Yerli Araç Kullan, TÜRKİYE Kazansın.Vatandaşımız KAZANSIN

Türkiye'nin gözü orada olacak


Selçuk Bektaş ve Koray Özkaplan’dan oluşan Castrol KTM Dakar Takımı, Türkiye'yi efsane yarışDakar Rallisi'nde temsil edecek. 04 Ocak - 17 Ocak 2015 tarihleri arasındaki yarışta4 farklı sınıfta, 414 araç yarışacak..


 Castrol KTM TürkiyeArjantin, Şili ve Bolivya'da gerçekleşecek yarışa dünyanın dört bir yanından yarışçılar gelirken yine bir çok farklı coğrafyadan basın ve yarışsever, ralliyi yerinde takip edecek..


Dakar Rallisi'ne 1990'lardan beri, aralıklarla da olsa Türkiye'den de katılımlar oldu.

Castrol KTM Dakar Takımı, yarışa KTM 450 EXC markalı motosikletlerle katılıyor.
Bu arada bireysel olarak katılan iki yarışçımızda KTM motosikletlerle rakiplerini geçmeye çalışacak..


Pilotlarımızın Dakar'da mücadele edeceği KTM 450 EXC yi kısaca tanıyalım;


Bu model pilotlarımız için en iyi temeli sağlıyor. Motosikletin üzerine Dakar için büyük depolar, navigasyon ekipmanları, aerodinamik için kafa grenajı, süspansiyon modifikasyonları, konfor için geniş pegler, rahat sele, motor korumaları vs. gibi bir çok ekstra parça eklendi. Motora eklenen ekipmanların toplam fiyatı neredeyse motorun baz fiyatını bulmakta. KTM 450 EXC Endurobaz alınarak KTM Spormoto’nun garajında tecrübeli teknisyen ekip Sabri Yakup ve Sezgin Özarslanoğlu tarafından hazırlanan motosikletler, pilotlarımızın şimdiye kadar bindiği en iyi ralli motorları oldu. Motorda uzun mesafeleri benzin ikmali yapmadan kat edebilmek için büyük depolar var. Zorlu arazi şartlarının üstesinden gelmekte yardımcı olması için fabrika takımlarınınkine benzer WP amortisörler kullanıldı. Hem performans hem de hafiflik amaçlı titanyum Akrapovic egzozlar var. Navigasyon için kullanacakları aletleri bağlayacakları kule ve ön tarafı kaplayan bir grenaj mevcut. LED farlar hem hafif hem de kuvvetli aydınlatma sağlıyor. Özel malzeme konfor sele uzun mesafelerde rahat etmelerini sağlayacak. Karbon motor koruma hafif olduğu kadar mukavemetli ve motor üzerinde taşıyacakları su haznelerine sahip olduğu gibi aynı zamanda takım çantaları da taşıyor. Bunlar dışında KTM Spormoto teknik ekibinin geliştirdiği birçok teknik detaya sahip mevcut motor fabrika takımlarını kıskandıracak türden.
Takımımız yavaş yavaş Dakar için yola koyulurken aklımıza şu soru geliyor;


Dakar Rallisi'ne daha önce Türkiye'den hangi yıllarda,
hangi yarışçılarımız ve araçlarla katılım olmuştur?Ali Deveci – Galip Gürel : 1991 Otomobil Kategorisi
RençKoçibey – Yusuf Avimelek : 1992 Otomobil Kategorisi
RençKoçibey – Ahmet Utlu – Mustafa Gökay: 1993 Kamyon Kategorisi
Kemal Merkit – Kutlu Torunlar: 2002 Motosiklet Kategorisi

Kemal Merkit 2002 yılında Dakar’da motosiklet kategorisinde yarışan ilk Türk pilot oldu. Dokuz kez Dakar Rallisi’ne katıldı ve altı kez bitirme başarısını gösterdi. 2010 Dakar Rallisi'nde "servis desteği olmadan yarışanlar" kategorisinde birinci oldu, 2011 yılında aynı klasmanda ikinci oldu. 2012 yılında ise mekanik sorunlarla yarış dışı kaldı. Ayrıca Dakar Rallisi'ne en çok katılan Türk ve bitiren ilk Türk motorcu unvanlarına sahip oldu.)


Kemal Merkit – Şakir Şenkalaycı – Selçuk Bektaş: 2012 Motosiklet Kategorisi
(Kemal Merkit'i rahmetle anıyoruz, mekanı Cennet olsun) 

Yarışı nerelerden takip edebiliriz sorusunun cevabı ise 

www.eurosport.com
ve bu web sitelerinin youtube kanalları oldu... 


