Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yerli Elektrikli Traktör ZY, Yeşil Dizel, Biyodizel, Biyomotorin, Dizel-Bi

 ZY Elektrikli Traktör, seri imalata uzun zamandır hazır gibi-ydi. Halen,  bu konuda bir bir hareket yok. ZY Elektrikli'nin sosyal medya hesaplarından da  son durum, bir yere kadar da olsa izlenebiliyor. Aslında, yerli elektrikli otomobil Togg gibi ZY Elektrikli'de de hazırlık ve imalata geçiş süreci, belki maliyet, belki Korona, belki de ekonomik kriz veya bilmediğimiz nedenlerle uzadı.." Pilli traktörden ses de yok, gürültü de, görüntü de "adlı bir yazısında Akın Aydın, bu konuda farklı detaylara değinirken " Biyodizeli ilk üreten ülke Türkiye'dir" diyerek ilginç bir ara başlık atıyor.

Doğrusu, farklı oranlarda karışımlarla  ortaya çıkan biyodizel yakıt, traktör ve diğer araçlarda da kullanılabiliyor.

 BiYODiZEL; Soya, kanola,( kolza ), ayçiçek, aspir gibi  bitkilerden elde edilen yağların, bu yağların ev ve endüstriyel mutfaklarda kullanılıp geriye kalan atıklarından veya hayvansal yağların bir katalizör yardımıyla dönüşümü sonucu ortaya çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir ürün. Farklı oranlarda dizel yakıtla karıştırılarak ta araçlarda ve ısınma yada enerji amaçlı kullanılabiliyor.Bitkisel yağ (ve benzerleri) ilk defa  1900'lü yıllarda Rudolf Diesel, tarafından icat edilen motorda kullanıldı. Aslında 1898 yılında fıstık yağıyla çalıştırılan motor Paris'te bir etkinlikte ilk kez sergilendi.

Türkiye'de biyodizel, Avrupa Birlği'nden çok zaman önce  1934 yılında Atatürk Orman Çiftliği'nde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle üretilerek çiftlikte ki traktörlerde kullanılmış.

Günümüzde , biyodizelin üretimi ve kullanımı diğer yakıtlara göre çok düşük bir konumda.Diğer taraftan, çevre adına atık yağlar değerlendirilirken soya, kanola gibi bitkileri de daha çok ekmek gerekecektir. 

Kaynak; https://twitter.com/ZYtraktor
https://www.zyelektrikli.com/
https://cdn.bartin.edu.tr/biyoteknoloji/86babca0507e88ae8f7ecb1dea802c6b/sunum3biyodizel_19Kl5Fg.pdf

https://arastirma.tarimorman.gov.tr/ktae/Belgeler/brosurler/Enerji%20Tar%C4%B1m%C4%B1%20ve%20Biyoyak%C4%B1tlar%20Sekt%C3%B6rel%20Raporu.pdf

https://acikerisim.dicle.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/11468/3373/Bitkisel%20ya%C4%9Flardan%20biyodizel%20%C3%BCretimi.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://polen.itu.edu.tr:8443/server/api/core/bitstreams/08306cc5-6311-4497-98db-4635550251f4/content

http://www.cevreciyiz.com/makale-detay/711/bitkisel-atik-yaglarin-geri-donusumu-ve-biyodizel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..