Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Otomotiv Sektörü Magazin Konusu Haline Getirilmemeli

Ülkemizin kurumsal ikinci el şirketlerinden Otomerkezi.net otomobil pazarıyla ilgili olarak gündeme gelen son haberlere ilişkin tüketicilere önemli uyarılarda bulundu. Sektörün parçası olmayan birçok kişinin pazar gerçeklerinden uzak görüşler verdiğine değinen Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Ekonomist veya uzman olarak nitelendirilen birçok kişi, şu tarihte araç fiyatları düşecek veya yükselecek şeklinde spekülatif görüşler vermeye devam ediyor...

Popülerlik kazanmak veya okunma-izlenme elde etmek adına şu anda otomotiv sektörü büyük bir bilgi kirliliğine mahkûm ediliyor. Bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz. Tıpkı ikinci el araç fiyatlarını düşürecek 700 bin araç yedieminde bekliyor veya son günlerde haberlere yansıyan ikinci el satıcılarının elinde araçlar kaldı, mecbur kiralamaya başladılar şeklindeki hiçbir haber gerçeği yansıtmamaktadır. Önemle altını çiziyoruz. Sağlıksız ve dayanağı bulunmayan haberlere tüketicimizin itibar etmemesini tavsiye ediyoruz. 40 yıllık sektör birikimi olan bir şirket olarak söyleyebiliriz ki otomobil fiyatlarında nokta atışı, tarih vererek marjinal bir düşüş veya artıştan bahsetmek hiçbir zaman mümkün değildir. Tüketicilerimiz, eğer akıllarında bir araç varsa ertelemeden fiyat/performans olarak mantıklı buldukları otomobili satın alabilirler.” dedi.


İkinci elin merkezi Otomerkezi.net, otomobil pazarının nihai durumuyla ilgili olarak aydınlatıcı bilgiler paylaştı. Yakın zamanda ikinci el ve sıfır kilometre araç konusunun tekrar gündeme gelmesiyle birlikte yoğun bir bilgi kirliliğinin var olduğunu aktaran Otomerkezi.net CEO’su, tüketicileri uyardı.“Sektörle ilgili paylaşılan birçok haber spekülatif ve gerçekliği yansıtmamaktadır”


Son dönemde birçok görüşün paylaşıldığı ve haberin yapıldığını, ancak sektörden uzak kişilerin verdiği görüşlerin teyidi ve kaynağı alınmadan, magazin konusu haline getirilerek haberleştirildiğini aktaran Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Otomotiv sektöründe yaşanan gelişmelerin magazin konusu haline getirilmemesi gerektiği kanısındayız ve üzüntüyle karşılıyoruz. Sözde ekonomist veya uzman kişiler, sektörden çok uzak ve gerçekliğe uygun olmayacak öngörülerde veya değerlendirmelerde bulunmaktadır. İzlenme, okunma veya takip edilme uğruna otomotiv sektörü büyük bir bilgi kirliliğine mahkum edilmektedir. Fiyatlar şu tarihte düşecek, bu tarihte artacak şeklinde yapılan öngörülerin hiçbir dayanağı yok. Yine 700 bin araç yedieminde bekliyor, ikinci el araç satıcıları kontak kapattı, ellerindeki araçları kiralama yoluna gitmek zorunda kaldı gibi haberlerle karşılaşıyoruz. Hiçbiri reel pazarı yansıtmamaktadır. Geçtiğimiz günlerde ifade ettiğimiz üzere ihalelere düşecek araç sayısı 25 bini geçmeyecektir. Ayrıca hiçbir ikinci el araç satıcısı, sermayesi olan otomobilin yıpranacağını, kazaya karışabileceğini bilerek kiralamaya vermez. Kiralama ve otomobil alım satımı farklı uzmanlıklar gerektiren alanlar. Birkaç merdiven altı galerinin aldığı aksiyon veya kaynağı belli olmayan haberler tüm sektöre mal edilmemelidir. Kısmi bir durgunluktan söz etsek de kurumsal şirketlerde araç alım-satım rutini devam etmektedir.” açıklamasını yaptı. 


“Yatırım amaçlı al-sat yapanlar otomobilden tamamen çekildi”


Ticaret Bakanlığı’nın attığı adımlar ile Merkez Bankası’nın faiz artırım kararlarının etkisiyle yatırım amaçlı al-sat yapan ve enflasyon/kur artışı üstü fiyatta artışa sebep olan kesimin son 4 ay içinde sektörden çekildiğini belirten Karakaş, “Buna parelel bu kesim araçlarını bir an önce elden çıkarma telaşına düştüğü için satışta bulunan araç adetleri bir anda 3 katına çıktı.” dedi.


“Düşen fiyatlara alıcı ve satıcı henüz adapte değil”


“Araç sayısındaki artışla ortaya çıkan yeni arz-talep düzeni, piyasada istikrara yol açarak fiyatların da kademeli olarak düşüşünü sağladı. Ancak tüketici de satıcı da düşen fiyatlara adapte olmuş değil.” ifadelerine yer veren Otomerkezi.net CEO’su, “30-60 gün arasında bu dengenin de oturmasını bekliyoruz. Artık kur ve enflasyon üstü bir fiyat artışı beklemiyoruz. Yeni ekonomi modelinin istikrarı sağlayıcı yanının olduğunu bu açıdan görmek mümkün. Özetle tüketicilerimiz kaynağı belli olmayan haberlere ve sektörden uzak kişilerin söylemlerine itibar etmesin. Bugün akıllarında bir araç varsa ve fiyat/performans olarak mantıklı buluyorlarsa, ertelemeden satın alabilirler.” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..