Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

XCEED, otomotivde kullanılan bir aracın bileşenlerinin uygunluğunu belgelendirmeye yönelik bir blok zinciri çözümü olarak öne çıkıyor

 XCEED, Faurecia, Groupe Renault, Knauf Industries Automotive Simoldes ve Coşkunöz Metal Form tarafından IBM iş birliğinde geliştirilip hayata geçirildi. Renault'nun Douai tesisindeki testleri başarılı olan çözüm, dünya genelindeki orijinal ekipman üreticilerinin ve otomotiv tedarikçilerinin kullanımına sunuldu.  Bu çalışma, Bursa, Douai ve Palencia’da yer alan ortak tesislerde ilk kez uygulanacak.


BOULOGNE-Billancourt– Faurecia, Groupe Renault, Knauf Industries Automotive, Simoldes ve Coşkunöz Metal Form, IBM iş birliğiyle araçlara monte edilen binlerce parçanın uygunluğunu neredeyse gerçek zamanlı olarak takip etmek amacıyla blok zinciri temelli paylaşımlı bir çözüm olan XCEED (eXtended Compliance End-to-End Distributed (Uçtan Uca Dağıtık Genişletilmiş Uygunluk), uygulaması için ortaklık sözleşmesi imzaladı. 


Projenin ortakları tarafından yapılan yazılı açıklamada, XCEED'in Renault'nun Douai tesisinde başarıyla test edildiği ve paydaşların Oyak Renault Otomobil Fabrikaları (Türkiye), Douai (Fransa) ve Palencia’daki (İspanya) tesislerinde ilk kez uygulanacağı bildirildi. XCEED blok zinciri uygulaması şu anda, dünya genelinde lojistik zincirinin her aşamasında her büyüklükteki OEM ve tedarikçilerin kullanımına açık durumda. 


Artan şeffaflık ihtiyacını karşılayacak bir araç

XCEED, yoğun mevzuat kısıtlamalarının olduğu günümüzde, farklı ihtiyaçlara yanıt veren verimli bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Eylül 2020'de yeni piyasa gözetim düzenlemelerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, halihazırda piyasada olan araçların denetimi için daha fazla yönetmelik ortaya çıktı. Bu nedenle, üretim zincirinin tamamı yapısını daha kısa bir sürede yönetmeliklere uygun hale getirecek biçimde düzenlemek zorunda kaldı.


 


Avrupa otomotiv sektörüne fayda sağlayacak kapsayıcı bir platform

XCEED ile yönetmeliklere ve müşteri talebine yanıt vermek amacıyla Avrupa otomotiv sektörü ekosisteminin tamamını kapsayacak bir uygunluk takip platformu oluşturmak hedefleniyor. Bunun sonucunda da endüstriyel rekabetçiliği ve teknolojik hakimiyeti güçlendirmek amaçlanıyor. Bu açıdan bakıldığında XCEED, blok zinciri tabanlı güçlü ve ortak bir dijital araca erişim olanağı tanıyarak, çok uluslu şirketlerden KOBİ'lere kadar dünya genelindeki tüm paydaşları kapsayacak biçimde tasarlandı.


XCEED ile blok zinciri kullanarak uygunluk bilgilerinin parça/sistem üreticileri arasında ve son araç üreticilerine kadar tedarik zinciri genelinde paylaşılması için güvenilir bir ağ oluşturuldu. XCEED platformu, her şirketin gizliliğine, fikri mülkiyet haklarına ve veri sahipliğine saygı gösterirken, daha iyi ve daha verimli bir uygunluk yönetimine olanak tanıyor. Otomotiv ekosisteminde benzersiz bir platform olan XCEED, sektörün karmaşık veri uzlaştırma süreçlerini daha karmaşık hale getirmeden yönetmelik gereksinimlerine yanıt veriyor. Böylece, neredeyse gerçek zamanlı otomatik veri paylaşımı, kontrolleri ve uyarıları yoluyla ekosistem içinde ve dışında bilgi alışverişini ve güveni artırarak Avrupa otomotiv sektörüne fayda sağlıyor. İlk başlarda kurucu ortaklarının çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve yeni katılımcılar için açık yönetişim yaklaşımı üzerine kurulu olan bu sistem, Avrupa Komisyonu'nda DG Connect ile etkileşim içinde yürütülüyor. 


