Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

CITROËN OLI, “Her zaman yeniliğin ön saflarında yer aldık”

Citroën’in konsept otomobili Oli’nin tasarım ekibi, bir aracın tasarım sürecinin tamamında mükemmelliği ele alan “Car Design News People” Tasarım Ödüllerinde üç farklı kategoride ödüllendirildi. Londra’da ikincisi düzenlenen Car Design News People Tasarım Ödülleri kapsamında, En Sürdürülebilir Tasarım Ekibi Ödülü, En İyi İç Tasarım Ekibi Ödülü ve En İyi Dış Tasarım Ekibi Ödülü olmak üzere üç ödül kazandı. Citroën Oli Konsepti yeni, yaratıcı bir tasarıma sahip ve Citroën'in elektrikli ulaşımın geleceğine yönelik yenilikçi yaklaşımını ortaya koyuyor. Üç farklı kategoride ödül kazandıran Oli, hafif ve geri dönüştürülmüş malzemelerle, verimlilik ve uzun ömür göz önünde bulundurularak tasarlandı. Ödül töreninde, Citroën Tasarım Direktörü Pierre Leclercq, Konsept Otomobil Tasarımcısı Pierre Sabas ve Dış Tasarımcı Raphael Doukhan tarafından temsil edilen Citroën  Ekibi; En Sürdürülebilir Tasarım Ekibi Ödülü, En İyi İç Tasarım Ekibi Ödülü ve En İyi Dış Tasarım Ekibi Ödülü'nü aldı.Citroën, Londra'da düzenlenen “Car Design News People” Tasarım Ödülleri 2023 kapsamında üç prestijli ödül kazandı. Ödüller yenilikçi, sürdürülebilir ve futuristik tasarımıyla bilinen Citroën Oli konseptine verildi. Tasarım sürecinin tamamında mükemmelliği ele alan Car Design News People Tasarım Ödülleri; En Sürdürülebilir Tasarım Ekibi, En İyi İç Tasarım Ekibi ve En İyi Dış Tasarım olmak üzere Citroën Tasarım Ekibini 3 kategoride ödüllendirdi. Citroën'in Car Design News People Tasarım Ödülleri 2023 yolculuğu, geçtiğimiz temmuz ayında Citroën tasarım ekibinin Oli konsepti ile En İyi Dış Tasarım Ekibi, En İyi İç Tasarım Ekibi ve En Sürdürülebilir Ekip olmak üzere 15 kategoriden üçünde katılmasıyla başladı.Çok yönlü, işlevsel ve yenilikçi konsept

Oli, Citroën’inyeni tasarım dilini yansıtıyor. Tasarım ekibi, aile otomobilinden şehir kaşifine veya iş arkadaşına kadar farklı rollere uyum sağlayan, içeride geniş bir alan sunan ve çok yönlü bir araç tasarlarken işlevselliğe öncelik verdi. Oli’nin tasarımında sahip olduğu düz kaputu, tavan ve arka panelleriyle düşük ağırlığı, yüksek dayanıklılığı vurguluyor. Dik ön cam, cam kullanımını en aza indirerek ağırlığı ve güneşe maruz kalmayı azaltırken, benzer şekilde hafif ön kapılar ise verimliliği artırıyor. Oli, Fransız markanın 1919 logosunu anımsatan yeni Citroën logosunu kullanırken aynı zamanda özgün ön ve arka aydınlatma modülleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Oli’de yer alan bu detaylar, yavaş yavaş gelecekteki seri üretim modellerin bir parçası haline gelecek. Oli’nin tasarımı, estetik ve işlevselliği kusursuz bir şekilde bütünleştirerek farklı koşullarda daha kolay uyarlanabilir bir yapı ve verimlilik sağlıyor.


Oli, sınıfının en iyi yaşam döngüsünü hedefliyor ve elektrikli ulaşımın geleceğine yönelik yenilikçi bir yaklaşımı ortaya koyuyor. Geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımı ve daha az karmaşık üretim süreçleri ile piyasanın halihazırdaki üretim şekline meydan okumak üzere tasarlanan Oli, Citroën'in ünlü yaratıcılığını temsil ediyor. Örneğin koltuklar basit bir yapıya sahip ve geleneksel bir koltuğa göre yüzde 80 daha az parçadan ve geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşuyor. Konsept lastiklerin, kullanım ömrü boyunca iki kez yenilenebilen sürdürülebilir karkas ve sırt deseni sayesinde 500.000 km'ye kadar dayanacağı tahmin ediliyor. Ayrıca üretim süreçlerini basitleştirmek ve ağırlığı azaltmak üzere kapı ve koltuklardaki bileşen sayısı  da azaltıldı.


“Her zaman yeniliğin ön saflarında yer aldık”


Citroën Tasarım Başkanı Pierre Leclercq ödülle ilgili değerlendirmesinde, “Oli konseptine verilen bu üç prestijli ödülü Citroën tasarım ekibi adına almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu ödül, tasarım ekibimizin yaratıcılığını kanıtlıyor. Citroën olarak her zaman yeniliğin ön saflarında yer aldık. Bu gibi ödüller sürdürülebilir ve vizyoner tasarıma olan bağlılığımızı bir kez daha doğruluyor. Oli konsepti sadece gelecekteki mobilite vizyonumuzu göstermekle kalmıyor, aynı zamanda ekibimizin çok yönlü ve verimli araçlar yaratma konusundaki becerisini de gözler önüne seriyor” dedi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..