Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Türkiye'nin Yerli Otomobilleri Devrim ve Anadol ile Son Gelişmelere Almanlar Fransız Kalmamış!!!

Türkiye'nin yerli otomobil macerasına  ünlü Alman otomobil dergisi ve internet sitesi 
AUTOWEEK'te kayıtsız kalamamış; ilk yerli otomobilimiz DEVRİM, ilk seri üretim otomobilimiz ANADOL ve yerli otomobil çalışmaları için Türkiye'nin fikri mülkiyet haklarını da satın aldığı SAAB 9-3 modeline de yer vermiş.

Türkiye'nin otomobil imal edebileceğini kanıtlamak, ekonomiyi geliştirmek ve tasarruf adına yapılan bir çalışma olduğu vurgulanırken kilometre saatinin Volkwagen Beetle modeline benzediği ve 1958 Packard Sedan'ın ile farlarının benzerliğine yer vermişler.


Autoweek; 50 beygirlik 2070 cc motoruyla dünyanın o yıllarda imal ettiği araçlara göre normal ve makul bir otomobil olduğunu söylüyor.


Efsane Geri Dönüyor.Yeni BMC, Çok yakında...


Bu arada modern Transit Serisi ve diğer hafif ticarileri imal eden Otosan'ın Anadol'u imal ettiği de yazının konularından.

Anadol'un cam elyaf gövdeli, Ford motorlu, gövdeye entegre tampon,  temiz bir tasarım, 
STC modelinin ise neredeyse bir Scimitar GTE ve bir Datsun 280Z'nin yavrusu olduğuna,
Anadol A8/16 modelinin ise 80'lerdeki Fairchild-Republic Deneysel Güvenlik Aracı ve  Doğu Alman Wartburg'a benzediğine dikkat çekiliyor..


Saab 9-3/Cadillac altyapısının ise farklı bir tasarımla ortaya 
çıkabileceği (bir kaç yıl önceki yazı) ancak bu platformun 2020 de hala güvenilir olmasının umulduğu ve son olarak aralarında Vestel, BMC, Karsan'ında bulunduğu konsorsiyumun yerli otomobil için çalışmalarını hızlandırdığına yer veriliyor..


Kusursuz Tatilin İlk Adımı Enterprise Araç Kiralamadan GeçiyorKaynaklar https://autoweek.com/article/car-life/ottomobiles-memorable-cars-turkey-part-one
https://autoweek.com/article/car-life/ottomobiles-memorable-cars-turkey-part-two
https://autoweek.com/article/green-cars/electric-saab-9-3-become-national-car-turkey
autoweek.com/article/green-cars/turkey-surges-ahead-plans-hybrid-electric-national-car
http://assets.hemmings.com/story_image/314921-1000-0.jpg?rev=3
http://www.devrimarabasi.com/
http://www.stc-16.org/

3 yorum:

 1. Saab 9-3/Cadillac altyapısı çöpe gitti. 5 Babayiğit yerli otoyu sıfırdan geliştirdiklerini açıklamıştı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dergi, yerli otomobil imal etme çabaları ve zaman içinde gelişimini anlatmış.Saab 9-3 ün altyapısın aslında DMA kullanabilir!di!

   Sil
  2. Yani bende onu söyledim ancak bizim söylememiz bir şeyi değiştirmiyor:) Saab 9-3/Cadillac kasasının üretimi DMA ya verilebilirdi. Yanılmıyorsam Honda fabrikasını kapattı. fabrika da hazır. Devlet başka ortaklar ile Hondanın fabrikası gibi bir fabrikayı bu Saab 9-3/Cadillac kasasının üretilmesi için özelleştirebilirdi. DMA da zaten o kasaya elektrikli motoru filan koyardı. Bu dediğimiz çok zor bir şey değil aslında.

   Sil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..