 

XCEED, açık kaynaklı bir blok zinciri protokolü olan "Hyperledger Fabric" temel alınarak IBM ile ortaklaşa geliştirildi. Girişimin, her üyenin kendi tercih edecekleri bir Bulut platformunda çalışmasına izin vermek için aralarında IBM Cloud'un da bulunduğu birden fazla Bulut sağlayıcısı ile bir Karma Bulut mimarisinde devreye alınması amaçlanıyor. 2019 yılında başlatılan ve otomotiv sektörünün önde gelen kuruluşları Faurecia, Groupe Renault, Knauf Industries Automotive, Simoldes ve Coşkunöz Metal Form iş birliğinde tasarlanıp uygulanan XCEED, veri paylaşımı ve proje yönetimine sunduğu benzersiz çok şirketli yaklaşımıyla öne çıkıyor. Toplu iş zekâsı ile çoğulcu kullanıma uyarlanabilen XCEED, çevik bir metodolojinin sonucu ortaya çıktı.  


IBM Endüstri Genel Müdürü Dirk Wollschläger: "Blok zinciri, gıda sektörü, tedarik zinciri ve diğer alanlarda izlenebilirlik ve uygunluğun yollarını sağlama konusunda değerini kanıtladı. XCEED, otomotiv sektöründe blok zincirinin sağladığı değer ve faydaları kullanarak çeşitli ölçeklerde uygunluk takibi sorununu çözmeyi hedefleyen ilk girişim. IBM olarak amacımız, çok bulutlu hibrit çözümler üzerinde blok zinciri ağları kurma konusundaki deneyimimizle, bu sektöre uygun iş çözümleri sağlayarak bu yolculuğu hızlandırmak ve sektör genelinde bu güvenilir, küresel platformu oluşturmak." Faurecia Grup Uçtan Uca Kalite Direktörü Eric Jacquot

"En başından bu yana Faurecia bu yenilikçi ekosistem içinde önemli bir rol oynadı. Tedarik zincirinin merkezine şeffaflık, uygunluk ve izlenebilirliği koyan müşterimiz Groupe Renault ile çalışmanın yeni bir yolunu sağlayan bu girişime katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu güvenli, şeffaf ve otomatik veri paylaşım sistemi, sorunları hızlıca çözerek, uygunluk ve rekabetçiliğimizi güçlendirmemizi mümkün kılıyor. Son teknolojiden faydalanan bu projenin ilerleyen zamanlarda sektörümüzdeki uygulamaları değiştireceğine inancımız tam."Groupe Renault XCEED Projesi Koordinatörü Odile Panciatici: "XCEED, küçük paydaşlar dahil olmak üzere, otomotiv ekosisteminin tamamında operasyonel mükemmellik sağlayarak otomotiv sektörünü dönüştürmeye yönelik oldukça güçlü bir araç." 


Knauf Industries Automotive Otomotiv Pazarı Direktörü Sylvie Janot: "Piyasanın sorumlu ve büyüyen bir otomotiv paydaşı olarak, ürünlerimizin takip edilebilirliğini ve verimliliğini artırmak için XCEED projesine katılmaya karar verdik. Bu proje kapsamında, otomotiv tedarikçilerinin şirketlerini ve kalite yönetim sistemlerini yasal düzenlemelere uyarlayarak, bu gerekliliklere doğru zamanda yanıt vermeyi hedefliyoruz. Proje ile giderek büyüyen, karmaşık bir ortamda çevikliğimizi artırmayı amaçlıyoruz. XCEED, genel performansımızı artırmak amacıyla sistem ve yöntemlerimizde gerekli değerlendirme ve düzenlemeleri yapmamız için benzersiz bir fırsat sunuyor. Knauf Group'un dijital strateji ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk politikasıyla da tamamen uyumlu olan XCEED ile program konsept aşamasında bir aracın kullanım ömrünün sonuna kadar ortak uzmanlıklarımız arasında tutarlı bir yaklaşım sergiliyoruz. Değer yaratacak ve piyasada şeffaflığın artırılmasına katkıda bulunacak bir otomotiv topluluğunun bir parçası olmaktan çok mutluyuz."


