Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Türkiye'de yılın otomobili yerli bir otomobil oldu; Egea Cross

Otomotiv Gazetecileri Derneği(OGD) tarafından 2016 yılından bu yana yapılan 'Türkiye'de Yılın Otomobili' yarışması sonuçlandı. Bu yıl 6’ncı kez düzenlenen yarışma sonucunda OGD üyelerinin puanlarıyla birinciliği elde eden Fiat Egea Cross, 3290 puan alarak finale kalan 7 otomobil arasından birinci seçildi.


 


Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ve tüm aşamalarında büyük heyecan yaşanan “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışmasının birincisi Fiat Egea Cross oldu. Pandemi önlemleri çerçevesinde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da dijital mecralarda online olarak izlenebilen yarışmanın finalinde OGD üyesi 76 otomotiv gazetecisinden toplamda 3290 puan alan Fiat Egea Cross birinciliğe ulaştı. 

 

OGD’nin bu yıl altıncı kez düzenlenen yarışmasında bir başka yeniliğe daha imza atıldı. “Yılın Otomobili” dışında, “Yılın Tasarımı” ödülü de Land Rover Defender’a verildi.  OGD üyeleri, bu yıl aday olan 27 otomobil arasından tasarımını beğendikleri üç finalist arasından en fazla oyu alan Land Rover Defender “Yılın Tasarımı” ödülünü kazandı. 

 

Büyük Heyecan Yaşandı

 

“Türkiye’de Yılın Otomobili” Yarışmasının ilk etabında; 27 aday otomobil arasından jüri üyelerinin oylarıyla en fazla puan alan 7 otomobil finalde yer almaya hak kazandı. Finale kalan modeller “tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı” kriterler açısından önemli bir sınavdan geçirildi. “Yılın Otomobilini” belirleyen ikinci etapta ise Dacia Sandero Stepway, Fiat Egea Cross, Hyundai i20, Peugeot 208, Renault Captur, Skoda Octavia ve Toyota Yaris finale kalmaya hak kazandı. Birinci seçilen Fiat Egea Cross “Yılın Otomobili” logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek. 

 


Türkiye’nin “Otomobil Oscarı” olarak adlandırılan Türkiye’de Yılın Otomobili ödülüne layık görülen Fiat Egea Cross’un açıklandığı, İstanbul Park’ta düzenlenen törende bir konuşma yapan OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasının tüketiciler için yol gösterici özelliğinin bulunduğuna bir kez daha dikkat çekti. Sandık, finalist otomobiller arasında büyük bir rekabetin yaşandığını da belirterek “Bizler de tüm kriterleri detaylı bir şekilde ele alıp objektif bir seçim gerçekleştirdik. Aday otomobilleri değerlendirirken fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde bulundurduk. Tüketicilerin otomobil satın alırken, yılın otomobili yarışmasını referans olarak görmesi bizler için çok önemli. Bu yıl da tüm otomobiller arasında zorlu bir rekabet yaşandı. Ve sonuçta hepsi birbirinden değerli otomobiller arasından bir otomobil ilk sırada yer aldı” dedi.

 

Egea Cross’un birinci olarak seçilmesinden sonra Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç da yaptığı konuşmada otomotiv gazetecilerinin verdiği bu karardan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Aytaç,  sözlerine şöyle devam etti; “Egea’nın hikayesi uzun ve bizim için çok değerli. Egea’nın arkasında cok büyük ve yetkin bir ekip var. İlk günden bu yana Egea ailesi olarak 300 bin adetlik satışa ulaştık. Egea Cross ile de ilk beş ayda 7 bin satış adedini geçtik. Bu başarıdan dolayı emeği geçen herkesi kutluyor ve teşekkür ediyorum.” 

 

“Türkiye’de Yılın Otomobili 2021” ALJ Finans, Bridgestone, Intercity, Shell Helix Motor Yağları ve TÜVTÜRK sponsorluğunda gerçekleştirildi.  

 

Hangi otomobil kaç puan aldı?

Fiat Egea Cross                3290 puan

Skoda Octavia                3240 puan

Peugeot 208                2980 puan

Hyundai i20                 2760 puan

Toyota Yaris                    2640 puan

Dacia Sandero                2150 puan

Renault Captur                1940 puan


9 yorum:

 1. Amerika'da üst üste 5 defa yılın arabası seçilen Kia ne yazık ki Türkiye'de aynı değeri görmüyor

  YanıtlaSil
 2. civic-focus-corolla-jetta varken yalan

  YanıtlaSil
 3. Octavia, 208 varken düşündürücü olmuş bu seçim😢

  YanıtlaSil
 4. Egea nın seçilmiş olması çok doğal ve bence de doğru bi tercih olmuş, çünkü fiyat performans anlamında en güzel araç şu anda Egea Cross. Egea ya teneke diyenlerin mantığıyla düşünecek olsalardı yılın otomobili Mercedes e class, BMW 3 serisi falan seçilmeliydi. Önemli olan bu fiyata bu ülkenin insanlarına ne sunabildiğidir! Burası Almanya değil..

  YanıtlaSil
 5. Cross alcağıma gider sandero stepway alırım.Otomatik vites farkı

  YanıtlaSil
 6. Hani şu bizim Ülkemizde üretilip 170 bin TL den bize satipta Bulgaristan da 91 bin TL ye satılan araba mı yada onun eniştesi vay Arkadaş.....

  YanıtlaSil
 7. Ancak Türkiye'de sınıfının en vasat arabası birinci olur zaten. Şimdi herkes dislike'ı basar bu yoruma ama gerçekten öyle. Astra sahibiyim. Golf, Focus, 308, Megane ve Egea kullanmış biri olarak diyorum ki sınıfının en vasat arabası Egea. Tek avantajı ucuzluğu. Neyine bakarak en iyi seçiliyor, anlayabilmiş değilim.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..