Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Vauxhall ve Bedford Hakkında Bilmedikleriniz

İngiltere'nin hayatta kalan son otomobil markalarından Vauxhall, yeni sahibi 
Peugeot - Citroen Grubu içerisinde yer almasıyla artık PSA çizgilerine sahip olacak.Bedford ise 1986 yılında kapandı!Her iki marka da  önceden General Motors bünyesinde yer aldığından GM ve işbirliği yaptığı firmaların araçlarını ağırlıkla ürettiler.

Bedford aslında Vauxhall ait bir ticari araç markasıydı. V yerine B harfi değişikliğiyle aynı amblemli marka, 1930  yılında kuruldu ancak 1986 yılında da son araçlarını imal etti.Bedford; kamyon, otobüs ve Station Wagon otomobillerin van versiyonuna sahip araçlar üretti.


Avrupa'da bir döneme adını kazıyan ve Avrupa'daki Türk işçileriyle ülkemize gelen Opel Kadett'in ticari versiyonu.Opel Kadet SW veya Bedford Astra/Astramax Van.
Bedford ambleminde bayrakta V harfi son zamanlarda kullanıldı.daha eski zamanlarda Bedford'un B harfi yer alıyordu!


BMC, Yeni Nesil Araçlarıyla Yakında Yollarda


Markanın adı; İngiltere de Luton şehrinde  bulunan Bedfordshire Kontluğu (Derebeyliği)ndan  geliyor.

Güncel Vauxhall ticari araçları; Renault Traffic/Vauxhall Vivaro, Renault Master/Vauxhall Movano, Opel Corsa/Vauxhall Corsa Van, Fiat Doblo/Vauxhall Combo


FARKLI AMA AYNI OTOMOBiLLER!


 Bedford; bazı modellerini Chevrolet, Vauxhall,  Opel, Isuzu ve Suzuki markalı araçları kendi amblemiyle üretti.


GM Avrupa'dan çekiliyor, Opel Peugeot'nun oluyor!


Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok; Opel, Suzuki, Isuzu kaynaklı Bedfordlar!


2017 ve 1978 Yıllarında Avrupa'da En Çok Satılan Otomobil Modelleri


Bedford ürünlerini sağdan direksiyonlu olarak Britanya Krallığı'nda imal edip satarken ihracatta yaptı. Arjantin ve Türkiye gibi bazı ülkelerde de üretim gerçekleştirildi.Türkiye'de Genoto firması tarafından kamyon modelleri üretildi.

Eski bir yüz; 80'lerden

Yeni Nemo, Bipper, Berlingo, Partner mi geliyor!


Bir zamanlar üzerine güneş doğmayan Birleşik Krallık bugünün İngiltere'sinin yaşayan ama başkalarına yar olan markaları ve sahipleri;

Vauxhall; Peugeot - Citroen
Bedford; Peugeot - Citroen (kullanılmıyor)
Lotus; Geely
London Taxi; Geely
Land Rover/Range Rover; Tata
Rover; Tata'ya ait ancak şu anda bu markayla üretim yok!
Jaguar; Tata
Mini; BMW
Rolls Royce; BMW
Bentley; Volkswagen
Leyland; DAF (marka olarak artık kullanılmıyor)
BMC; Katar- Türk ortaklığı İzmirli firma.
MG (Morris Garage), SAIC Motors
LDV (Leyland DAF Van)/Maxus;  SAIC Motors
ERF; MAN'a ait firma artık üretim yapmıyor.
Türkiye'de bir zamanlar imal edilen Genoto Bedford.


Kaynak; http://www.vauxhall.co.uk/ , Wikipedia


6 yorum:

 1. İngilizlerin olan Mg ve rover markalarını da Çinliler aldı. Mini ve Rolls Royce u alman BMW aldı.ldv ticari makasını rusyalı Gaz adı. Yine ingiliz Bentley i wolksvagen aldı. BMC'nin Türkiye deki fabrikasını zamanında Türkiye almıştı :D Vay be bedford u yıllarca kötü ford olarak tanıyordum :)))) Demek amblemleri o yüzden Vauxhall a benziyormuş :D
  O değilde o kadar markadan bir tanesini de biz alamamışız. Yazık.

  YanıtlaSil
 2. Allah'tan BMC , Türkiye den çekilmiş.isim hakkı için İngiltere ye para ödeniyordu.Son durum nasıl bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. BMC'nin ismi İMC olabilirmiş aslında :D İzmir Motor Corp :D Sonuçta İzmir de üretiliyordu. SMC de olabilir.Ethem SANCAK'ın soy isminin başı :D TMC (Türk Motor Corp) en iyisi ancak dışarıya satamayız. Zamanında Fatih ve Yavuz kamyonları sırf isminden avrupada satamamıştı.

   Sil
  2. Böyle bir şey olacaksa TMC olabilirdi. İMC ise Latin alfabesi yüzünden IMC olabilirdi.Ancak BMC yanında ikinci bir marka olabilir.BMC den vazgeçilmemeli.Avrupa kadar Afrika ve Asya ülkelerine de satıldı; kamyon, otobüs kadar şasi olarakta.
   Avrupa da ise otobüs olarak Fransa, İtalya gibi batı ülkeleri kadar Doğu Avrupa ülklerinde de satıldı. Diğer taraftan YAVUZ ilk zamanlarda BMC markasının yerine kullanıldı kamyonda. Sonra model olarak devam etti.

   Sil
 3. şu isim hakkı konusunda bir bülten yayımlasanız nasıl olur yılmaz bey? biz okuyucular da daha çok bilgi sahibi oluruz

  YanıtlaSil
 4. Aslında yazılı bir kaynak bulmak zor. Yıllar önce BMC hissedarlarına kar payı ve yönetimle ilgili bir toplantı için gazetelerde büyük bir sayfa ilan vermişti. O ilanda okumuştum; yanlış hatırlamıyorsam 1000 de veya 10000 de bir gibi oranda BMC ismi için İngiltere de bir firmaya pay/ücret veriliyor-du. son durum nedir bir bilgi-m yok!

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..