Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yarışçı ve sürüş uzmanı Jordi Gene, SEAT için direksiyon başına geçti ve karlı yollarda güvenli sürüş için ipuçları verdi

Karla kaplı yollarda profesyoneller gibi sürün
Kötü hava koşulları ve kötü görüş mesafesi… Genel olarak kış ayları her sürücüye zorluk çıkarır. Ancak, karla kaplı yollarda aracımızı nasıl kullanacağımızı gerçekten biliyor muyuz? SEAT için direksiyon başına geçen yarışçı ve sürüş uzmanı Jordi Gené bu durumlarla nasıl sakin ve kendine güvenli bir şekilde başa çıkabileceğimizi açıklıyor.

Altın kural
4Drive, dört tekerlekten çekişli SEAT modelinin direksiyonunda oturan Gené ilk tavsiyesini paylaşıyor: “Önünüzde ne olduğunu tahmin edin ve sakin olun, zorlu koşullarda sürüşün temel kuralı budur.”

Bir dağ geçidinden aşağı nasıl inersiniz? “Motor frenini kullanmak çok önemlidir. Düşük viteslerde yokuş aşağı sürüş aracın yol tutuşuna yardımcı olacak ve frenlere daha az yük binmesini sağlayacaktır” diyor Jordi. Bu tavsiye hem kış hem de yaz için geçerli, ancak özellikle düşük sıcaklıklarda tekerleklerin asfalt üzerindeki tutuşlarının azaldığı soğuk mevsimlerde daha da geçerli oluyor.


Yandex Navigasyon, kullanıcıların pazar yerlerine yanlışlıkla girmesini önleyerek daha doğru bir rota oluşturmasını sağlıyor


Karanlıklar içinde sürprizlere dikkat
Karla kaplı yollarda aracınızı kullanırken, yol üzerinde buzlu ve koyu renkli kısımlara özellikle dikkat edilmelidir. Jordi, bu yollarda sakin kalmak ve ani manevralardan kaçınmanın önemli olduğunu belirtiyor.Jordi, “Buzlu kısımdan geçene ve tekerlekler yeniden yol tutmaya başlayana kadar direksiyonu nazikçe çevirmeli ve frene hafifçe basmalısınız” diye vurguluyor.


En sorunsuz dünya markası kim oldu?


Sis farı sadece olağanüstü durumlarda kullanın

Jordi, soğuk, ama güneşli bir günde asla sis farlarının kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Bu farlar daha fazla parlaklık sağlar ve yoğun yağmur veya sis sırasında yararlıdır, yanlış kullanıldıklarında ise karşıdan gelen araçların sürücülerinin gözlerini alabilir bu sebeple sadece görüş mesafesi kötü olduğunda kullanılması önerilir.


Dışarıda park etmenin en iyi yöntemi

Jordi ayrıca, park ederken araç otomatik vites ise vites konumunu ‘P’ konumuna getirmeyi; düz vites ise boşta veya birinci viteste bırakmayı tavsiye ediyor. Aracınızı dışarıda park ettiğinizde, “kar yağışı sırasında veya sıcaklık önemli ölçüde düşerse sileceklerin camlara yapışmaması için silecekleri kaldırmayı” tavsiye ediyor.
Araçta kar zinciri bulundurmak ve güvenlik mesafesini artırmak da kış aylarındaki seyahatlerinizi daha güvenli hale getirmenize yardımcı olacak öneriler arasında.


Kış varsa, quattro da var!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..