Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

380 beygirlik 4x4 WRC otomobilleri Eylül'de Türkiye'de

13-16 Eylül'de Türkiye'de düzenlenecek Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) 
10. yarışının basın toplantısı; Çırağan Sarayı'nda Bakan Osman Aşkın Bak, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve  WRC Kurucu Direktörü Oliver Ciesla'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Dünyanın en büyük  spor organizasyonu olan Dünya Ralli Şampiyonası (WRC)’na yeniden katılan Türkiye, otomobil sporlarına gönül veren yerli ve yabancı turistleri Muğla’da misafir etmeye hazırlanıyor. 13 yarıştan oluşan şampiyonanın 10’uncu ayağı olan “Rally Turkey” dünyaca ünlü pilotların zorlu mücadelelerine ev sahipliği yaparken, etapları izleyen seyircilere ise nefes kesen anlar yaşatacak.


Toyota'dan ilk 2018 WRC ZaferiTüm dünyanın yakından takip ettiği ve dünyanın en hızlı pilotlarının ağırlanacağı organizasyon ile ilgili basın toplantısında konuşan TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı; “Öncelikle bu değerli ve dünyanın en büyük otomobil sporları organizasyonunun ülkemize geri dönmesinde emeği olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Gençlik ve Spor Bakanımıza, Spor Genel Müdürümüze ve tüm bakanlık çalışanlarına, Spor Toto Teşkilat Başkanımıza, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Muğla Valimize, Ula ve Marmaris Kaymakamlarımıza, Muğla Gençlik Spor İl Müdürümüze, Ula ve Marmaris Belediye başkanlarımıza çok teşekkür ederim.” dedi.“Ülkemizdeki otomobil üreticilerini bu organizasyona destek olmaya davet ediyoruz”


Nissan 350Z ve Enver Haskasap ile 2018 Apex Masters Türkiye Drift Şampiyonası Başladı


Türkiye açısından önemli bir organizasyonun startını verdiklerini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak; “Böylesine büyük organizasyonlar yapmak Türkiye için artık çok kolay. Biz ülke olarak çok büyük bir organizasyon kapasitesine sahibiz. Son 15 yılda spor alanında çok ciddi yatırımlar yaptık, büyük organizasyonlar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz, bunlardan bir tanesi de Dünya Ralli Şampiyonası. Bu noktada TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı’nın ekibiyle birlikte yaptığı çalışmalar çok önemli rol oynadı. Dünya Ralli Şampiyonası ülkemizin tanıtılması açısından da çok büyük önem taşıyor” dedi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Bakan Osman Aşkın Bak, Türkiye'nin önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını belirterek, "Böylesine büyük organizasyonları yapmak Türkiye için çok kolay. Ülke olarak ciddi organizasyon yapma kapasitesine sahibiz. Son 15 yılda ciddi yatırımlar yaptık. Serkan Yazıcı'ya ve ekibine teşekkür ediyorum. Geçen yılki deneme yarışı güzel geçmişti. İnşallah 13-16 Eylül'de yarışı yapacağız. Bu yarış, ülke tanıtımı açısından çok önemli." ifadelerini kullandı.


Türkiye'nin ilk ve tek kadın Off-Road Şampiyonu Podyumda


Yarışa ev sahipliği yapacak Marmaris'te harika bir parkur olduğunun altını çizen Bakan Osman Aşkın Bak, “Türkiye; Avrupa ve Asya arasında önemli bir köprü. Otomotiv sektöründe lider konumuyla Türkiye'nin çok iyi bir adım atacağına inanıyoruz. Ciesla'nın da belirttiği gibi Avrupa'da 5, dünyada 14. büyük otomotiv üreticisiyiz. Turizmde önemli bir pazara sahibiz. Türkiye yeni bir alana daha girmiş olacak. Bu organizasyonun Türkiye'ye kazandırılmasında çok büyük emeği olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da çok teşekkür ediyorum." dedi.

