Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Yeni Eren 4x4, Hızır II 4x4 ve UKAP

Son dönemlerde savunma alanındaki yatırımları ve ihracatlarıyla adından bahsettiren Katmerciler; IDEF'21 de Yeni Eren ve Yeni Hızır II ile beraber  4x4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ ile Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı Uzaktan Kumandalı Atış Platformu UKAP’ı da ziyaretçilerin karşısına çıkardı.Merakla beklenen Şehit Eren Bülbül’ün adının verildiği 4x4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla ilk kez açılıp görüntülenirken 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR’ın üstünde konumlanan HIZIR II de  lansmanı yapılan ikinci araç oldu..EREN  4x4

"   4x4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN, adını, 11 Ağustos 2017 tarihinde Trabzon Maçka’da 15 yaşında terör örgütü tarafından katledilen Eren Bülbül’den alıyor. Aynı zamanda Eren Bülbül’ü kurtarmak isterken onunla birlikte şehit düşen Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’e saygının ifadesi.İki terör şehidinin hatırasını terörle etkin mücadelede yaşatacak EREN, 250 beygir gücünde, zırhlı bir araç. EREN, düşük silueti, dar ve kısa gövde yapısı, kısa dönüş yarıçapı ile meskûn mahalde yüksek manevra ve performans sergileyecek yapıya sahip. Yüksek karın altı mesafesi, üstün tırmanma ve yan eğim kabiliyetleri, yüksek yaklaşma ve uzaklaşma açıları ile göz dolduruyor. Araç 5 kişilik olup 7 kişiye kadar çıkartılabiliyor.


Yüksek balistik korumaya sahip araç, hafif monokok gövde yapısına karşın, kullanılan zırh teknolojisi ile mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı üstün koruma sağlıyor.

Teknik Özellikler

Motor hacmi 4500 cc

Yakıt; dizel

 Güç; 250 beygir

Çekiş; sürekli 4x4

YERLi PIT-BULL

Yüksek ivmelenme ve azami sürate karşın 4x4 tahrik sistemi ve helezon yaylı tam bağımsız süspansiyon sistemi gibi özellikleri sayesinde üstün arazi kabiliyeti sunuyor. Güçlü motoru, tam otomatik şanzımanı, alçak ve yüksek hızlı devir olmak üzere iki hızlı transfer kutusu ve diferansiyel kilit sistemine sahip dingilleri ile donatılan araç, şehir içi kullanımında olduğu kadar off-road koşullarında da kullanıcıya konfor ve kullanım kolaylığı sunuyor.
Uzaktan kumandalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli hedeflere atış yapabiliyor, otomatik hedef takip sistemi bulunuyor. Gece-gündüz görüşü, balistik hesaplama, mesafe ölçme, bilgisayar tabanlı atış kontrol fonksiyonları, mühimmat sonu uyarısı, ihtiyaç halinde manuel kullanım imkanı, yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir direksiyon, patlak-gider lastik EREN’i güçlü kılan diğer bazı özellikler. Sıcak ve soğuk iklim şartlarına (NATO standartlarına uygun) olarak tasarlanan araç 360 derece çevresel farkındalık sistemi, kurtarma vinci, sis havanı, otomatik yangın söndürme sistemi gibi opsiyonel sistemlerle sunuluyor.HIZIR II 4x4

 2016 yılında tanıtılan  4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç HIZIR, segmentinin en güçlü muharebe aracı olarak tanındı ve ilgi çekti. Üstün özellikleriyle uluslararası alanda da beğeni yarattı ve sadece ülkemiz envanterine girmekle kalmadı, dost ülkelerin envanterlerine girmeye başladı.HIZIR’ın tasarımı yenilenmiş, teknik kapasitesi artırılmış, geliştirilmiş bir üst versiyonu olarak tanımlanabilecek HIZIR II’yi HIZIR’dan farklı kılan temel özellikleri şöyle özetlemek mümkün.Personel kapasitesi 9’dan 14’e çıkarılarak daha çok personel taşıma imkanı sunuluyor. Kuleli HIZIR II’lerde ise personel sayısı 13 olacak. Arka kapak yerine arka tarafa rampa konularak daha hızlı inme binme imkanı sağlandı. Standart öne doğru oturma düzeni, diz mesafesi artırılmış olarak karşılıklı oturulacak şekilde değiştirildi. Böylece arkadaki 12 personelin daha rahat oturabileceği bir oturma düzeni getirildi. Toplamda operasyonel gücü artırıldı.HIZIR II, HIZIR’a göre daha heybetli görünümüyle düşmana korku salacak bir araç. Araç burnu yeniden tasarlandı. Standart görünüm yerine daha agresif bir görünüm kazandırıldı. İki parça olan ön cam tek parça halinde genişletilerek görüntü alanı iyileştirildi.
Stepne piyasadaki diğer zırhlı araçlarda olduğu gibi HIZIR’da da araç arkasındayken HIZIR-II’de karın altına alındı. Böylece araç ağırlık merkezi yere yaklaşarak ekstrem sürüş koşullarında devrilmelere karşı çok daha dengeli ve daha iyi slalom sürüş özellikleri olan bir araç ortaya çıktı. Ayrıca lastik değiştirme operasyonu kolay ve hızlı hale geldi.Diğer Katmerciler araçlarında olduğu gibi tamamen Türk mühendisliğinin ürünü olan HIZIR II, HIZIR’daki diğer tüm üstün özellikleri devam ettiren bir araç. NATO standartlarında geliştirilen araç güçlü zırhı ve V tipi monokok gövdesiyle mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlıyor. Mayına dayanıklı, enerjiyi emen özellikteki koltuk, personelin korumasını artırıyor. 400 beygir gücündeki araç, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlandı. Uzaktan komutalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli hedeflere ateş edebiliyor.

