Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Son yıllardaki yerli otomobil girişimleri

Yerli otomobil konusu ilgi çekmeye devam ediyor.Bunu basından, sosyal medyadan ve her türlü sohbet ortamında rahatça görebiliyoruz.. Yerli üretim; şüphesiz, her açıdan, ülke için, olumlu bir faaliyet...Yeri gelmişken, son yıllardaki yerli üretim araçlarla ilgili girişimleri, bir hatırlayalım.


CONVERT-iT, prototip sürecinden çıkıp üretilebilir duruma hayli yaklaşmış bir araç.Pi Makina'ya ait Pi Kam 4 adlı kamyonet,
her fuarda sergilenmesine rağmen
üretimin ne zaman başlayacağına dair bir hareket yok.Karsan V1, New York'ta taksi ihalesinde finale kalan 3 otomobilden biri..
Transist 2010'da gördüğümüz Karsan Taksi; AutoShow 2010 Fuarı'nda da sergilenmişti.
Hatta Maliye Bakanımız da aracı incelemişti.
2010 İstanbul Design Week etkinlikleri çerçevesinde  sergilenen Onuk Sazan ve Onuk S56 modelleri tanıtılırken; Onuk S56'nın 2011 yılıyla beraber satışa sunulacağı söylendi.

Alphan Manas'ın da ortağı olduğu yerli bir grup tarafından alınan Tilter;
çok yakında Türkiye'de üretilecek.Muhtemelen Tilter markası yanında Türkçe bir marka ile daha farklı ve yerli modeller olacaktır, zaman içinde.
Toruk Grup, elektrikli otomobil üzerinde çalışan bir araştırma-geliştirme topluluğu ve şirketi..Toruk Cars olarak adlandırılan elektrikli otomobil projesinde çalışmalar sürüyor.
Şamil, tescilli bir spor otomobil.
Ancak sponsor bulamazsa üretime geçme şansı yok.


Türkiye'nin yeni yerlisi TURCOTO'nun iki farklı modeli var.

OSCAR City; üretime yakın, yerli ve elektrikli bir otomobil.


Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından, Fırat ve Commagene isimli iki araç;
Türkiye'nin ilk güneş enerjili araçları olarak imal edilip test edildi.Türkar; üretime yeni yeni geçen, şu an itibariyle siparişle üretim yapan yerli bir marka.
Almanya ve ABD bağlantılarıyla gelecek vaad ediyor.


Ayrıca, FabaEuro'da Ege'den bir sürpriz yapabilir!

Bir çok yerli araç üretme girişimini bu linkten de araştırabilirsiniz..Yerli araç konusunda ki, girişim ve çalışmaları; yorum yazarak veya e postayla, bize ve kamuoyuna hatırlatabilirsiniz..

1 yorum:

  1. Elektrik motorlu otomobil ekonomik bir araçtır ve en büyük problemi menzilidir. Başlattığımız çalışma ile bu otomobillerin menzili uzatıyoruz. Henüz tamamlanmamış olmasına rağmen rağbet gören sistemimiz büyük ilgi görmeye devam ediyor.
    Aracınızı nerdeyse her yerde şarj etmeniz gerekiyor. Kullanacak olduğunuz sistemimiz sayesinde şarj sürenizi maks. düzeye çıkarıyoruz, yani şarj için zaman kaybı bitiyor.
    Çalışmalarımız şimdilik otomobil ile sınırlıdır, ama tasarımına başladığımız Uzay Aracımız'da da kullanmayı düşündüğümüz bir sistemdir. Hatta uçak ve ağır vasıtalara da uygulama şansımız doğacak.
    Detaylar için http://www.chalilozdemir.com/?elektrik-motorlu-oto

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..