Dünya Ralli Şampiyonası'nın çocukken izlemeye doyamadığı etkinliklerin başında geldiğini ifade eden Bakan Osman Aşkın Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bozhane rallileri vardı. Çocukken izlemeye giderdik. Adrenalin tutkusunu, araçların virajlara girişini, tozu, toprağı ve coşkuyu çok iyi hatırlayan biriyim. Bize şapka dağıtırlardı. O şapkaları aylarca başımızda taşırdık. Ben de o yarışlarda yarışmak isterdim. Yarışmacılar arabadan indiğinde onlara yaklaşmak çok güzel bir duyguydu. O adrenalin başka bir şey. Şimdi onları gençlerimiz görecek. 2018 ve 2019'da bu organizasyonu gerçekleştireceğiz. Bir yıl da opsiyonumuz var. Bakanlık ve Spor Toto Teşkilatı olarak ciddi destek veriyoruz."

“Türkiye sporda büyüyor. Güçlü bir spor ülkesi haline geliyor”


Dakar Rallisi'ne katılan ilk Türk aracı neydi ve ilk yarışçı kimdi?


WRC'nin Türkiye'de gerçekleştirilmesinin ülkenin güvenliği açısından en önemli göstergelerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Osman Aşkın Bak, 
"Uluslararası Otomobil Federasyonuna bize güvendikleri için teşekkür ediyoruz. Marmaris'te güzel bir yarış olacağına inanıyorum. O adrenalini tekrar yaşamak istiyoruz. Türkiye sporda büyüyor. Güçlü bir spor ülkesi haline geliyor. Turizm açısından da altyapımız hazır. Bozhane ralli günlerindeki çocuk olarak ben de orada olacağım. Ülkemize hayırlı olsun." diye konuştu.Şampiyonlar Şampiyonası'nda Can Tolon Şampiyon Oldu.


Öte yandan Bakan Osman Aşkın Bak'ın, basın toplantısı sırasında Serkan Yazıcı'ya dönerek, "Başkan, beni Bozhane Rallisi'nde keşfetseydin iyi olurdu." diyerek espri yapması salonda gülüşmelere sebep oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Toto teşkilatı olarak Dünya Ralli Şampiyonası’na ciddi destek verdiklerini de sözlerine ekleyen Osman Aşkın Bak; “Ülkemizdeki otomobil üreticilerini de bu önemli organizasyona destek olmaya davet ediyoruz. Ülkemizin güvenli olduğunu gösteren bir organizasyon. Bu noktada bize güvenen FIA’ya, WRC’ye ve destek veren ülkelere teşekkür ediyoruz. İnanın Marmaris’in eşsiz doğasında hem çok güzel bir yarış izleyeceğiz hem de ülkemizin güzelliklerini tüm dünyaya göstereceğiz. Ben tekrar bu organizasyonu ülkemizde gerçekleştirecek olmaktan dolayı mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Hayırlı olsun diyerek sözlerimi noktalamak istiyorum” dedi.

“Dünya Ralli Şampiyonası ülke tanıtımı açısından oldukça önemli”
Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye otomobil sporlarına yeni bir ivme kazandıracağına ve diğer büyük organizasyonların önünün açılmasında da ülkemize yardımcı olacağına değinen Serkan Yazıcı; “Dünya Ralli Şampiyonası seçmelerinde Yeni Zelanda, Hırvatistan, Japonya, Şili, Kenya ve Güney Afrika’yı geride bıraktık. Bu büyük organizasyonla birlikte Türkiye’nin her kulvarda sergilediği prestijli duruşu ve mesajları tüm dünyaya ulaşacak. Ayrıca Dünya Ralli Şampiyonası’na sadece bir spor organizasyonu gözüyle bakmamamız gerekiyor, organizasyon ülke tanıtımı ve turizmi açısından da büyük önem taşıyor” dedi.


