Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Avrupa'da hidrojenle ilgili son gelişme; Air Liquide ve Iveco Group'tan

Air Liquide'in Fos-sur-Mer'de (Marsilya) yüksek basınçlı hidrojen yakıt ikmal istasyonu 26 Haziran’da açıldı. Boru hattıyla düşük karbonlu hidrojen sağlayan büyük kapasiteli yüksek basınç istasyonu (günde 1 ton) açılışında IVECO ağır hizmet yakıt hücreli kamyon prototipi de lanse edildi. Bu açılış, Aralık 2021'de imzalanan Mutabakat Anlaşması’yla (MoU), iki şirketin Avrupa'da hidrojen mobilitesinin geliştirilmesine yönelik taahhüdünü bir adım ileriye taşımış oluyor.


Mutabakat Anlaşması, hidrojeni ulaştırma sektörünü kolaylaştırmayı hedefliyor. Bunun için iki grubun ortak çalışmaları oldukça önem taşıyor. Amaç; Air Liquide'in üretiminden depolamaya ve dağıtıma kadar tüm bu alandaki uzmanlığı ile alternatif yakıtlarla çalışan araçların üretiminde öncü marka Iveco Group'un bilgi birikimi sayesinde hidrojen kullanımının tüm Avrupa’da yaygınlaşmasını sağlamak. Uzun taşımacılık alanında kullanılan bu çözüm, 700 bar basınçta hızlı bir yakıt ikmali süresine imkan tanıyor.Fos-sur-Mer istasyonu, Fransız fonları tarafından desteklenen HyAMMED ("Hydrogène à Aix-Marseille pour une Mobilité Ecologique et Durable") projesinin bir parçası. Açılan bu yeni istasyon aynı zamanda Temiz Hidrojen Ortaklığı tarafından ortaklaşa finanse edilen Avrupa projesi H2Haul'un da bir parçası. Air Liquide ve IVECO, 2019 yılında başlatılan H2Haul projesinin ilk ortaklarındandı. R'Hyse projesi çerçevesinde 2025 yılından itibaren potansiyel 50 IVECO hidrojen kamyon filosu için Salon-de-Provence'da ağır vasıtalara yönelik ikinci bir yüksek kapasiteli istasyon (700 bar, 2 ton/gün) daha kurulacak.


Air Liquide Hidrojen Enerjisi Dünya İş Kolu Başkan Yardımcısı Erwin Penfornis konuyla ilgili açıklamalarda bulundu: "Hidrojenin daha yaygın kullanımını teşvik etmek için sektörün gelişmesini sağlayacak koşulları hep birlikte yaratmalıyız. Araç üreticileri ve taşımacılık operatörlerinin bu geçişi başlatabilmeleri için yeterince yoğun ve yüksek kapasiteli istasyonlardan oluşan bir ağın geliştirilmesi şart. HyAMMED projesi bu yaklaşımın bir parçası olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda bizlerle beraber ilk adımı atan ortağımız IVECO ile paylaştığımız daha büyük bir hedefin de başlangıcını oluşturuyor."


Iveco Group CEO'su Gerrit Marx da şu ifadeleri kullandı: "Giderek artan sürdürülebilir mobilite stratejimiz teknolojiden bağımsız bir yaklaşıma dayanmaktadır. Hidrojen mobilitesi bu yolda önemli bir yapı taşı niteliğindedir. Aslında, uzun mesafeli taşımacılık gibi yüksek enerji gerektiren ticari araç uygulamaları için temel bir çözüm sunmaktadır. Bugün, gerçek bir hidrojen mobilite ekosistemini yollara çıkarmak için hem araçlar hem de istasyonlar olmak üzere tüm olanaklara sahip olduğumuzu gösterdik. Strateji gerçeğe dönüşüyor. Yeni, her şey dahil, kullanım başına ödemeli kiralama modlimiz GATE - Green & Advanced Transport Ecosystem hidrojenle çalışan araçlara erişimi mümkün kılacak. Bugünkü dönüm noktası, Iveco Group gibi sürdürülebilir bir toplumu genişletmek için çalışan, uluslararası enerji dönüşümünde bir lider olan Air Liquide’le stratejik ortaklığımızı daha da güçlendirmemizi sağlıyor."


