Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yerli elektrikli traktör yolda..

Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli traktörünün Şubat sonrasında açıklanacağını söyledi..Bakan Pakdemirli;"Önümüzdeki günlerde inşallah Türkiye olarak biz de prototipi üzerinde çalıştığımız bir elektrikli traktörümüz var, onu da inşallah medyamıza sizlere sunuyor olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımıza inşallah denettirmeyi düşünüyoruz. Herhalde mart ayına yetiştirebilirsek, bu traktörü deniyor olacağız. Mekanizasyon çok önemli, mekanizasyon olmadan tarımda başarı sağlamak mümkün değil. Tarımın geleceği için bu mekanizasyonları tamamlamamız gerekiyor." dedi.

Halen farklı ülkelerde, farklı firmalar bu konuda çalışmalarını sürdürüyor.Elektrikli traktör konusunda bir zamanlar ülkemizin ve dünyanın en önemli firmalarından Uzel'de elektrikli traktör prototipi hazırlamış ancak şirket iflas edince bu iş yarım kalmıştı.

Bu konuda en farklı çalışmalardan biri ise İtalyan tasarımcı Lorenzo Mariotti tarafından yapılıyor; H202 adlı traktör   hidrojen motorundan güç alan elektrikli  bir motora sahip.Ancak gerektiğinde çiftlik veya farklı bir yerde elektrik şebekesinden şarj edilebiliyor.


UZEL'DEN ELEKTRİKLİ TRAKTÖR, TEMSA, HATTAT, MF


ELEKTRİKLİ TRAKTÖRLE DAHA AZ KARBON SALIMI


Dünyada elektrikli traktörün olmadığını, bu konuda bir prototip üzerinde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Pakdemirli, bu projenin tamamlanmasıyla daha az karbon gazı salımı gerçekleşeceğini ve mazot derdinden üreticileri kurtaracaklarını söyledi.Fotoğraf, Uluslararası İzmir Fuarı'nda Bakanımızın ziyaret ettiği bir stanttan.Traktör de fuarda sergilenen dizel motorlu bir araç.


Pakdemirli, meteoroloji alanında hava tahmini için yapılan 1 dolarlık yatırımın tarımda 15 dolar kazanç getirdiğini, halen yüzde 28 olan orman oranını 2023'te yüzde 30'a çıkarmayı planladıklarını hatırlattı.
Erozyonla mücadele konusunda Türkiye'nin dünyada lider olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, Türkiye'de 2 milyon hektar alanı daha sulamaya açmaları gerektiğini vurguladı.


Motosiklet, traktör, pikap belki de elektrikli otomobil üretecek yeni bir firma mı geliyor?


TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ: “ELEKTRİKLİ TRAKTÖR KONUSUNDA PROTOTİP ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, elektrikli traktör konusunda prototip çalışmalarına başladıklarını bildirdi.
Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) tarafından Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen 9. Boğaziçi Zirvesi, ikinci gününde devam ediyor.
Dr. Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, tarımda daha fazla teknolojinin ve verimliliğin kullanılması gerektiğini söyledi. 


2019 Yerli Otomobil FiyatlarıÇiftçinin en büyük girdi maliyetlerinden birinin mazot olduğuna dikkati çeken Dr. Pakdemirli, "Mazotla ilgili taleplerin ardı arkası kesilmiyor. Dünya bu kadar elektrikli araçları konuşurken, 'neden elektrikli traktör olmasın' dedim. Hemen büyük üreticileri çağırdım ve bu elektrikli traktör konusuna, aslında Türkiye'de de çok büyük bir sanayimiz olmasına rağmen, çok da hazır olmadığımızı gördüm. Bu konuda şimdi prototip çalışmalarına başladık. Bunlara da devam ediyoruz." diye konuştu. 
Dr. Pakdemirli, tarımda tohumun çok önemli olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin sertifikalı tohum yeterliliğinde dünyada 11. sırada olduğunu kaydetti.


KENTLER ELEKTRiKLENİYOR FAKINDA MISINIZ?


Başarının anahtarının sulama olduğuna işaret eden Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:
"Dünyada yeni konuşulan bir şeyden bahsedeceğim; yer altı barajları. Sulama ile ilgili baraj yaptığınız zaman, o işin kamulaştırması var, çevresel etki değerlendirmesi var, birçok konu var. Hakikaten işler de çok uzayabiliyor. Ama bir şekilde eğer yağmur sularını bir yerden besleyip, yer altında biriktirip, onu da bir şekilde ufak bentler yaparak çekmenin bir yolunu bulabiliyorsanız, bu yer altı barajlarının çok büyük katkısı var. Doğaya da tahribatı yok. Özellikle de barajı yaptığınız da barajda çok ciddi bir buharlaşma problemi oluyor ama burada buharlaşma problemi de olmuyor. Hiçbir şekilde de doğaya zarar vermemiş oluyorsunuz. Bu konu, dünyada Avustralya dahil olmak üzere birçok ülkenin daha yeni yeni duymaya başladığı bir konu. Türkiye'de de az da olsa örnekleri olan bir konu. Bu konu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz." 


Porsche, Audi, Mercedes, BMC ve BMW'den sonra o marka da bisiklet üretiyor"SUDAN, AFRİKA'YA AÇILAN KAPI OLARAK, ORAYI SEÇTİK"
Dünyada birçok büyük ülkenin Sudan'da tarım için toprak kiraladığını anlatan Dr. Pakdemirli, şunları kaydetti:
"Büyük ülkelerin hepsi mutlaka tarımla ilgili ev ödevlerini çalışırken sadece dönüp kendi sınırları içerisinde 'ben ne yapabilirim'e değil ufka da dönüp, 'ben bu sınırların dışında ne yapabilirim'e mutlaka bakıyorlar. Bizim de ev ödevimizde, Sudan, bize en yakın milletler olduğu için Afrika'ya açılan kapı olarak, orayı seçtik. Türkiye'nin toplam ekilebilir alanının yüzde 10'u kadar bir alanı Sudan bize tahsis etti. Biz de önümüzdeki günlerde yerli Türk yatırımcılarımızla beraber burada üretim olanaklarını arıyor olacağız." 

Yurtdışında da üretilen ilk yerli traktör; Armatrac.Erkunt'tan...

Kaynaklar;
https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/1652/tarim-ve-orman-bakani-beki%CC%87r-pakdemi%CC%87rli%CC%87--elektri%CC%87kli%CC%87-trakt
https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/3659/tarim-ve-orman-bakani-beki%CC%87r-pakdemi%CC%87rli%CC%87--koyden-kente-go
https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/3658/tarim-ve-orman-bakani-beki%CC%87r-pakdemi%CC%87rli%CC%87--tarimsal-destek
https://www.lorenzomariotti.com
https://www.otometre.com/2010/08/uzelden-elektrikli-traktor-temsa-hattat.html

2 yorum:

 1. Bu Elektrikli traktörü kim üretecek onu anlamadım?
  Tümosan, başak ???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi firma elektrikli traktörü yapacağı hakkında bir bilgi yok. Ancak Tümosan olabilir gibi..Tübitak'la daha önce çalışmışlardı.

   Sil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..