Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Aracın motor yağı neden eksilir?

Motor yağları, tüm hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltarak aracın motorunun ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Çoklu mekanik parçalar motor yağı sayesinde serbestçe hareket edebildiğinde aşınma ve yıpranma büyük ölçüde azalır. Ayrıca motor kir ve korozyondan korunur, böylelikle onarım ihtiyacı azalır. Ancak yanlış motor yağı kullanılırsa, artan aşınma ve korozyon motor için risk oluşturarak hasara yol açabilir.


TotalEnergies Turkey Pazarlama Teknik Servisler Müdürü Mine Altınkurt, araçların motor yağı tüketimi ile motorun yağ eksiltmesinin iki ayrı kavram olduğunu belirtti.

Yağ tüketiminin motorun teknolojisiyle ilgili olduğunu vurgulayan Altınkurt, “Özellikle yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak amacıyla silindir, piston gibi metal aksamlar birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Motorlardaki bu özellik ve çok yüksek sıcaklık yağın yıpranmasına, dolayısıyla da yağ tüketimine yol açar. Araç üreticilerinin, araçların belirli km/saat aralıkları için belirttiği değerlerin altında kalan miktar normal yağ tüketimidir ve bu durum    yağ eksiltmesi olarak değerlendirilmez.         Ancak üreticinin belirlediği limit değerin   üzerinde yağ tüketimi, yağ eksiltmesi olarak tanımlanır” dedi.
Altınkurt, yağ eksiltmesinin olası sebeplerini ise şöyle sıraladı:

 

    Kalitesiz yağ seçimi

    Araca uygun standartları karşılayan yağların doğru seçilememesi (uluslararası standartlar, araç üreticilerinin onay seviyeleri, viskozite sınıfı)

    Dört mevsim düzenli antifriz kullanılmaması ve önerilen antifriz değişim aralıklarına uyulmaması

    Aracın kullanıldığı güzergâh ve sürüş şekli

    Kapasite üzerinde yük taşınması

    Kullanılan yakıtın kalitesi ve motor tasarımı

    Yakıt pompası arızası, yetersiz hava girişi ve motorda ana yatakların aşınmış olması gibi mekanik problemlerDoğru motor yağı seçimi neden önemlidir?

TotalEnergies motor yağlarının üstün koruma ve performans sağlamak amacıyla özel olarak formüle edildiğini söyleyen Altınkurt, uygun motor yağı seçerken her zaman araç bakım kitapçığında belirtilen uluslararası onay seviyelerinin, araç üreticilerinin spesifikasyon ve normlarının göz önüne alınması gerektiğini de vurguladı. Altınkurt, “Motor yağı, aracın motorunun olmazsa olmazıdır. Yağ olmadan aracın dakikalar içinde çalışması durur ve motor ciddi hasarlar alabilir. Kaliteli, spesifikasyonları karşılayan ve yüksek performanslı yağ seçimi günümüzde giderek daha önemli hale gelmektedir” dedi.


Uyarı Metni

Hiçbir yasal çıkarımda bulunulması mümkün olmayan  bu basın bülteni sadece bilgilendirme amaçlıdır. TotalEnergies SE’nin doğrudan ya da dolaylı yatırımları bulunan şirketler ayrı tüzel kişilerdir. TotalEnergies SE bu tüzel kişilerin eylem ve ihmallerinden sorumlu değildir. Bu dokümanda “TotalEnergies”, “TotalEnergies” ve “Şirket” ifadeleri kolaylık maksadıyla kullanılmış olabilir. Aynı çerçevede “biz” ve “bizim” ibareleri de bağlı şirketleri ya da çalışanlarını referans göstermek için kullanılmış olabilir. 

Bu doküman mevcut ekonomik ve düzenleyici ortam ve yarışma koşullarını   dikkate alarak bir dizi ekonomik veri ya da tahmine dayanan ve gelecek öngörüsüne ilişkin bilgi ve ifadeler içerebilir. Bu bilgi veya ifadeler gelecekte gerçekleşmeyebilir ve bir takım risk faktörleri içermektedir. TotalEnergies SE veya bağlı şirketleri gelecekteki olaylar, yeni bir bilgi veya benzer sonuçlar nedeniyle bu dokümanda yer alabilecek gelecek öngörüsüne dayalı bilgi ve ifadeler ile hedefleri veya trendleri güncellemekle yükümlü değildir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..