Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Mitsubishi Maraton ve Canter'den sonra Colt'ta Türkiye'de üretilecek

Renault Türkiye, ilk kez farklı bir markaya sahip bir otomobil imal edecek. 52 yıldır Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Renault Group, ara vermeden sürdürdüğü  yatırımlarına yeni nesil şehir otomobili Mitsubishi COLT’un Bursa’da üretimini de ekliyor. Renault Group Türkiye CEO’su ve Oyak-Renault Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Doğu: “Yatırımlarımıza Türkiye’ye duyduğumuz sarsılmaz güven doğrultusunda ara vermeden devam edeceğiz. Yeni duyurumuz, bu kararlılığımızın somut bir göstergesidir.”Yeni nesil COLT, tıpkı Clio modelinde olduğu gibi Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın modüler CMF-B platformunda üretilecek. Yeni araç 2023’ün 4. çeyreğinde Avrupa’da satışa sunulacak.

1962 ile 2013 yılları arasında yollara çıkan Colt, 1980'li yıllarda Türkiye'de satışa sunulduğu yıllarda tanındı.Colt'un izinden giden güncel model ise Mirage. Diğer taraftan, Colt bir süre İngiltere'de marka olarak satıldı.Haliyle satılan araçlar aslında Mitsubishi modelleriydi.Türkiye'de ilk imal edilen Mitsubishi bir otobüstü. Maraton adıyla yollara çıkan aracı, yine Temsa tarafından üretilen Canter adlı hafif kamyon takip etti. Güncel olarak              Mitsubishi / Mitsubishi Fuso olarak Temsa tesislerinde bantlardan inen Canter'i yakın gelecekte Renault Clio temelli Mitsubsihi Colt izleyecek. Bu arada Mitsubishi Otomobilleri,             Renault-Nissan-Mitsubsihi İttifak'ına aitken kamyon ve otobüs bölümü olan Fuso / Mitsubishi Fuso;  Daimler / Mercedes Benz grubu'na ait.

MiTSUBiSHi STARiON TURBO

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın “kazan-kazan” felsefesine dayalı işbirliği stratejisi ve Renault Group’un Oyak Grubu ile 52 yıldır süregelen köklü ortaklığı, Yeni Nesil Mitsubishi Colt’un Oyak-Renault Bursa Fabrikası’nda üretilmesi kararı ile daha da güçleniyor.Renault Group Türkiye CEO’su ve Oyak-Renault Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Doğu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:


“Renault Group olarak 1969’dan bu yana Türkiye’de Oyak Grubu ortaklığında köklü ve başarılı bir şekilde ve 21 yıldan bu yana da sektör lideri sıfatıyla varlık göstermekteyiz. 

Mitsubishi, Smart ve Mercedes Benz'in ortak yönü

Binek araç üretiminde lider konumunda olan ve üretiminin %80’ini ihraç eden Oyak-Renault Bursa Fabrikası Türkiye’nin en fazla ihracat yapan şirketleri arasında 3. sırada yer alıyor ve Türkiye’nin toplam ihracatına yıllık 2,3 milyar avroluk katkıda bulunuyor (2021 rakamı). 150’den fazla noktadan oluşan yaygın satış ve satış sonrası servis ağıyla Renault ve Dacia markalarının dağıtım faaliyetini yürüten Renault MAİS A.Ş., Türk otomotiv pazarına en geniş yelpazede ürün sunan şirketlerin başında geliyor. Oyak-Renault Bursa fabrikasında üretilen Clio ve Megane Sedan yıllardır tüketiciler tarafından en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. 2000 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığımız yatırımların toplamı 2 milyar avro seviyesinde bulunuyor.

Mitsubishi Nissan'laşıyor mu?Yeni L200 Geliyor..

Yatırımlarımıza Türkiye’ye duyduğumuz sarsılmaz güven doğrultusunda ara vermeden devam edeceğiz. 

Yeni duyurumuz, bu kararlılığımızın somut bir göstergesidir.” 

Mitsubishi Grand Lancer

Kaynak; https://www.renaultgroup.com/
Basın Bülteni
https://twitter.com/renaultgroup
https://www.otometre.com/search?q=mitsubishi

1 yorum:

  1. Renault, Fiat, Ford, Toyota, Hyundai, Mercedes. Seviyorum sizi. Ülkemize yatırım yapan, iş imkanı sağlayan güzel markalar.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..