Simoldes Yönetim Kurulu Üyesi Jaime Sá: "XCEED blok zinciri projesinin basitlik, hız, şeffaflık ve uygunluk sağlayarak, tüm katılımcıları da işletme tedarik zincirine dahil ederek Operasyonel Mükemmelliğe katkı sağlayacağını anladığımızda, Simoldes olarak 'juntos fazemos melhor', yani 'Birlikte daha iyi hedefleri gerçekleştirme' vizyonumuz ve Endüstri 4.0 hedefimizle uyumlu olan bu projenin bir parçası olmak istedik."

 

Coşkunöz Metal Form Genel Müdürü Barış Karaadak: "Otomotiv sektörünün önde gelen dijitalleşme hareketlerinden biri olan XCEED'in kurucu ortaklarından biri olmak heyecan verici. Bu küresel projenin, Coşkunöz Metal Form'un dijitalleşme vizyonu ve yolculuğunda önemli bir adım olacağına inanıyoruz."


IBM Blok zinciri Hakkında 

IBM, dünyanın önde gelen kurumsal blok zinciri sağlayıcısı. Şirketin araştırmaları ile teknik konularda ve iş konusunda sahip olduğu uzmanlık, işlem hızlarında engellerin ortadan kaldırılmasını ve işlemlerin güvenliğini sağlamak için en gelişmiş kriptografinin geliştirilmesini sağlarken, işletmeler için blok zinciri teknolojisinin geliştirilmesine yönelik milyonlarca satır açık kaynaklı kodun yazılmasına katkı sağlıyor. İşletmelere yönelik açık kaynaklı blok zinciri çözümlerinde lider kuruluş olan IBM, 2016'dan bu yana finansal hizmetler, tedarik zinciri, devlet, perakende, dijital hak yönetimi ve sağlık alanlarından yüzlerce müşteriyle çalışarak blok zinciri uygulamaları hayata geçirdi ve şu anda hizmet veren ve üretim aşamasında olan çok sayıda ağı işletmeye başladı. Bulut tabanlı IBM Blok zinciri Platform, müşterilerin kendi iş ağlarını etkinleştirip başarıyla geliştirmek, işletmek, yönetmek ve bu ağların güvenliğini sağlamak için ihtiyaç duyduğu uçtan uca bağlantı olanaklarını sağlıyor. IBM aynı zamanda, sektörler arası blok zinciri teknolojilerini geliştirmek üzere oluşturulmuş, iş birliğine dayalı açık kaynaklı bir proje olan Hyperledger'ın ilk üyelerinden biri. IBM Blok zinciri hakkında daha fazla bilgi için https://www.ibm.com/blok zinciri/adresini ziyaret edin veya Twitter üzerinde @ibmblok zinciri hesabımızı takip edin.


 


Faurecia Hakkında

1997 yılında kurulan Faurecia, küresel otomotiv sektörünün önde gelen paydaşlarından biri haline geldi. 35 ülkede 266 sanayi tesisi, 39 Ar-Ge merkezi ve 114.000 çalışanıyla Faurecia, koltuk, iç tasarım, Clarion Electronics ve temiz mobilite olmak üzere sektörün dört alanında dünya lideridir. Şirket, güçlü teknolojik olanakları sayesinde, otomobil üreticileri için geleceğin kokpiti ve sürdürülebilir mobiliteye yönelik çözümler sunar. 2020 yılında Şirket 14,7 milyar avro toplam ciro açıklamıştır. Euronext Paris piyasasında işlem gören Faurecia, CAC Next 20 endeksinin bir parçasıdır. Daha fazla bilgi için: www.faurecia.com Groupe Renault Hakkında

