Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Karsan; Renault'nun kamyonundan sonra otomobilini de imal edecek

 Oyak Renault ile Karsan'dan Megane Sedan için işbirliği...Renault Grubu’nun endüstriyel ayak izini optimize etme stratejisi kapsamında Oyak Renault, Türkiye’nin çok markalı araç üreticisi konumunda yer alan Karsan ile 2022’nin sonundan itibaren geçerli olmak üzere mevcut Megane Sedan üretimi için 5 yıllık bir anlaşma imzaladı.

Bu proje ile mevcut Megane Sedan üretiminin Karsan'a devredilerek Oyak Renault fabrikasının kapasitesinde yeni nesil araçlara yer açılması ve üç vardiya şeklinde yoğun çalışma düzeninin sürdürülmesi amaçlanıyor.Aracın üretimi ve montajından Karsan sorumlu olurken, Oyak Renault kaporta parçalarının üretim faaliyetine devam edecek. Aynı zamanda Oyak Renault, üretimi tamamlanmış araçların kalitesinden ve parça tedarikçileri ile ilişkilerden sorumlu olmaya devam edecek. 

Karsan daha önce Renault Kerax, Renault Lander, Renault Premium,  Hyundai HD ,    Peugeot J9, Peugeot Partner,  Citroen Berlingo, Peugeot Boxer, Fiat Ducato, Fiat Doblo parçaları, Renault Sherpa kabini, Ford Cargo boyama işlemi, Karsan J9 Premier, Karsan J10, Breda Menarinibus Vivacity / Avancity üretim veya ara işlemlerini gerçekleştirdi. Güncel olarak ta Karsan markasıyla Jest, Atak ve Star, Hyundai markasıyla H350 ve Menarinibus olarakta Citymood modellerini imal etmeye devam ediyor.

İş birliği kapsamında, Megane Sedan’ın üretiminin 5 yıl boyunca Karsan tarafından gerçekleştirilmesi öngörülürken; aracın mevcut satış ağı ise bugüne kadar olduğu şekliyle devam ettirilecek. 


Projeyle, yıllık 55.000 adetlik üretim hacmi oluşturulması bekleniyor.

İş birliği anlaşması hakkında değerlendirmede bulunan Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun şunları söyledi: “Oyak Renault olarak, alanında köklü bir bilgi birikimine ve yetkin iş gücüne sahip bir marka olan Karsan ile hayata geçireceğimiz bu çalışma ile Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunacağımıza ve sektöre farklı bir açılım getireceğimize inanıyoruz.”Karsan CEO’su Okan Baş ise, “Çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun global nitelikte elektrikli ve yüksek teknolojili ulaştırma çözümlerini sunan Karsan olarak Oyak Renault ile gerçekleştireceğimiz bu iş birliğinden dolayı mutluyuz. Renault Megane Sedan modelinin üretim sorumluluğunu almış olmak bizleri heyecanlandırıyor. İlk adımını atmış olduğumuz bu proje ile Oyak Renault iş birliğimizin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Aynı zamanda bu güzel gelişmenin Türk otomotiv sanayimize hayırlı uğurlu olmasını dileriz” dedi. 


Yıllık 378 bin otomobil ve 920 bin motor üretim hacmi ile Renault Grubu’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biri olan Oyak Renault, halihazırda Yeni Clio, Yeni Clio Hibrit ve Megane Sedan modellerini, ayrıca bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip ihraç etmeye devam ediyor. 


 

OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI

Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 378 bin otomobil ve 920 bin motor üretim hacmi ile Renault Grubu’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biridir. Oyak Renault, Yeni Clio , Yeni Clio Hibrit ve Yeni Megane Sedan modellerini, ayrıca bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip ihraç etmektedir. Bursa’da 582 483 m2 üzerinde kurulu üretim tesislerinde, Karoseri-Montaj ve Mekanik-Şasi Fabrikaları, ARGE Merkezi ve Uluslararası Lojistik Merkezi bulunmaktadır. 1969 yılında Bursa’da kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 2020 yılı sonu itibariyle 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlamaktadır. Oyak Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomobil üreticisi olmuştur. Eylül 1999’da “sıfır hata” ile ISO 14001 belgesini alan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Renault Grubu çevre politikası çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.
Kaynak; https://www.renault.com.tr
https://www.karsan.com/

19 yorum:

 1. Bir bakıma iyi olmuş. Karsan kendisine de araç üretmek isteyen bir firma. Ticari araç üretme tecrübesi var. Şimdi de böyle sedan bir araç üretecek. Kim bilir belki de ileride karsan adıyla kendi otomobilini üretir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Megane Üretimi bitince mevcut üretim bantlarıyla farklı bir sedan imal edebilir..