 


H2Haul programının (Ağır hizmet tipi, sıfır emisyonlu lojistik için hidrojen yakıt hücreli kamyonlar) bir parçası olan HyAMMED projesi, 826236 sayılı hibe sözleşmesi kapsamında Temiz Hidrojen Ortaklığı'ndan kaynak almıştır. Bu kamu-özel sektör ortaklığı, Avrupa Birliği'nin Horizon 2020 araştırma ve yenilik programı, Hydrogen Europe ve Hydrogen Europe Research tarafından desteklenmektedir. HyAMMED projesi ayrıca Hidrojen Mobilite Ekosistemleri'nden de mali destek almıştır.


HyAMMED projesi ayrıca ADEME tarafından yürütülen Hidrojen Mobilite Ekosistemi Programı'ndan, Région Sud'dan ve Programme d'investissements d'avenir (PIA) kapsamında Fransız hükümetinden finansal destek görmüştür.

R'Hyse projesi ADEME ve Avrupa Birliği'nden (Connecting Europe Facility for Transport) mali destek almıştırEndüstri ve Sağlık için gazlar, teknolojiler ve hizmetler alanında bir dünya lideri olan Air Liquide, yaklaşık 67.100 çalışanıyla 73 ülkede faaliyet göstermekte ve 3,9 milyondan fazla müşteri ve hastaya hizmet vermektedir. Oksijen, nitrojen ve hidrojen yaşam, madde ve enerji için gerekli küçük moleküllerdir. Air Liquide'in bilimsel alanını oluştururlar ve 1902'deki kuruluşundan bu yana şirketin faaliyetlerinin merkezinde yer alıyor. Geleceği hazırlarken bugünden harekete geçmek Air Liquide'in stratejisinin merkezinde duruyor. Air Liquide, 2025 stratejik planı olan ADVANCE ile finansal ve finansal olmayan boyutları birleştiren küresel bir performans hedefliyor. Yeni pazarlarda konumlanmış olan Grup, esneklik ve gücü birleştiren iş modeli, inovasyon yeteneği ve teknolojik uzmanlığı gibi önemli varlıklardan yararlanıyor.. Grup, özellikle hidrojen ile iklim ve enerji dönüşümüne katkıda bulunan çözümler geliştirmekte ve sağlık, dijital ve yüksek teknoloji alanlarında ilerleme kaydetmek için harekete geçiyor..Air Liquide'in geliri 2022 yılında 29,9 milyar Euro’nun üzerinde oldu.. Air Liquide, Euronext Paris borsasında (A kompartımanı) işlem görüyor ve CAC 40, CAC 40 ESG, EURO STOXX 50, FTSE4Good ve DJSI Europe endekslerine dahil.
Iveco Group N.V. (MI: IVG), daha sürdürülebilir bir toplumu ileriye götürmek için işinize ve misyonunuza güç veren benzersiz insanların ve markaların yeridir. Sekiz markanın her biri kendi alanında önemli bir güce sahip. IVECO, ağır, orta ve hafif hizmet kamyonları tasarlayan, üreten ve pazarlayan öncü bir ticari araç markasıyken, FPT Industrial, tarım, inşaat, denizcilik, enerji üretimi ve ticari araç sektörlerinde çok çeşitli gelişmiş güç aktarma teknolojilerinde küresel bir lider. IVECO BUS ve HEULIEZ, toplu taşıma ve premium otobüs ve yolcu otobüsü markaları; IDV ise, son derece uzmanlaşmış savunma ve sivil koruma ekipmanları konumunda. ASTRA, büyük ölçekli ağır hizmet taş ocağı ve inşaat araçlarında lider olmakla birlikte MAGIRUS, sektörde tanınmış itfaiye aracı ve ekipmanı üreticisi. Bunun yanı sıra IVECO CAPITAL de, tüm bunları destekleyen finansman kolu. Iveco Group dünya çapında 35.000'den fazla kişiyi istihdam ediyor ve 20 sanayi tesisi ile 29 Ar-Ge merkezinin de sahibi.


Kaynak; Basın Bülteni
www.ivecogroup.com
www.airliquide.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..