Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Hyundai, “Herkes, Her Şey ve Her Yer" felsefesiyle, hidrojeni 2040 yılına kadar yaygınlaştıracak, Hydrogen Vision 2040 yakında

 Hyundai 2028 yılına kadar tüm ticari araç modellerinde yakıt hücresi sistemlerini uygulayan ilk üretici olacak.Hyundai Motor Grubu, yakıt olarak hidrojeni ve küresel anlamda bu enerjiyi yaygınlaştırmak için yepyeni vizyonunu açıkladı. Bugün düzenlenen Hydrogen Wave Global forumunda bu vizyonunu paylaşan Hyundai, ulaşım ve diğer endüstriyel sektörler başta olmak üzere hidrojenin günlük yaşamda daha çok kullanılmasını sağlayacak yaygınlaştırma planlarını sundu

Hyundai, 2040 yılına kadar hidrojende çok fazla yol kat etmeyi hedeflerken aynı zamanda her tür mobilite için temiz sürdürülebilir enerjiye yönelik öncülüğünü de devam ettiriyor. Hyundai bu kapsamda daha çok hidrojen yakıt hücreli elektrikli veya pilli elektrikli güç aktarma organlarının yanı sıra yakıt hücreli sistemlerin uygulanmasını içeren tüm yeni ticari araç modellerinin elektrifikasyonunu da kapsayacak benzeri görülmemiş planlarını paylaştı. 
Güney Koreli otomotiv devi, 2028'e kadar tüm modellerinde cesur bir strateji izleyerek, sektörü yeniden şekillendirmeye ve sürdürülebilir temiz bir geleceği gerçekleştirmeye yardımcı olacak. Hyundai, özellikle alternatif yakıt türüne sahip modelleriyle ticari araç sektörünün öncüsü konumuna gelmeyi hedefliyor. Hyundai’nin bu vizyonu, hidrojen enerjisini evler, işyerleri ve fabrikalar gibi yaşamın ve endüstrinin her alanında uygulanacak. Ana hedef, hidrojeni herkes, her şey ve her yerde kolayca kullanılabilir hale getirmek. Grup ayrıca, 2030 yılına kadar bataryalı elektrikli araç (BEV) ile yakıt hücreli elektrikli araçların (FCEV) arasındaki fiyat farkını da en aza indirgemeyi planlıyor. İlk kez 1998'de ilk yakıt hücreli elektrikli (FCEV) modelinin geliştirilmesinden bu yana çok fazla yol alan Hyundai, 2013 yılında da FCEV'lerin seri üretimine kapı açarak Tucson FCEV (ix35 Fuel Cell) modelini tanıtmıştı. Ardından, 2018'de yeni nesil yakıt hücreli SUV model olan NEXO'yu ve 2020'de de dünyanın ilk yakıt hücreli ağır vasıtası olan XCIENT Fuel Cell kamyonu piyasaya sürdü. Bu sayede temiz ve sıfır emisyonlu araçlarla çevreye karşı olan bilincini de geri plana atmamış oluyor. 
Hydrogen Vision 2040 – Enerji paradigması değişimi yoluyla karbon nötrlüğü çözümü Hyundai’nin 2040 yılına kadar kesintisiz olarak uygulamayı planladığı bu hidrojen vizyonu, sadece ulaşımda değil, aynı zamanda daha geniş endüstri ve sektör alanlarında da devreye girecek. Ayrıca Hyundai, 2023'te piyasaya süreceği XCIENT Fuel Cell'e dayalı bir traktör de geliştiriyor. Bu traktöre ek olarak, tam otonom olarak hidrojenle çalışan bir konteyner taşıma sistemi 'Trailer Drone' konseptini tanıtan Hyundai, böylelikle verimli yakıt tüketimlerine sahip
 ticari araçlar hususunda dünya devi olmayı hedefliyor. Sürücüsüz TIR olarak da adlandırılan bu ağır vasıta, özellikle karayolu taşımacalığında şirketlere inanılmaz kolaylıklar sağlayacak. Hidrojen yakıt hücresini binek ve ticari araçların dışında yüksek performanslı otomobiller, kentsel hava hareketliliği, robotlar, uçak ve gemilerde de kullanmayı amaçlıyor. Ulaşım haricinde binalara, kentsel enerji kaynaklarına ve enerji santrallerine de elektrik ve ısıtma sağlanması için hidrojeni öne sürecek. 
Hyundai bu hedeflerine ulaşmak için 2023 yılında önemli ölçüde geliştirilmiş dayanıklılık ve verim ile daha düşük bir fiyat ve hacim gerçekleştiren yeni nesil bir yakıt hücresi sistemini piyasaya sürmeyi planlıyor. Devam eden Ar-Ge çalışmaları sayesinde, markanın mühendisleri son 20 yılda yakıt hücresi maliyetlerini önemli ölçüde azaltmayı başardı. Hyundai, bu vizyon doğrultusunda sadece hidrojen değil aynı zamanda elektrikli otomobillerinde de yeni bir çağ başlatmayı hedefliyor. Mevcut menzilleri iki katına çıkarmak için piller üzerindeki çalışmalarını sürdüren Hyundai, aynı zamanda tamamen elektrikli ve hidrojenli yüksek performanslı araçlar üretmeyi de planlıyor. 


