Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Mercedes Benz'de Setra'da İstanbul'da üretiliyor

0302 ile başlatıp Travego'ya uzanan süreçte Mercedes Benz Türk'ü atağa kaldıran Hoşdere Fabrikası 20 yılı devirdi.. 1967 yılında Otomarsan ismiyle İstanbul’da kurulan ve 1968 yılında üretime başlayan Mercedes-Benz Türk, Türkiye’de üretilen 75.000’inci otobüsünü banttan indirdi.


 Yeni fabrika yeni modeller1995 yılında kurulan, 2005 yılında ikinci yatırım aşamasıtamamlanan ve 2010 yılında yeniden yapılandırılan Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası 20. yılını kutluyor.
Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda düzenlenen basın toplantısına Daimler AG Otobüs Grubu Başkanı Hartmut Schick, Ağustos ayında Türkiye’de göreve başlayan Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretim DirektörüDr. Martin Walz ve Mercedes-Benz Türk yöneticileri katıldılar.


Otobüs pazarında 48 yıldır lider


1967 yılında Otomarsan ismiyle İstanbul'da kurulan, 1968 yılında üretime başlayan ve 885 milyon Euro’yu aşan yatırım miktarı ile bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri olan Mercedes-Benz Türk; Davutpaşa Fabrikası’nda başlayan otobüs üretimine bugüne kadar toplamda 400 milyon Euro’yu aşkın yatırım yaptı. Almanya ile aynı standart ve kalitede üretim yapan Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası, Türkiye şehirlerarası otobüs pazarının 48 yıldır lideri konumunda. Üretimi Türkiye’de gerçekleştirilen her iki otobüsten birini üreten Hoşdere Otobüs Fabrikası aynı zamanda Türkiye’nin en büyük otobüs fabrikası.
Hartmut Schick: ”Tüm gücümüzle geleceğe”


Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda gerçekleştirilen 20. Yıl Basın Toplantısı’nda konuşan Daimler Otobüs Grubu Başkanı Hartmut Schick, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nındünyanın en modern otobüs fabrikalarından biri olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi;


“Bizim için Hoşdere Otobüs Fabrikası,Daimler’in küresel otobüs Ar-Ge ve üretim ağının çok önemli bir noktası konumunda.Bugün Avrupa üretim birliğimiz ve Almanya’daki merkez fonksiyonlarımız Hoşdere’siz düşünülemez. Burada üretilen araçların% 80’inden fazlası Avrupa ve Orta Doğu bölgelerine ihraç ediliyor.Üretim ağımızda yer alan merkezler giderek daha fazla birbirine kenetlenirken Hoşdere fabrikamız bir yetkinlik merkezi olarak öne çıkıyor.Mercedes-Benz Türk kuruluşundan bu yana 75.000 otobüs üretmiş ve gerek yurtiçinde %60’ın üzerinde pazar payı, gerekse 70’in üzerinde ülkeye yaptığı ihracatıyla önemli başarılara imza attı. Burada üretilen modellerimiz, en yüksek satış adetlerine ulaşan modeller.Hoşdere fabrikamızın çalışanları bu başarıylarıyla tüm camiamızın saygısını kazandılar. Geleceğedoğru tüm gücümüzle birlikte ilerleyeceğiz.”


Britta Seeger: ‘Türkiye’ye sosyal alanlardaki katkılarımızı da artırarak sürdüreceğiz”


1 Ağustos 2015 tarihinde göreve başlayan Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger ise şöyle konuştu:


“Yeni görev yerimin Türkiye olması teklifini aldığımda, hiç tereddüt etmedim. Türkiye’nin Daimler dünyası içindeki önemini, otobüs ve kamyon üretiminde çok değerli bir yere sahip olduğunu biliyordum. Hoşdere otobüs fabrikamızın 20. kuruluş yıldönümü, ne mutlu ki benim de Türk basını ile ilk kez buluşmama vesile oldu. Şirketimizin kurulduğundan bu yana sergilediği üstün performansı, tarihi ve geleneği ile gurur duyuyoruz. Bugün Türkiye’deki en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri olan Mercedes-Benz Türk, 48 yıllık tarihinde yatırımları ve yarattığı istihdam ile sadece ekonomiye değil, sürdürdüğü uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile topluma da katkıda bulundu. Buna örnek olarak “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi kapsamında bugüne kadar meslek eğitimlerine destek verdiğimiz 3.500 genç kızı ve MobileKids projemizde trafik eğitimi verdiğimiz 9.000 ilkokul öğrencisini gösterebiliriz. Sanayi kuruluşu olarak çalışmalarımızı sürdürürken sosyal alandaki katkılarımızı gelecekte de artırarak sürdüreceğiz.”


