa doydu.Yerli otomobil Volkicar'ların yarışı,  V1 Challenge; geçen senelerdeki gibi heyecanlı ve çekişmeli geçerken, yine İzmir'de Karting Şampiyonası'nın 5. Yarışı ve Antalya Kemer'de Porsche'li, Renault'lu, Fiat'lı Tırmanma Yarışı, sporseverleri kendine çekti.Karting ve V1 Challenge Yarışları'nda genç sporcular geleceğe emin adımlarla yürüdüklerini gösterdiler.
V1’in ilk haftasında yaşanan yüksek mücadele, sıcak geçecek sezonun ilk sinyallerini verdi. Pilotlar arasındaki rekabet, kelimenin tam anlamıyla tavan yaptı. Antrenman turlarında ısınan pilotlar, sıralama turlarında avantaj yakalamak ve en hızlı isim olmak için kıyasıya mücadele etti. Sıralama turları sonunda genç pilot Ayhan Can Güven en iyi zamanı yapıp ‘pol’ pozisyonunu elde ederken, şampiyonanın iddialı isimlerinden Burak Çukurova ikinci, Göksun Erkek ise üçüncü sıradan start alma hakkını kazandı.
 Volkicar sahnede
İLK YARIŞTABURAK ÇUKUROVA ‘SHOW’ YAPTI
İzmir Ülkü Park pistinde yapılan ilk yarışta; Burak Çukurova, ikinci sıradan start almasına rağmen daha start anında öne fırladı ve liderliğe yükseldi. Liderliğini 12 tur boyunca koruyan tecrübeli pilot, yarış sonunda damalı bayrağı geçen ilk isim oldu. Sezona iyi bir başlangıç yapanBURAK ÇUKUROVA’nin ardından, start anında üçüncülüğe kadar gerileyen ancak daha sonra iyi bir yarış çıkarıp rakibini geçenAYHAN CAN GÜVEN ikinci, GÖKSUN ERKEK üçüncü geldi. İlk yarışta spin atanlar, pistten çıkanlar ve tozu dumanı birbirine katanlar ise Ülkü Park’taki heyecanı bir doz daha yükseltti.

İKİNCİ YARIŞ AYHAN CAN GÜVEN’İN
Format gereği ilk yarışta puan alan ilk 12 pilotun tersten start aldığı ikinci yarışta tam bir heyecan fırtınası yaşandı. On birinci sıradan start alan Ayhan Can Güven müthiş bir atak yaparak 8’inci turda liderliği ele geçirdi. Kıran kırana geçen son 4 tur sonunda birinci gelen genç pilotAYHAN CAN GÜVEN’in sevinci görülmeye değerdi. İlk haftanın son ayağında OKAN TANRIVERDİ ikinci, ilk yarışın birincisi, eski şampiyonlardanBURAK ÇUKUROVA ise üçüncü oldu.

ÇETMEN SPONSORLUĞUNDAKİ PARA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Türkiye’nin ilk para ödüllü şampiyonası V1, başarılı pilotlarını ödüllendirme geleneğini bu yıl da sürdürdü ve toplam 102.000 TL ile ödül miktarını rekor seviyelere çıkardı. Her yarıştan ayrı ayrı puan ve para ödülünün kazanıldığı organizasyonda, ÇETMEN sponsorluğunda1’incilere 5.000 TL, 2’ncilere 2.500 TL ve 3’üncülere 1.000 TL para ödülü verildi. Böylece sezonun ilk haftasında yapılan 2 yarış sonunda toplam 17.000 TL para ödülü sahiplerini buldu.
23 yaş altı Gençler Kategorisi ve 40 yaş üstü Master Cup’ta ise ilk haftanın 1. ve 2’nci yarış sıralaması şu şekilde gerçekleşti.

Gençler Kategorisi / 1.Yarış
1.AYHAN CAN GÜVEN
2. CAN TOPRAK CANDAN
3. EREN BURKAY

Gençler Kategorisi / 2.Yarış
1. AYHAN CAN GÜVEN
2. EREN BURKAY
3. UBEYDE SAYGILI

Master Cup / 1.Yarış
1.ADEM ÇETMEN
2. GALİP ATAR
3. AHMET BURKAY

Master Cup / 2.Yarış
1.ADEM ÇETMEN
2. AHMET MUTLUBAŞ
3. CEM YUDULMAZ

Türkiye’nin en popüler motor sporları organizasyonu olan V1 Challenge, bu yıl pistlerin efsane şampiyonu Ümit Ülkü’nün ev sahipliğinde,Volkan Işık ve ekibi danışmanlığında, SHE PR & Creative tarafından organize ediliyor. TRT Spor’dan yayınlanan şampiyona, milyonları ekran başına topluyor.Türk yarış otomobili Volkicar’ların, heyecan dolu yarışı V1 Challenge, 18 Eylül’de Aydın Şehir Yarışı ile devam edecek.

