Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Kalıpları yıkan Peugeot 9x8, ilk yarışına hazır

PEUGEOT 9X8, yaklaşık 1 yıl önce konsept olarak kamuoyuna tanıtılmıştı. Çok değil 5 ay kadar önce ise ilk pist testi yapıldı ve ardından TEAM PEUGEOT TotalEnergies, Güney Portekiz'deki Portimão'da heyecan verici yeni dayanıklılık yarışçısı PEUGEOT 9X8'i tanıttı. Dört tekerlekten çekişli hibrit elektrikli Hypercar, Temmuz ayında İtalya'nın Monza kentinde yapılacak 2022 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası'nın (FIA WEC) 4. ayağında ilk defa yarışa çıkmaya artık hazır.PEUGEOT, markanın başarılarla dolu motor sporları tarihine 10 Temmuz’da yeni bir kilometre taşı oluşturmaya hazırlanıyor. İtalya’nın dünyaca ünlü Monza Pisti’nde 6 Saat Dayanıklılık Yarışları dünyasında yeni bir dönem başlayacak. Le Mans’ta tarih yazan 905 ve 908 efsanelerinin ardından PEUGEOT 9X8, FIA WEC’e benzersiz bir tasarım felsefesi getirmeye hazırlanıyor. Arka kanada yer vermeyen tasarımıyla dikkat çeken yenilikçi Hypercar, ACO ve FIA’nın LMP1’e göre daha erişilebilir olan, Le Mans Hypercar (LMH) kategorisi yönetmeliklerini karşılıyor. Benzersiz şık silueti, güçlü marka kimliği ve PEUGEOT’nun yol modelleriyle aynı üç pençeli aydınlatma imzası ile dikkat çeken 9X8, PEUGEOT stratejisini mükemmel yansıtıyor. PEUGEOT'nun, enerji geçiş stratejisinin temel unsurları olan hibrit ve elektrikliye geçiş alanlarındaki teknolojik uzmanlığının vitrini olarak hem şirketin mücadeleci yönünü hem de müşterilere mükemmeli sunma taahhüdünü gözler önüne seren 9X8, PEUGEOT’nun üç temel değeri olan çarpıcı tasarımlar, motor sporları tutkusu ve teknolojik mükemmelliği bir arada sunuyor. Bu değerler, yenilikçi fikirleri, teknolojileri değerlendirme ve hayata geçirme yaklaşımıyla Le Mans 24 Saat’e odaklanan markanın dayanıklılık yarışlarına dönüşüne rehberlik ediyor.


“2030 yılına kadar Avrupa’da sadece elektrikli olma hedefimiz için motor sporları çok önemli”


PEUGEOT CEO’su Linda Jackson konuyla ilgili yaptığı açıklama, “PEUGEOT'nun FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na katılımı, markanın yaratıcılığının ve motor sporları tutkusunun bir kanıtı. Bu yarış otomobilleri elektrikliye geçiş alanında, yarış pistlerinden yollara teknoloji aktarımında da rol oynayacaklar. Enerji geçişi konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu göstermek için, 2024 yılına kadar tüm ürün gamımızla elektrikliye geçiş yapacağız. Ayrıca, 2030 yılına kadar Avrupa'da sadece elektrikli olma hedefimize ulaşmak istiyorsak, bu alanda üstün olmamız gerektiğini biliyoruz ve motor sporları bu hedef için çok önemli. PEUGEOT 9X8 ilk yarışına çıkmadan, mühendisler hibrit sistemi yol otomobillerimizden biri olan PEUGEOT 508 PEUGEOT SPORT ENGINEERED’a taşıdı. Diğer örnekler de yolda” dedi.