Groupe Renault, kendini yeniden keşfeden bir mobilitenin ön safında yer alan bir şirkettir. Nissan ve Mitsubishi Motors ile yaptığı ittifak ve elektrikli araçlara geçiş konusunda benzersiz uzmanlığından güç alan Groupe Renault, Renault, Dacia, LADA, Alpine ve Mobilize olmak üzere 5 tamamlayıcı marka ile müşterilerine sürdürülebilir ve yenilikçi mobilite çözümleri sunar. 130'u aşkın ülkede faaliyet gösteren grup, 180.000'den fazla kişiye iş sağlamakta olup, 2020 yılında 2,9 milyon araç satmıştır.  


Yollarda ve rekabette karşılaştığı zorluklarla başa çıkmaya hazır olan Groupe Renault, değer yaratacak iddialı bir dönüşüme girişmiştir. Bu dönüşümün merkezinde, yeni teknoloji ve hizmetlerin yanı sıra, daha da rekabetçi, dengeli ve elektrikli araçların geliştirilmesi yer alır. Çevresel sorunlar karşısında Grubun amacı, 2050 yılına kadar Avrupa'da karbon nötrlüğü sağlamaktır. www.group.renault.com


Knauf Industries Hakkında

Knauf Industries, her zamankinden daha fazla bir mevzuat kısıtlamaları ve yeni pazar gözetim düzenlemelerinin zorladığı otomotiv endüstrisi dönüşümünü desteklemeye kararlıdır. Knauf Industries grubu, özelleştirilmiş değer önerisi ve uluslararası üretim ayak izi aracılığıyla müşterilerinin iç, dış, oturma ve temiz mobilite bölümleri ile çalışmaktadır. Teknik parçaların aydınlatılmasına, malzeme ve ürün yeniliğine odaklanan çok çeşitli köpük ürünleri ve tam entegre çözümler sunmaktayız Çevresel etkileri en aza indirmek için döngüsel ekonomi çözümleri geliştiriyor ve plastik geri dönüşüm hizmetleri sunuyoruz. Knauf Industries’in misyonu, müşterilerinin büyümesini desteklerken, tüm pazarları için sürdürülebilir ürünler ve uygulamalar yoluyla değer yaratmaktır. Dünyanın en büyük alçı üreticisi ve lider yapı malzemeleri üreticisi olan Knauf Group'un Industries bölümüyüz.Hakkımızda daha fazla bilgi için  www.knaufautomotive.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Simoldes Hakkında

Hakkımızda daha fazla bilgi için : http://www.simoldes.com/plastics/mission.html adresini ziyaret edebilirsiniz.http://www.simoldes.com/plastics/ adresinden de ziyaret edebilirsiniz.


Coşkunöz Metal Form Hakkında

Türkiye'de pazar liderlerinden biri olarak 50 yılı aşkın süredir otomotiv sektörü için sac parça üretiyoruz. Ürünleri, insan kaynaklarını ve süreçleri sürekli iyileştirerek müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemle liderler arasındaki konumumuzu sürdürüyoruz. TS EN ISO 9001, ISO / TS 16949, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 27001 belgeli, Türkiye, Rusya ve Romanya'da yerleşik olarak 5 kıtada global standartlarda hizmet veriyoruz. 2006 yılında kurulan Coşkunöz Ar-Ge Merkezi ile gelişmeye devam ediyoruz. Müşterilerimiz tarafından stratejik iş ortağı olarak tercih ediliyoruz. Ürünlerimiz arasında: Otomobil gövde parçaları, kapı, kaput, tavan vb. Görünür dış yüzey parçalar, komple birleşik şasi ve modüller yer alıyor. Pres şekillendirme (G1, G2, G3, transfer ve prograsif hatlar), roll form, robotik punta ve MAG kaynağı, robotik mastik ve kenetleme, saplama, somun ve cıvata kaynağı gibi geniş bir yelpazede hizmetler sunuyoruz. Hakkımızda daha fazla bilgi için :https://www.coskunoz.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz ve https://www.youtube.com/watch?v=rN7g1qi-A00 bağlantısındaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..