Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yerli elektrikli araba Togg'un üretim hattı

Togg’un üretiminin yurt dışında yapıldığı, seri üretim bandından çıkan ilk araçların İtalya’dan getirildiği iddiaları üzerine....  Bir otomobilden fazlası olan Togg’un Teknoloji Kampüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen törenle açıldı. Açılışta, ayrıca Togg’un ilk akıllı cihazı C SUV da seri üretim bandından indirildi. Görkemli törenin yansımaları sürerken tartışmalar da beraberinde geldi.TARTIŞMALARI BİTİRECEK


Togg’un üretiminin yurt dışında yapıldığı, seri üretim bandından çıkan ilk araçların İtalya’dan getirildiği iddiaları üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan tartışmaları bitirecek sert bir açıklama geldi. Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Togg Teknoloji Kampüsü’nde incelemelerde bulunduğu görüntüleri sosyal medya hesabından yayınladı.IŞINLANMA TEKNOLOJİSİ


Bakan Varank mesajında, “Birkaç gündür müzmin muhalifler yüzleri kızarmadan acaba daha ne kadar saçmalayabilir diye takip ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız 29 Ekim’de ışınlanma teknolojisiyle Togg’un üretiminin yapıldığı İtalya’daki fabrikaya gidip Gemlik’e geri geldi. İşte görüntüler…” ifadelerini kullandı.


 


İNCELEME GEZİSİ


Bakan Varank’ın paylaştığı görüntülerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan’ın eşlik ettiği görülüyor. Bakan Varank, Togg Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve Togg CEO’su Gürcan Karakaş’ın da yer aldığı inceleme gezisinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, CEO Karakaş ve yetkililerden bilgi alıyor.


 


TOGG’UN BİRLEŞTİRİLMESİNE ŞAHİTLİK ETTİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togg Teknoloji Kampüsü içerisinde araç ile ve daha sonra da yürüyerek incelemelerde bulunuyor. Gövde bölümünde Togg’un alt tabanı ve yan panellerinin robotlar tarafından birleştirilmesine şahitlik ediyor. Görüntülerde kırmızı renkli C SUV, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Togg çalışanının alkışları arasında seri üretim bandından indiriliyor.


 


1,2 MİLYON METREKARELİK KAMPÜS


Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan Togg Teknoloji Kampüsü, 1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edildi. 230 bin metrekare kapalı alana sahip kampüste Gövde, Boya ve Montaj tesislerinin yanı sıra Ar-Ge Merkezi, Stil Tasarım Merkezi, Batarya Teknoloji Merkezi, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi, Strateji ve Yönetim Merkezi ile Kullanıcı Deneyim Parkı bulunuyor.


 


250 ROBOT GÖREV YAPIYOR


Üretim hatlarında toplam 250 robotun görev yaptığı üretim tesisinde 1.6 kilometrelik test pisti inşa edildi. Avrupa’nın en temiz boyahanesine sahip tesis kağıtsız, dijital çalışma prensiplerine göre dizayn edildi ve yüksek otomasyona sahip.


 


3 MİLYON SAATLİK ALINTERİ


Gemlik Kampüs inşaatında 9 bin 700 kişi görev aldı. 3 milyon saatlik çalışma gerçekleştirildi. Gemlik Kampüsü, üretim kapasitesi 175 bin adede ulaştığında toplam 4 bin 300 kişiye istihdam sağlayacak.


 


FİKRİ VE SINAİ MÜLKİYETİ YÜZDE 100 TÜRKİYE’YE AİT


Türkiye’nin doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı olacak Togg, 2023 yılının ilk çeyreğinde yollara çıkacak. Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait küresel bir marka olacak Togg, başlangıçta yüzde 51 yerlilik oranına sahip olacak. Bu oran ilerleyen yıllarda artacak. Tedarikçilerinin yüzde 75’i Türkiye’den olan Togg’un Gemlik’teki kampüsü için bin 200 iş ortağıyla birlikte çalışıldı.


Kaynak; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı

4 yorum:

 1. Yılmaz bey buraya yazdığım yorumu yayınlamamışsınız? Özel bir sebebi var mı? Küfür hakaret vs de etmedim? Problem mi oldu yorumum?

  YanıtlaSil
 2. Çok sayıda spam yorum vardı onları silerken yanlışlıkla silmiş olabilirm malesef, kusuruma bakmayın. :(
  Yorumlarınız çpk değerli.
  Yorumlarınız için teşekkür ederim...
  Yeni yorumlarınızı da bekliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladım. Tekrar yazayım o zaman. Togg Fabrika nın İtalya da olduğu iddialarını çürütmek için 21 dakikalık video yayınlamıştı. Sonra onu da İtalya dediler. Sonra Bakan Varank Cumhurbaşkanı Erdoğan nın montaj hattındaki videosunu yayınladı. Halen daha inkar edenler var. Neyin kafasını yaşıyorlar anlamıyorum. Herhalde konuya ideolojik yaklaşıyorlar. Yazık cidden.

   Sil
 3. Togg çok güzel ve başarılı bir otomobil olmuş. Satış, servis, pazarlama, reklam ve yedek parça gibi konularda da başarılı olursak Togg dünya çapında iyi bir ivme kazanır global anlamda da tutulur ve başarılı olur

  YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..