Stellantis Motorsport Direktörü Jean-Marc Finot ise yaptığı açıklamada, “TEAM PEUGEOT TotalEnergies, PEUGEOT 9X8 Le Mans Hypercar prototipini yarışlara hazır hale getirdi. Bu iddialı otomobil, markamızın DNA'sını yansıtıyor ve her biri kendi alanında uzman ortaklarımız tarafından desteklenen spor ve tasarım departmanlarımızın bir ürünü. Yarış pistinde başarı ancak becerilerin bir araya getirilmesiyle elde edilebilir” derken, PEUGEOT SPORT Teknik Direktörü Olivier Jansonnie, “Yeni yarış otomobilimizi sunarken geçtiğimiz yaz verdiğimiz sözü tutuyoruz. PEUGEOT 9X8, Temmuz 2021’de tanıttığımız konseptin fiziksel olarak somutlaşmış hali. Son aylarda karşılaştığımız zorluk iki yönlüydü ve bir otomobil üretip onu son derece zorlu ilk yarışına hazırlamak için bir ekip oluşturmayı içeriyordu. Monza'daki ilk yarışa sadece haftalar kala, PEUGEOT 9X8 çeşitli pistlerdeki testlerle hızlanmaya devam ediyor. Ancak gerçek yarışların yerini hiçbir şey tutamaz. Hibrite geçiş ve diğer alanlardaki becerilerimizi göstermek için kendi bünyemizde geliştirdiğimiz hibrit-elektrikli Hypercar'ımızın potansiyelini keşfetmek için sabırsızlanıyoruz” ifadelerini kullandı.


Sportif ve teknolojik mücadelenin sonucu


PEUGEOT 9X8, PEUGEOT SPORT uzmanları tarafından geliştirilen güç-aktarma sistemine sahip dört tekerlekten çekişli bir yarış prototipi. 2,6 litre, bi-turbo, 520 kW, V6 içten yanmalı motor (ICE) arka tekerlekleri ve yüksek performanslı 200 kW elektromotor ön tekerlekleri harekete geçiriyor. Motor gibi, silisyum karbür tabanlı invertör Marelli ile, yüksek voltajlı, 900 voltluk batarya, TotalEnergies/Saft ile ortaklaşa geliştirildi. Bununla birlikte Michelin’den alınan Hypercar sınıfının düzenlemelerine uygun lastikler 9X8’in muazzam gücünü yola aktarıyor.


Atletik tasarımıyla PEUGEOT 9X8; 4.995 metre uzunluğa, 2.000 metre genişliğe ve 1.145 metre yüksekliğe sahip. Sadece 1.030 kg ağırlığıyla birlikte 90 litrelik yakıt deposunda TotalEnergies'in %100 yenilenebilir, Excellium Racing 100 yakıtı kullanılıyor.


Ezberleri bozan kanatsız tasarım


Matthias Hossann liderliğindeki PEUGEOT tasarım ekibi ile Olivier Jansonnie yönetimindeki Sport ekibi arasındaki benzersiz iş birliği, kalıpları kıran cesur ve şık bir yarış otomobiliyle sonuçlandı. Temmuz 2021'de PEUGEOT 9X8 Concept otomobilinin tanıtımında pek çok kişi arka kanadı olmayan yapının bir işe yaramayacağı konusunda hemfikirdi. ACO/FIA'nın LMH düzenlemeleri PEUGEOT SPORT Teknik Direktörü Olivier Jansonnie liderliğindeki departmana bu yolda devam etmek için ilham verdi. Aralık ayından bu yana farklı özelliklere sahip pistlerde (Portimão/Portekiz, Le Castellet/Fransa, MotorLand Aragón/İspanya, Barselona/İspanya ve Magny-Cours/Fransa) gerçekleştirilen testler bu çığır açan yenilikçi konseptin başarısını doğruladı. Son test öncesinde Portimão'da tanıtılan yarış otomobili, 2021’de sunulan konseptin ortaya koyduğu yenilikçi vizyona tamamen uymasıyla da dikkat çekiyor.