Türkiye’nin ilk kadın otomobil yarışçısı ve ralli şampiyonu SAMİYE CAHİD MORKAYA anıldıYaklaşık olarak 50 bin yerli ve yabancı turistin sadece Dünya Ralli Şampiyonası için bölgeye geleceğini öngördüklerini belirten Yazıcı; “Dünya Ralli Şampiyonası’nın, Türkiye’nin eşsiz güzelliklerini, kültürümüzün zenginliğini ve insanlarımızın misafirperverliğini dünyaya tanıtma ve diğer ülkelerle aramızdaki dostluk bağlarını güçlendirme imkanı da vereceğine inanıyorum. Etkinlik kapsamında Marmaris şehir içi bir günlüğüne trafiğe kapatılacak ve seyircilere şehir içi etabıyla adeta bir görsel şölen sunulacak. Dünya Ralli Şampiyonası yarışlarını her yıl bizzat organizasyona katılarak 5 milyona yakın seyirci takip ediyor. Yarışları yıl boyunca Youtube’dan 25 milyon, 155 televizyon kanalından da yaklaşık 849 milyon kişi seyrediyor. 2018 yılı içerisinde Türkiye’de gerçekleştirilecek bu en önemli organizasyona ev sahipliği yapıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.“Otomobil imalatçıları Türkiye’nin yeniden şampiyonaya dahil edilmesinden memnun”

Türkiye’nin Dünya Ralli Şampiyonası takvimine tekrar dahil edilmesinin, organizasyona dahil otomobil üreticileri tarafından da memnuniyetle karşılandığının altını çizen Yazıcı; “WRC bünyesinde yarışan tüm araçlar, 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip, 4 silindirli 1,6 litre turboşarjlı ve 380 HP gücünde otomobillerdir. Herhangi bir showroomdaki araçlarla bire bir aynı görünen otomobiller, motorları, yürüyen aksamları ve diğer teknik değişiklikler ile çok farklı performanslar sergilemek üzere yeniden tasarlanmış araçlardır. Bugün bu üreticiler Türkiye’nin şampiyonaya dahil edilmesinden oldukça mutlu. Bu organizasyon sadece TOSFED’in ya da Marmaris’in değil, tüm Türkiye’nin işi, bir milli mesele” dedi.

 Türkiye'ye dönmelerinin pek çok sebebi olduğunu vurgulayan Ciesla, şunları kaydetti:
"Türkiye, 2003-2010 yıllarında pek çok kez ev sahipliği yaptı. Türkiye'ye döndüğümüz için mutluyuz. Türkiye, Asya piyasasına tekrar temas etmemizi sağlamakta. İlginç bir medya ve araba piyasasına sahip. Türkiye, küresel otomotiv üreticisi olarak Avrupa'da 5, dünyada 14. sırada, büyük bir potansiyeli var. ''

Türkiye’yi yeniden WRC takviminde gördükleri için mutlu olduklarını ifade eden WRC Promotör Genel Müdürü Oliver Ciesla sözlerine şu şekilde devam etti; “Türkiye stratejik konumu ve içinde barındırdığı ekonomik potansiyeller sayesinde yeni pazarlara açılmamız noktasında çok önemli bir rol oynuyor. TOSFED bu önemli organizasyonun Türkiye’ye geri gelmesi için oldukça başarılı bir iş çıkardı. Marmaris, WRC açısından oldukça keyifli bir lokasyon. İstisnai, modern ve oldukça kompakt bir yarış olacak. Marmaris’in güzelliğini 150 ülke canlı olarak izleyecek. Tüm ulusal ve yerel otoritelere teşekkürlerimi sunuyor ve Eylül’de Marmaris’e gelmek için sabırsızlanıyorum.”


Peugeot, Sainz, Kamaz, Nikolaev, KTM ve Walkner; 2018 Dakar'ı KazandıKaynak; http://gsb.gov.tr/HaberDetaylari/1/137352/dunya-ralli-sampiyonasinin-tanitim-toplantisi-yapildi.aspx
http://www.tosfed.org.tr/dunya-ralli-sampiyonasi-basin-toplantisi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..