Zorlu görevlerin üstesinden gelebilen yerli araçlar

HIZIR ile HIZIR-II farklılıkları


• Artırılmış (14) personel kapasitesi,

• Araç altına konumlandırılmış stepne sayesinde daha alçak ağırlık merkezi ve çok daha iyi sürüş dengesi ve karakteristiği,

• Hızlı iniş biniş için rampa tipi arka kapı,

• Güçlendirilmiş klima

• Yüz yüze oturma düzeni,

• Tek parça ön cam,

• Büyütülmüş yakıt depo sayesinde daha fazla menzil.

BMC, 2021 itibarıyla İspanya ve Portekiz'den sonra şimdi Çekya ve Hollanda'da  

 Teknik Özellikler

Motor hacmi ; 8900 cc 

Yakıt; dizel 

Tip; turbo

 Güç; 400 beygir

 Tork; 1550 Nm

 Emisyon Euro 3

Çekiş; sürekli 4x4

Hız; 120 km

Menzil; 1000+ km

Lastik Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 


KIRAÇ: Emniyet’in Aktif Kullanımında

4x4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’nın ihtiyacına yönelik, tamamen özgün bir çalışma olarak geliştirildi. Daha önce üretilen olay yeri inceleme araçlarından çok daha üstün özelliklerle donatılmış olay yeri inceleme ve mobil kriminal inceleme aracının içinde ofis bölümü, delil muhafaza bölümü, laboratuvar bölümü gibi çeşitli bölümler bulunuyor.


KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü için üç farklı konfigürasyonda üretildi: Zırhsız Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhsız Kriminal Laboratuvar İnceleme Aracı. Aktif olarak sahada kullanılmakta olan araçlarda; atış mesafesini ve yönünü tespit sisteminden delil analiz cihazlarına, otomatik parmak izi sisteminden (APFIS) kimyasal analize, delil muhafaza sisteminden internet ve uydu sistemine birçok sistem yer alıyor.

Bir zamanlar uçak üretti, otomotiv firmalarına da ortaktı, halen faal ve müzesi de var; MKE

Tasarıma bağlı olarak, 27+1+1 personele kadar taşıma kapasitesi bulunuyor. Ekstra yük kapasitesi, farklı seviyelerde balistik koruma ve çok yönlü ekipman kullanımına olanak sağlıyor. Opsiyonel olarak gizli zırhlandırma yapılabiliyor.UKAP: İHA ve SİHA’dan Sonra Sıra İKA’da, İlk Örnek Mini Tank

Ülkemizdeki İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin ilk örneği olan ve Türkiye’nin ilk insansız mini tankı olarak da adlandırılan Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP), Katmerciler’in İKA konseptinin de ilk ürünü. UKAP, bir kumanda kiti aracılığıyla tüm fonksiyonları uzaktan yönetilebilen, farklı ihtiyaçlara göre kolaylıkla konfigüre edilebilen, zırhlı ve paletli bir platform.


Üzerinde Aselsan’ın SARP atış kulesi, yani Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve uydu haberleşme sistemi bulunan ilk İKA örneği olan Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2), Katmerciler-Aselsan işbirliğiyle Türk savunma envanterinde yerini almaya hazırlanıyor. Dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bu imkan ülkemizin ihracat potansiyelini de yükseltiyor. İHA ve SİHA’larda olduğu gibi İKA’larda da ülkemizin önü açık.

Yerli ve Milli Teknolojiler, Fuar, 5G, Savunma, Elektrikli Araçlar.. 

Çok farklı işlevlere yönelik araçların geliştirilebildiği bir platform olma özelliğine sahip. SARP sistemiyle koordineli çalışacak elektro optik sistemi, radar sistemi, haberleşme sistemi vb. sistemler de araca entegre edilebiliyor. Uydu kontrol sistemiyle 5 kilometre mesafeye kadar uzaktan kumanda edilebiliyor. Elektrikli ve hibrit modelleri bulunuyor.  "

Yeni BMC AltuğKaynak; www.katmerciler.com.tr/
https://twitter.com/KatmercilerAS
https://www.youtube.com/channel/UCinHpuGrfDv5kIX_rJoTYNw

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..