Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

En çok, beyaz renk ve dizel otomobil ilgi görüyor

Otomotiv OEM Boyalarına Yönelik Avrupa Renk Raporu ile 2017’nin ilk  üç ayında ikinci elde  en çok tercih edilenler açıklandı; Dizel yakıtlı otomobiller benzinlilere göre ortalama %12 daha yüksek fiyattan alıcı bulurken renkte de beyaz  ilgi gördü.İlk sırayı otomatik vites ile siyah ve gri takip etti!

 2017’nin ilk çeyreğinde dizel yakıtlı otomobiller benzinlilere göre ortalama %12 daha çok kazandırdı

Otomobil severleri hayallerine online araç açık artırma heyecanı ile kavuşturan ikinciyeni.com, ikinci el otomobil fiyatlarındaki hareketleri araştırdı. ikinciyeni.com’un gerçekleştirdiği araştırmaya göre 2017’nin ilk çeyreğinde dizel yakıtlı otomobiller benzinlilere göre ortalama %12 daha yüksek performans gösterdi. Yakıt türünden bağımsız olarak ikinci el otomobil fiyatları 2016’nın ilk çeyreğine göre ortalama % 5.3 artış gösterdi.
Çelik Motor bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve dijital iş modeliyle yeni bir tüketici deneyimi sunan ikinciyeni.com, ikinci el otomobil fiyatlarının son dönem seyrini araştırdı.

İkinciyeni.com’un kendi sistemi üzerinden gerçekleştirdiği yılın ilk çeyreğini kapsayan araştırmaya göre ikinci el araç fiyatları 2016’nın ilk çeyreğine göre % 5.3 artış gösterdi. Aynı dönemde dizel yakıtlı otomobiller benzinlilere göre ortalama %12 daha yüksek fiyattan alıcı buldu.

“Dizelde kilometreye dikkat”
İkinciyeni.com Marka Direktörü Emre Ayyıldız dizel otomobil almaya karar verirken kilometre kullanımına dikkat edilmesinin öneminden bahsetti. Otomobil kullanımında kilometre ile paralel olarak dizel yakıtın fayda sağlayacağını söyleyen Ayyıldız, düşük kilometreli kullanımlarda ise ilk satın alma bedeli ve bakım maliyetlerindeki yükseklik nedeniyle, dizel yerine benzinli otomobillerin daha mantıklı bir tercih olacağını vurguladı.
Birinci çeyrekte fark gösteren bir diğer konu olarak otomatik vitesli araçların, düz vitesli araçlara göre ortalama %10 daha yüksek fiyattan alıcı bulması da Türk sürücülerinin sürüş konforuna verdiği önemin açık bir göstergesi oldu.
2016’yı 15 bin 222 araç satışı yaparak yüzde 25 büyüme ile kapatan ikinciyeni.com’un %85’i bireysel, %15’i kurumsal olmak üzere 135 bin üyesi mevcut. Sitede online açık artırma sistemi ile ikinci el otomobillerin internet üzerinden, hızlı ve güvenli bir şekilde satılması sağlanarak hafta içi her gün yenilenen açık artırmaların heyecanı yaşanıyor. İstanbul ile birlikte İzmir, Ankara ve Kocaeli’de de şubeleri bulunan ikinciyeni.com’da hafta içi her gün ortalama 80 otomobil satışa sunuluyor. Site yeni şubelerle satış ve teslim ağını artırmayı planlıyor.

İade garantisi
Müşteri memnuniyetine büyük önem veren ikinciyeni.com satın alınan aracın durumunun, yayınlanan ekspertiz raporundan farklı olduğu tespit edildiğinde, 7 gün içinde iade teminatı veriyor. Otomobil sahibi olmak isteyenlere pek çok avantaj sunan ikinciyeni.com'da profesyonel ekspertiz hizmeti, alanındaki geniş tecrübeleri ve uzmanlığı ile bağımsız kuruluş TÜV SÜD ile yürütülüyor. 

BASF, Avrupa otomotiv sektöründe 2016 yılının renk trendlerini analiz etti

*Renk çeşitliliği ve kişisellik önemli konular
*Mavi, hala en popüler kromatik renk

Otomotiv OEM boyalarına yönelik renk geliştirme alanında Avrupa'nın pazar lideri olan BASF Boya Bölümü, yeni "BASF'nin Otomotiv OEM Boyalarına Yönelik Avrupa Renk Raporu"nu sundu. Rapor, Avrupa yollardaki otomobillerin renklerine yönelik ayrıntılı bilgiler sunarken, son kullanıcıların özel efektler ve çeşitli renklerle ifade edilen kişisel beklentilere yönelik artan ilgisini da vurguluyor.

Rapora göre beyaz yüzde 29 pay ile hala Avrupa'daki en popüler otomobil rengi olurken, bunu yüzde 19 ile siyah ve yüzde 18 ile gri takip ediyor. 2016 yılında otomotiv renklerinin neredeyse yüzde 80'i akromatik renk paleti içerisinde yer aldı. Kromatik renkler arasında mavi, yüzde 10 ile en popüler renk olmaya devam ederken, bu renkleri kırmızı ve kahverengi takip ediyor. Araç segmentleri karşılaştırıldığında ise r küçük araçlar genellikle beyaz veya kromatik renklerde son kata sahipken, SUV'larda ise hâkim rengin gri olduğu gözlemlendi.BASF Boya Bölümü tarafından hazırlanan rapora göre, 2016 yılında renklerin dağılımı neredeyse aynı kalmış olsa da renk paletleri içerisindeki çeşitlilikte artış oldu. Bunun nedenleri arasında yeni renk geliştirme çalışmaları ve ayrıca özel efektlere yönelik yüksek talep yer alıyor. Olası kombinasyonların çok sayıda olması, çok fazla renk varyasyonu ortaya çıkarttığını ifade eden BASF Baz Kat Boya Proje Yönetimi Başkanı Stefan Sickert, "Otomobil renklerine yönelik bu fazla renk seçeneği, kişiselleştirmeye yönelik sosyal trendi ile beraber ilerliyor. Bugünlerde son kullanıcılar, otomobilleri için benzersiz, kişiselleştirilmiş renkler seçebiliyor." dedi. Otomobilin kişiselleştirilmesine yardımcı olmanın yanı sıra, efektler aynı zamanda gövde şeklini vurguluyor ve böylece aracın karakterini ortaya çıkartıyor. 100'den fazla renk çeşitliliği ile mavi en önde gelen renk. Gri ise, yaklaşık 90 farklı tonla hemen mavinin arkasında yer alıyor. Farklı efekt partikülleri ile mevcut renklerin karıştırılmasının, özelleştirilmiş inci veya metal efektleri oluşturduğunu belirtti.

Avrupa'da otomotiv renklerinin dağılımını analiz eden BASF'nin Avrupa Renk Raporu, BASF'nin Boya Bölümü tarafından her yıl yayınlanan Otomotiv Renk Trendlerinde yer alan bilgileri tamamlayan bir içerik sunuyor. Trend koleksiyonu otomotivin geleceğini şekillendirecek renk konseptleri sunarken, Renk Raporu ise önceki yılın verilerini içeriyor ve mevcut pazar durumunu gösteriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..