Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Türkiye'de ki Gazete ve Dergi Sayısı Azalırken Otomobil Dergileri Ne Alemde?

Türkiye genelinde gazete ve dergiler gibi otomobil ilgili yayınlarda azalıyor.Türkiye'nin ilk haftalık otomobil dergileri Otohaber ve Autoshow son yıllarda aylık olarak yayınlanırken  haftalık yerli otomobil dergisi olarak ortaya çıkan Otostil ise ilk yılından sonra aylık yayınlanmaya başladı.Biraz izin istiyoruz başlığıyla  (herhalde sadece bir seferlik) Temmuz-Ağustos özel sayılarıyla bayilerde olacağı bilgisi veriliyor. Autocar ise özel sayıların dışında artık yayınlanmıyor.Quattroruote Türkiye 'de  iki ayda bir yayınlanan dergilerden.Ve bu dergilerin çoğu ağırlıklarını internet sitelerine vermiş durumda.
Bu durum daha çok maliyet ve reklam almakla ilgili.
Yukarıdaki süreç bu şekilde giderse belkide bazı dergiler kapanacak!

Bence otomobil/otomotiv dergilerinin yanında; belki haftalık, belki günlük spor gazeteleri gibi otomobil gazetesi/gazeteleri olmalı.Haber, yorum, bilgi, inceleme, ikinci el, 
haber bültenleri ( zaten internet ve dergiler ile gazetelerin ağırlıkla pazartesi günü yayınlanan otomotiv sayfaları çoğunlukla bültenlerden oluşuyor) yayınlanarak otomobilden ticari araç, traktöre,
havacılık ve denizcilikten ulaşıma kadar her konu yer alabilir...
TÜRKİYE’DEKİ GAZETE VE DERGİ SAYISI AZALIYOR 
başlıklı basın bülteni ise aşağıda yer alıyor;

Türkiye’deki gazete ve dergilerin sayısı 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,9 oranında azaldı. Geçtiğimiz yıl içerisinde 6 bin 265 gazete ve dergi yayımlanırken bu yayınların yüzde 59,7’sini dergiler oluştururken gazete ve dergilerin tirajları bir önceki yıla göre yüzde 20 azalarak 1 milyar 705 milyon 225 bin olarak gerçekleşti.

1001 OTOMOBİL YAZISI


Ajans Press’in TÜİK verilerini derlediği yıllık yayın araştırmasında, yayımlanan gazetelerin yüzde 90,7’sini yerel yayınlar, yüzde 6,6’sı ulusal, yüzde 2,6’sı ise bölgesel yayınlar oluşturdu. Dergilerin ise, yüzde 54,8’i ulusal, yüzde 39’u yerel, yüzde 5,8’i bölgesel yayın olarak çıkış gösterdi.

Otomobil Dünyasına Yeni Bir Dergi Geldi; OtomobilHaber


YAYIN İÇERİKLERİNİ EN ÇOK HANGİ KONULAR OLUŞTURDU?

Ajans Press’in gerçekleştirdiği içerik araştırmasına göre yayınların içeriklerini hangi konuların oluşturduğu belli oldu. Siyasi içerikli yazılar geçtiğimiz yıla damgasını vururken siyaseti, ekonomi ve spor haberleri takip etti. Dergilerde ise daha çok sektörel konular gündemde yer alırken, magazin ağırlıklı yayınlar daha çok konuşuldu.
Her geçen yıl azalan gazete ve dergi sayıları ise dikkat çekti.2012 yılında 3004 olan gazete sayısı 2527’ye inerken, 4105 olan dergi sayısı ise günümüz itibariyle 3738 olarak belirlendi.

BASINDA VE NETTE OTOMOBİL/OTOMOTİV


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..