Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni pick up gün sayıyor, personel taşıyıcı ise

Doğum yeri Ankara.
Çift kabin, kendine has ön panjur ve tampon, 1990'ların diktörtgen farlarına gönderme yapan bir tasarım karşılıyor Pi Makina'nın yeni pikabında.Kapıların altındaki iki parçalı plastik kaplama ile çamurlukların üstündeki keskin hatlar; biz farklı ve yeni bir aracın çizgileriyiz, diyor.
Personel taşıyıcı ise Pi Mak. Pick Up'ın gölgesinde kalmış durumda!
Pi Makina, Ankara Gölbaşı'nda kamyondan çekiciye, farklı güç ve sınıflarda iş makinalarına kadar bir çok araç geliştiren, imal edebilen sıradışı bir firma.Bu çalışmaların yanında,
 zaman zaman 4x4,  güncel tabiriyle SUV veya cip prototiplerde geliştirdi..

Uzun zamandır bir kamyonet üzerinde çalıştıklarına dair duyumlar alıyorduk.Son ip uçlarına göre, bu araçta sona yaklaşıldı.


BMC beklerken Pi Makina'nin yenileri istanbul'da, Uzel ve Askam artık yok Amerikanvari sayılabilecek bu prototipi, bir zaman önce internet ortamında, bir an'lığına görmüştük!
İlk aracını 1972 yılında üreten Pi Makina, 61 kişilik tecrübeli ekibiyle daha önce hazırladığı araçların dışında 15 yeni proje üzerinde çalışmaya devam ediyor.
Pi Makina, son yıllarda yeni çekici ve traktörüyle sık sık gündeme geliyordu.

Onların seri üretimi başlamadan Pi Pikap onlara yetişecek gibi.


Pi MAKiNA'DAN YENi SUV ve KAMYON!


Bu yazının sonlarına  doğru, Pi Makina hakkında bir tarama daha yapayım derken karşıma Vitara'yı çağrıştıran personel taşıyıcının yeni resimleri ve bilgileri çıktı;
2850 cm uzunluk, 2200 cm genişllik ve 2158 cm yükseklikteki  aracın motoru 160 beygir gücünde. Son hız ise  170 km olarak belirlenmiş.

Aracın tasarımı düz çizgiler ve sadelikten oluşuyor.Ön camlarda dik.
Aslında Pi Makina, araçlarını normal, kişisel kullanımdan çok baraj inşaatı gibi büyük çalışmalarda kullanılmak amaçlı olduğundan tasarım ikinci planda kalıyor. Ancak buna rağmen iş makineleri, yeni kamyon ve çekicilerde de   tasarıma önem  vermeye başladıkları ( tartışma konusu)  fark ediliyor.

YERLi 4X4, Pi MAKiNA'DAN


Pi Makina, bir çok farklı sınıfta araç üzerinde çalışırken en çok eleştirildiği nokta ise bazı araçların esinlenilme ihtimali!


,


Firmanın araçlarındaki motorlar genel olarak Cummins imzası taşıyor.
 Bir aracının katalog bilgisinde Tümosan markalı bir motor vardı çok zaman önce.

Son yıllardaki yerli otomobil girişimleri


Personel taşıyıcımızın tırmanma kabiliyeti % 60, ağırlığı 1800 kg, şanzıman 4 ileri 1 geri.
Lastik ebatları ise 12.5 x 16.
Pİ MAKİNA KAMYON SERİSİ

2 yorum:

  1. Keşke keşke diyoruz da öyle çizmeyle olsaydı her şey keşke. Üretilmeden inanmam böyle şeylere. Dediğiniz gibi Amerikan pikaplarına benziyor. Keşke doğru olsa.

    YanıtlaSil
  2. Pi Makina'nın tesislerinde kamyonların durduğu alanda prototip olarak fotoğrafı nette yayınlanmıştı, bir kaç saat sonra kaldırılmıştı.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..