Yerli Otomobilde Gelişmeler, Bilmediğiniz Girişimler..

YENi PUNTO, YENi DOBLO, YENi LiNEA, YA ALBEA

Fiat, en çok satan markalar arasında ilk sıralarda yer almaya devam ediyor.
 Yerli otomobil imal eden  Ford Otosan,  Oyak Renault ile Tofaş Fiat uzun yıllar birbirlerine rakip oldular.Ve ithal markaların da yer aldığı rekabetin ilk yılları olan! 1990'lı yıllara kadar Kuş Serisi'yle en çok satanlar listesindeydi.Kuş serilerinin yerine bir çalışma yapılmadı ama onun yerine en çok satanlar listesine Fiat Doblo girdi.


Kartal gibi hem otomobil hem iş için kullanılan, bir ölçüde  onun yerini alan Fiat Doblo gerçekten çok yönlü ve teknolojik bir araç.
İhraçta edilen aracın ikinci versiyonu ilkiyle beraber üretiliyor. Üstelik farklı markalarla  dünya yollarına 
da çıkıyor...

İlkinin adı ise Doblo Classic.
 Ayrıca Fiorino da bu seriyi tamamlayan küçük erkek kardeş kıvamında.
Bir dönem iyiler arasında yer alan ancak son zamanda yenilenmeyen ve ilgi gösterilmeyen Palio ve Siena/Albea son günlerini yaşıyor. Tofaş artık bu ikiliyi üretmeyecek. Onun boşluğunu Panda, Punto ile kapatmayı düşünen Tofaş, Albea'nın oynadığı sınıfta rakipleri  Hyundai Accent  (ki oda son günlerini yaşıyor ve oda üretilmeyecek!) ve Renault Symbol'un karşısına Fiat teknolojili yerli bir otomobil ile çıkacak..

Symbol'ünde 2 - 3 yıl içinde yenileneceğini düşünürsek önümüzdeki dönemde bu sınıfta rekabet başka rakipler çıkmazsa yeni Symbol ve Tofaş imzalı yerli otomobil arasında olacak. Çin'den gelen ve gelecek olanları da hesaba katmak gerekir mi? bu da ilginç bir ayrıntı.

Linea ise aslında  Megane Sedan olan Fluence karşısında özellikle bu yıl çok başarılı. 2012 sonlarına doğru makyajlı haliyle yine ilk sıralara oynayacak.

1 yorum:

  1. Fiat bu Punto'yu hiçbir zaman 2005-06 da çıkan kasa(Grande Punto) gibi yapamayacak. 2005 yılında Grande Punto - 2009 yılında Punto evo ve 2012 yılında tekrar Puntoya dönüş yaptı. Toplamda aynı kasa 2 kez makyaj yedi hepsi bu..

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..