Dr. Martin Walz: “75.000’inci otobüs Hoşdere’de banttan indi”


Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretim Direktörü Dr. Martin Walz de konuşmasında Türkiye’deMercedes-Benz Türk tarafından üretilen 75.000’inci otobüsünbanttan indiği müjdesini verdi. Dr. Walz şunları söyledi:


“Dünyanın en modern otobüs fabrikalarından biri olan Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası, Türkiye otomotiv sanayiinin gelişmesine öncülük etmiş ve birçok ilke imza atmıştır. Örneğin, ilk otobüs hava yastığı, ilk kataforez daldırma ünitesi gibi öncü çalışmalarımız, üretimde mükemmeli arayışımızın sonuçlarıdır. Daha 1995 yılında ISO 9001 kalite belgesini alan Hoşdere, Türk otomotiv ana sanayiinde bu belgeyi alan ilk üretim tesisi olmuştur. İnanıyorum ki, gelecekte de Hoşdere’nin önemi artarak, Daimler dünyasının sembollerinden biri olmaya devam edecektir.”


Hoşdere Fabrikası istahdamda ve çalışan sadakatinde de öncü


Türkiye’nin en büyük otobüs fabrikası ünvanına sahip olan Hoşdere Otobüs Fabrikası, şu anda3.300 kişiye istihdam sağlıyor. Fabrika, aynı zamanda ülke genelinde çalışan sadakatinin de en yüksek olduğu üretim merkezlerinin başında geliyor. İlk üretime başladığında Hoşdere’de görev yapan 533 çalışandan 300’ü hala aynı merkezde faal olarak çalışmaya devam ediyor.


Modern, çevreci ve verimli tesis


Toplam 360.000 m2’lik bir arazi üzerinde 127.000m2’lik kapalı alana kurulu olan Hoşdere Otobüs Fabrikası,önemli yatırımlarla sağlanan teknolojisi ve üretim sistemlerinin yanı sıra alınan özel önlemler ve arıtma tesisleri ile çevre koruma açısından da dünyada örnek tesis olarak kabul ediliyor. Araç kalitesinde büyük önem taşıyan ve paslanmaya karşı üstün koruma sağlayan kataforez tesisini(KTL) Türkiye’de otobüs üretiminde kullanan ilk merkez olma özelliğine sahip fabrikanın enerji ihtiyacını karşılayan özel bir kojenerasyon merkezi de bulunuyor.


Saint-Denis’ten Angola’ya uzanan 70’in üzerinde ülkeye ihracat


İhracat odaklı ve tüm uluslararası kalite standartlarına uygun olarak üretilen otobüslerin yüzde 80’inden fazlası başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere Saint-Denis’ten Angola’ya, Gana’dan İtalya’ya, Mısır’dan Çin’e kadar uzanan 70’in üzerinde ülkeye ihraç ediliyor. Temmuz2015 rakamlarına göre yılbaşından bu yana üretilen 2.453 adet otobüsün 1.786 adedini ihraç eden fabrikanın, bugüne kadarki toplam otobüs ihracat rakamı 30.000 adedin üzerine çıktı.


Yüksek yerlilik oranı


Mercedes-Benz Türk’ün ürettiği otobüsler, maliyetinin yarısından fazlasını içeren yerli parçalarıyla toplamda %60’ın üzerinde yerlilik oranına sahip. Bu sayede yerli tedarikçilerin de büyümesini ve güçlenmesini sağlayan ve amaçlayan Mercedes-Benz Türk, Türk otomotiv sektörüne katkı sağlıyor.


Küresel AR-GE ve IT merkezine sahip


Daimler’in “Global IT Hizmetleri Merkezi” ve Daimler’in “Global Geliştirme” ağında çok özel konumu olan Mercedes-Benz Türk AR&GE Merkezi, Hoşdere otobüs fabrikası içinde yer alıyor.Yaklaşık 350uzmanın görev yaptığı AR&GE merkezinde, otobüs ve kamyon geliştirme çalışmaları yapılıyor.Daimler’in IT ağında SAP lojistik sistemleri geliştiren ilk ve tek merkezi olanİstanbul’dakiküresel IT Hizmetleri Merkezi, SAP sistemlerinin Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgelerinde uygulayıcısı rolünü de üstleniyor. “Global IT Hizmetleri Merkezi”nde bugün 150’yi aşkın çalışan görev yapıyor.


Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen modeller:
• Şehirlerarası otobüsler: Mercedes-Benz Travego, Mercedes-Benz Tourismo, Mercedes-Benz Intouro, Setra UL business
• Şehiriçi otobüsler: Conecto Solo, Conecto Körüklü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..