Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Japonya'dan; sürücüsüz dev kamyonlar, hibrit iş makinesi

Yeni teknolojilerin, farklı projelerin çoğu Uzakdoğu'nun adalar ülkesi Japonya'dan çıkıyor.Türkiye'de de bir dönem üretim yapan Komatsu, her iki yöne eşit hızda gidebilen ve daha fazla yük kapasitesi bulunan otonom taşıma sistemlerine sahip iş makinası kapsamına giren dev kamyon ile dizel ve elektrikli motorlara sahip hibrit ekskavatörün tanıtımını yaptı.

Otomobil sektöründe gündemde olan sürücüsüz araç teknolojisi, iş makinaları sektörüne de yansıdı.Ve artık bu teknolojiye sahip araçlar dünya genelinde satılmaya başlayacak.Araçlar sürücüsüz olduğundan kabin gibi bir alanı da artık düşünmeyecekler.Doğrusu daha çok yük taşıyabilecekler.

İş makinaları ve maden makinaları üretiminde dünyanın lider markası Komatsu tarafından geliştirilen ve Otonom Taşıma Sistemi (AHS) adını verdiği teknoloji sayesinde, şoför kabini bulunmayan bu yük kamyonları her iki yönde de eşit hızda gidebiliyor, kabin alanı daha fazla yük taşımak için kullanılıyor.


Sonsuz enerji veya kendi enerjisini üreten bireysel girişimler


Komatsu, bu teknolojiyi geliştirmeye 2008 yılında Rio Tinto adlı madencilik şirketiyle ortak yürüttüğü çalışmaları ile başladı. Geçen sürede, Şili ve Avustralya’da bu sistem kullanılarak yüz milyonlarca ton malzeme taşındı. Rio Tinto tarafından da kullanılan 930E model sürücüsüz yük kamyonları, kablosuz iletişim ve engel tanıma gibi teknolojileri sayesinde otonom olarak çalışabiliyorsa da sıradan kamyonlarda olduğu gibi bir sürücü kabini bulunduruyorlar.


Elektrikli, hidrojenli çağ geliyor

Yenilikçi Otonom Taşıma Aracı adı verilen ve yeni geliştirilen kamyon ise tamamen otonom sisteme göre ve kabinsiz tasarlandı. Simetrik bir yapıya sahip olan kamyon, dört tekerine de eşit yük dağıtabiliyor, dört çeker sistemiyle daha iyi yol tutuş ve manevra yeteneği sağlıyor. Kamyonda sürücü olmadığından dolayı tam manevra ile kamyonu geri çevirmeye gerek kalmıyor. Kamyon gittiği yönde, geri dönmeden geri yönde hareket edebilmektedir. Bu durum hem verimliliği artırıyor hem de tekerlerin daha az yıpranmasını sağlıyor. 230 tona kadar yük taşıyabilen aracın hızı da saatte 64 kilometreye kadar çıkabiliyor.

İş makinaları sektörünün lider markası Temsa İş Makinaları; iş makinaları ve maden makinaları üretiminde dünyanın lider markası Komatsu’nun geliştirdiği, dizel yakıt ve elektrik ile çalışan %100 hibrit ekskavatörü Türkiye’de satışa sunuyor.
Temsa İş makinaları, 44 yıldır distribütörlük hizmeti verdiği Komatsu’nun HB sınıfı, 20-38 ton arası makina ağırlıklarındaki hibrit ekskavatörlerinin hem satışını hem de eğitimli teknisyenleri ile satış sonrası hizmetlerini Türkiye’de başarıyla yürütüyor.

%100 hibrit olarak tasarlanan ekskavatörler, üzerindeki dizel motor ve bağlı olduğu jeneratör sayesinde ihtiyaç duyduğu 600-700 Amperlik elektrik gücünü kendisi üreterek, kapasitörlerde depoluyor ve makinenin hareketleri için bu elektrik gücünü kullanıyor. Araç ihtiyaç duyduğu elektriği kendisi üretirken, tasarruf amaçlı frenleme hareketleriyle de kapasitörleri besleyebiliyor. Bu özellikleriyle Komatsu hibrit ekskavatörler, aynı sınıf Komatsu standart makinadan tonajına göre yaklaşık %30-35 oranında dizel yakıtta tasarruf ve verimlilik sağlıyor.


Türkiye'nin Gururları Yine Avrupa'da


Temsa İş Makinaları, ayrıca, Komatsu’nun prototiplerini tamamladığı benzer hibrit teknolojisini, önümüzdeki yıllarda lastik tekerlekli yükleyicilerinde de sunacağının müjdesini verdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..