   Sil
 2. Karsan Renault un standartlarında üretim yapacağından sorun olmaz,olursa üretim biter olmaz.Tebrikler Karsan ..

  YanıtlaSil
 3. Şu aracın station kasası olmaması büyük kayıp  YanıtlaSil
 4. Renault megane halk arabasıdır. Çeyrek altındır. Citroën veya süslü peugeot ile karıştırmayın. Renault ziraat bankası gibidir. Bol parça ve ucuz maliyet. 1.3tce motor efsane olmuş. Bu motoru bozmayın da ne pok yerseniz yeyin. Dizel tadında 40 litre benzin ile 740km giden varmı allasen

  YanıtlaSil
 5. Karsan togg dan bunun için mi ayrıldı

  YanıtlaSil
 6. Bu anlaşmanın arkasından PİS kokular geliyor. Parça parça üretilen modellerin başka firmalara ve fabrikalara kaydırılması kötü bir başlangıç olabilir.OYAK-Renault ile Fransa Renault arasında değil ama,Türkiye Cumhuriyeti ve Fransa Cumhuriyeti Cumhur başkanları arasındaki gerginlik Bursa fabrikasının geleceğini tehlikeye sokuyor. Aklı başında olanlara Fransa ve Türkiye arasında Renault Bursa çalışanlarının geleceği konusunda ara buluculuk teklifime bugüne kadar,kimse olumlu cevap vermedi. Her şeye rağmen Bursa Renault Çalışanlarının mağdur edilmediği bir çözüm olmasını diliyorum.

  YanıtlaSil
 7. Türkiye FORD çok büyük bir yatırıma başladı.Ticari araç zaten üretiyor,ve de yetiyor.Altında ne yattığının fason otomobil üretimi olabilir mi?Araştırılması gerekmiyor mu?Umarım haklı çıkarsınız.

  YanıtlaSil
 8. Yurt dışı montaj sevenlere kötü bir haberim var. Tüm jantlar Türkiye'de üretiliyor. Staj yaparken Toyota, VW grubu, Renault ve Fiat modellerinin bir çoğunu görmüştüm. Hepsinin kendi sorumlusu vardı. Gelip rutin kontrol yapıp gidiyorlardı..

  YanıtlaSil
 9. Demek ki Oyak'ta crossover megane 5 ve diğer e-tech araçlar üretilecek. Megane 4 sedan da r9 gibi ömrü bittiği halde bizimkilere ucuza satılmaya devam edicek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Megane 4 sedan gibi VW Passat üretimini de Karsan alsın. Bizim vatandaşlar o modeli de çok seviyor

   Sil
 10. Dünyada üretimden kalktıktan sonra Türkiye pazarında ucuz bir sedan satmak için bu yola başvuruyorlar herhalde.

  YanıtlaSil
 11. Bu son jenerasyon Megane sedan olacak herhalde.  Şu güzelim arabayı heba etti Renault, Jetta’nın yokluğunda segmentinde rakipsiz kalmıştı. Bunu bi lehine çeviremedi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çeviremez çünkü öyle bir derdi yok, dostlar alışverişte görsün durumu var sadece. Sundukları motor donanım ve kalite seçenekleri de bunun bir göstergesi. fiyat olarak ta tam alım sınırında duruyorlar.

   Sil
 12. Üretim kalitesinde hiç bir düşüş olmaz neticede üretim bandı karsana verilicek o kadar aynı iş.karsanda yapılacak..  Renault iki nedenden bunu yapmış olabilir birincisi ufalmaya gitmek , ikincis Megan yeni serisi e-tech yani elektrikli gelicek yeni nesil meganlar için bandlarda yer açmak..

  İlkide olabilir ikinciside.. ilki olabilir e-tech Fransa yada Çin'de üretilir Türkiye bandları azalır ufalmaya gidilir.. çünkü Megane satışları Avrupa pazarında çok yüksek olmadı kendi segmentinde Avrupalı rakiplerine oranla.. ikincisi de olabilir Renault elektriğe ağırlık verebilir..

  YanıtlaSil
 13. Renault düşmanı vagbotlar dolmuş... dizel hilesinde patlayan vaga tapınsınlar anca...

  YanıtlaSil
 14. Avrupa yeni nesil araçlara geçerken bizde eskilerini üretmeye devam edecekler

  YanıtlaSil
 15. Dünyada üretimden kalktıktan sonra Türkiye pazarında ucuz bir sedan satmak için bu yola başvuruyorlar herhalde.

  YanıtlaSil
 16. Karsan, Megane Sedan montajını geçekleştirirken Renault'da fabrikada tamamen elektrikli üretime geçecek gibi görünüyor.Önümüzdeki yıllarda elektrikli bir Megane sedan gelebilir!

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..