V1 CHALLENGE 2016 TAKVİMİ
1.Hafta 21 Ağustos 2016 İzmir Ülkü Park Yarış Pisti
2.Hafta 18 Eylül 2016 Aydın Şehir Yarışı
3.Hafta 16 Ekim 2016 İzmit Körfez Yarış Pisti
4.Hafta 30 Ekim 2016 İzmir Ülkü Park Yarış Pisti
5.Hafta 13 Kasım 2016 İzmir Ülkü Park Yarış Pisti
6.Hafta 27 Kasım 2016 İzmir Ülkü Park Yarış Pisti
 Citroen Saxo2016 Türkiye Tırmanma Şampiyonası'nın beşinci ayağı olan Kemer Tırmanma Yarışı, 20-21 Ağustos tarihlerinde Antalya Motorsporları Kulübü (AMK) tarafından düzenlendi. 20 Ağustos Cumartesi akşamı Kemer Belediyesi önünden verilen seramonik start ile başlayan organizasyonda Kemer meydanında trafiğe kapatılan bölümde sporcular sporseverlere güzel görüntüler izlettiler.

21 Ağustos Pazar günü antrenman çıkışlarının arından Bursa, İstanbul Antalya, İzmir ve Ankara illerinden yarışa katılan 11 sporcu, Kesme Boğazı mevkiinden başlayan ve Gedelme Yaylası'nda sona eren 6.4 kilometrelik parkuru 3 kez geçtiler.

Geçen yılın Türkiye Tırmanma Kategori 1 Şampiyonu Bursalı sporcu Burak Başlık Citroen Saxo VTS ile Kategori 1'de birinciliğe uzanan isim olurken, ikincilik Fiat Palio ile tecrübeli sporcu Burak Sohtorik’in oldu...

Kategori 2'de Bursa’dan Renault Clio Ragnotti ile Hakan Ertarman günün en hızlısı olurken, aynı zamanda ilk çıkışta kaydettiği 04:27.10’luk zamanı ile “En Hızlı Çıkış” ödülünün de sahibi oldu. Ertarman’ı Opel Corsa S1600 ile Nuray Işık ikinci ve Fiat Palio S1600 ile de İsa Karol üçüncü olarak takip ettiler.

Kategori 3'te yarışan 2 sporcudan Honda Civic Type-R EP3 ile Bursa’dan İsmet Toktaş üçüncü çıkışta, geçen yılın şampiyonu Ankaralı Refik Bozkurt da Renault Sport Clio ile ilk çıkışta mekanik arızalar nedeniyle yarışı tamamlayamayan isimler oldular.

Kategori 4’de ise geçen yılın Türkiye Tırmanma Şampiyonu Ülkü Motorspor pilotu Ümit Ülkü, Porsche 997 GT3 ile bir kez daha kategorisini kazanmayı başardı. Renault Clio R3 ile İzmir’den Ayhan Germirli’nin ikinci sırada podyuma çıktığı kategori 3’teki bir diğer sporcu Antaltalı Kenan Kar son çıkışta mekanik arıza nedeniyle finiş göremedi.

2016 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 08-09 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan İSOK Tırmanma Yarışı ile devam edecek.


 TOSFED Karting Rallisi 2016 Türkiye Karting Şampiyonası’nda sezonun 5. yarışları, 21 Ağustos Pazar günü İzmir Karting Kulübü (İKK) tarafından Uşak Belediyesi Pisti'nde düzenlendi.
3 ayrı kategoride koşulan yarışlarda Mini kategoride 6, Formula Senior kategorisinde 4 ve Formula Master kategorisinde de 3 olmak üzere toplam 13 sporcu mücadele etti. Her kategorinin 3 yarış üzerinden değerlendirildiği gün sonunda kategorilerinde dereceye giren sporcular yarış pistindeki törenle ödüllerine kavuştu.

Formula Mini kategoride genç milli sporculardan Ömer Asaf Kolot 3 yarışın ikisini kazanarak birinciliği elde erken, onu ikinci sırada Kerim Sulyak ve üçüncü sırada da Zekai Özen takip etti.

Formula Senior’da milli sporcumuz Berkay Besler zafer serisine Uşak’ta da devam ederek bir kez daha birinciliğe ulaşırken, ikincilik ülkemizi FIA Karting Academy’de temsil eden bri diğer milli sporcumuz Mert Dalkıran’nın oldu. Bu kategorinin üçüncü sırasında ise bir diğer genç sporcu Gün Taşdelen yer aldı.

32 yaş üzeri sporculara açık Formula Master kategorisinde ise Mehmet Çınar 3 yarışın ikisini ilk sırada tamamlayarak birinciliğin sahibi oldu. Bu kategoride ikinciliği Süleyman Sırrı Kolot kazanırken, üçüncülük İbrahim Erkan’ın oldu.

2016 Türkiye Karting Şampiyonası, 02 Ekim ve 15 Ekim tarihlerinde Körfez Pisti’nde düzenlenecek yarışlar ile son bulacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..

TRT Spor Haberler