PEUGEOT 9X8, 25 test günü boyunca 10.000 kilometreden fazla yol kat etti. Buna paralel olarak, otomobilin homologasyonu FIA ile birlikte yönetilirken, PEUGEOT SPORT Güç-Aktarma Sistemleri Direktörü François Coudrain liderliğindeki ekip, güç-aktarma sistemini test cihazı, simülatör ve yarış pistinde geliştirmeye odaklandı. Hypercar'ın güvenilirliğini ve performansını artırmanın anahtarı olan bu hayati aşamaların tamamlanması, yarış otomobilinin tanıtımının 2022 Le Mans 24 Saat Yarışı sonrasına ertelenmesine neden oldu. Sonuç olarak PEUGEOT 9X8, İtalya'nın ünlü “Hız Tapınağı”nda 6 Saatlik Monza ile 10 Temmuz’da FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na katılarak rekabet edecek.


İki adet PEUGEOT 9X8 için altı pilot


Paul Di Resta (İNG), Loïc Duval (FRA), Mikkel Jensen (DAN), Gustavo Menezes (ABD/BRA), James Rossiter (İNG) ve Jean-Éric Vergne (FRA) 10 Temmuz'da İtalya'nın 6 Saatlik Monza yarışında yarışacak iki ekibi oluşturan pilotlar olarak belirlendi. Ekipler otomobilin test programı tamamlandıktan sonra önümüzdeki haftalarda onaylanacak. İki PEUGEOT 9X8 daha sonra Eylül ayında Japonya'nın 6 Saatlik Fuji ve Kasım ayındaki 8 Saatlik Bahreyn yarışlarında yarışmaya devam edecek. 


Alanında uzman ekiplerin ortak başarısı


TEAM PEUGEOT TotalEnergies, hem yarış pistinde hem de yarış pisti dışında mükemmel olmak için, her biri kendi alanında son derece saygın uluslararası ortaklarla güçlerini birleştirdi. Örnek olarak, yapay zekâ uzmanı Capgemini ve PEUGEOT SPORT, 9X8'in verimliliğini, özellikle de hızlanma ve rejenerasyon aşamalarında enerji yönetimini optimize etmek için birlikte çalışıyor. Ayrıca PEUGEOT SPORT ve Modex, karşılıklı olarak faydalı sinerjiler üretmek için fikirlerini, yaratıcılıklarını, teknolojik vizyonlarını ve inovasyon eğilimlerini bir araya getirdi. İkonik İtalyan yarış kıyafeti üreticisi Sparco, takıma temel motor sporları güvenlik ekipmanlarını ve Danimarkalı Jack & Jones, TEAM PEUGEOT TotalEnergies'in resmi takım kıyafetlerini sağladı.


Le Mans 2022 ve Le Mans 2023


2023 sezonunda TEAM PEUGEOT TotalEnergies, Le Mans Hybrid (LMH, PEUGEOT 9X8 ile aynı sınıf) ya da Le Mans Daytona Hybrid (LMdH) gibi sınıflarda Le Mans 24 Saat'in yüzüncü yılında yarışacak. Gelecek yılki etkinlik, birçok gözlemci tarafından dayanıklılık yarışlarının yeni altın çağının başlangıcı olarak tanımlandı.


9X8, 2022'de Le Mans'ta yer almayacak olsa da PEUGEOT, hazırlık aşamasında ve yarış hafta sonu boyunca hayranlarıyla buluşmak için bu yıl etkinliğe katılma arzusunda. ACO (Automobile Club de l’Ouest) ile birlikte, PEUGEOT'nun tarihine ve başarı öyküsüne adanan ALLURE-LE MANS başlıklı bir sergi, 21 Mayıs'ta pistin müzesinde açılacak ve burada PEUGEOT 9X8'in orijinal versiyonu Eylül ayına kadar sergilenecek. 2022 yarışını izlemeye gelen seyirciler, PEUGEOT 9X8’e özel bir alandaki Fan Village ve Jack & Jones tarafından üretilen resmi takım kıyafetlerini satın alabilecekleri bir mağazayı da ziyaret edebilecekler. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..