Vision FK adıyla gücü 500 kW’nin üzerinde bir konsept de geliştiren Hyundai, bu etkileyici otomobille 0’dan 100 km/s hıza 4 saniyenin altında ulaşıyor. Arkadan itişli spor otomobil, yüksek performansına rağmen bir depo hidrojen ile 600 km gibi oldukça yüksek bir menzile ulaşabiliyor.

6 yorum:

 1. 83 milyonluk Türkiye Hyundai/Kia Grubu kadar olamadı ya başka birşey söylemiyorum

  YanıtlaSil
 2. hidrojenle çalışan araçlar aslında elektrikle çalışıyor her açıdan. Hem hidrojen elde ediliş şekli suyun elektrikle hidrolizi, hemde çoğu hidrojenle çalışan araç hidrojeni elektrik enerjisine çevirip elektrik motorlarını çalıştırıyor. Klasik elektrikli araçların şarj sorununu ortadan kaldırıyor. Benzin alır gibi Hidrojen istasyonlarından hidrojen alacaksınız.

  YanıtlaSil
 3. Hyundai,saf mühendislik. Son 5 yılın 4 kere dünyanın en sorunsuz otomobil markası seçilme ve nice güvenlik başarıları. Araçlarının donanım anlamında daima segmentinde top seviyede olması, pandemi döneminde en çok büyüyen otomobil markası olması. Saymakla bitmiyor. Bu adamlar Devrim markasından yıllarca sonra kuruldu. Şu an ise saf mühendislik gösterisi yapıyor. Çok saygı duyuyorum Hyundai grubuna.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devrim otomobilleri bitirileceği yere devam ettirilip desteklense idi belki de bizim de bunun gibi bir markamız olabilirdi. Yazık olmuş. Bari Togg da geç kalmasak. Ucundan da olsa elektrikli otomobil furyasını yakalayabilsek. Biz görmesek de ileride çocuklarımız Togg un dünya çapında bir marka olduğunu görür belki.

   Sil
 4. Devrim Otomobili'nin anısına TOGG ve diğer GEN gibi yerli otomobil projeleri desteklenmeli hayata geçirilmeli...Maliyetten bahsedilirse de Büyük müteahhitlerin silinen borçları yanında bir şey değil. Ve de, bu yerli elektrikli otomobil çalışmaları Türkiye ye sanayi, döviz, iş imkanı, prestij, vatandaşa daha hesaplı otomobil alma ,imkanı başta olmak üzere bir çok çok faydası olacaktır..

  YanıtlaSil
 5. Hibrit de olduğu gibi işin duayeni Toyota yıllardır satıyor MİRAİ yi menzil sorununa en mantıklı çözüm hidrojen

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..