Castrol KTM Dakar Takımı, 2015 yılında 37nci kez gerçekleştirilecek olan dünyanın en zorlu rallisi Dakar’da start alıyor.


2015 yılı için Castrol KTM Dakar Takımı, Dakar tecrübeli pilot Selçuk Bektaş liderliğinde Koray Özkaplan ile beraber bu büyük mücadelede yer alacak. Castrol KTM Dakar Takımı’ndan Koray Özkaplan’ın “insanın kendiyle verebileceği en büyük mücadele” olarak tanımladığı Dakar’da hedef finiş görmek. 


Yarış: Bir Castrol Geleneği
Dünya çapında motor sporlarının lider destekçilerinden biri olan Castrol, Türkiye birimi aracılığıyla bu önemli yarışta bir Türk takımına sponsor olarak 100 yıllık motor sporları geleneğine bir sayfa daha ekledi. Castrol KTM Dakar Takımı’na Power 1 markasıyla destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Castrol Türkiye ve Orta Asya Direktörü Kerim Kermen şunları söyledi: “Motor sporları Castrol için büyük bir heyecan ve tutku, motor sporları bizim şirket DNA’mızda var. Motor sporlarındaki zorlu şartlar ve koşullar teknolojimizin sınırlarını zorlamamızı sağlıyor. Yarış parkurları bizim için bir laboratuvar ve test ortamı. Yağlarımızın gücünü sürekli geliştirmesi ve kanıtlaması için en iyi doğal ortamın motor sporları olduğunu biliyor ve buna uygun hareket ediyoruz. Castrol KTM Dakar Takımı da bu anlamda bize önemli bir deneyim sağlayacak. Globalde yer aldığımız motor sporları sponsorluklarının yanı sıra Dakar gibi dünyanın en zorlu rallisinde lokal olarak stratejik işbirliği içinde olduğumuz KTM motosikletleri ile ülkemizi temsil edecek takımın bir parçası olmak bizim için çok önemli.”

2014 Başarıları 2015’e Hazırlık 
2014 yılı boyunca farklı uluslararası rallilere katılarak tecübe ve tekniklerini geliştiren pilotlar, en son katıldıkları Abu Dhabi Desert Challenge’da kendi kategorilerinde Selçuk Bektaş birincilik ve Koray Özkaplan dördüncülük ile geri döndüler. 

Yaklaşık iki yıldır hazırlıkları süren projenin; aktif yarışlar, fitness programları ve garajda teknik hazırlıklarla geçirilen günleri sonunda pilotlar Dakar’ın tüm katı gerekliliklerini yerine getirerek 2015 yılı için start numaralarını almaya hak kazandılar. Castrol KTM Dakar Takımı pilotları Selçuk Bektaş 131 ve Koray Özkaplan 166 numarayla start alarak dünyanın en zorlu rallisini bitirmek için 164 motosiklet pilotu ve toplam 414 pilotla beraber mücadele edecekler. Takımın bu büyük mücadelede kullanacakları motosikletleri ise 30 LT yakıt tankı, özel amortisör ve navigasyon sistemi ile Spormoto teknik ekibi tarafından Dakar için özel olarak hazırlanmış KTM 450 EXC’ler.

2015 Dakar için stratejilerini “bireysel başarı öncelikli takım sürüşü” olarak ifade eden Dakar tecrübeli Castrol KTM Dakar Takımı pilotu Selçuk Bektaş, önceliklerini, her pilotun kendi temposu ile devam etmesi, gerektiği yerde de birbirlerine destek olarak, hedeflerinin Buenos Airese’teki finiş çizgisine takım olarak ulaşmak olduğunu belirtti.


İlk kez Dakar Rallisi’ne katılacak olan Koray Özkaplan, bireysel hedefini; öncelikle Dakar’ın ilk hafta sonu verilen ‘rest day’e ulaşıp daha sonrası için ilk haftanın tecrübesine göre finiş görebilecek pilotajla ikinci haftaya devam ederek takım olarak finiş görmek olarak belirledi.


131 Selçuk Bektaş:
2005-Türkiye Enduro Şampiyonası
2008-International Six Days Enduro
2010-Romaniacs
2010-Transanatolia
2011-Abu Dhabi Desert Challenge
2011-Transanatolia +450 cc Birincisi
2011-Avrupa Cross Country Şampiyonası Serres Yarışı, 450 cc İkincisi
2012-Dakar
2012-Romaniacs
2012-Transanatolia
2013-Transanatolia 
2014-Abu Dhabi Desert Challenge +450 cc Birincisi
2014-Transanatolia +450 cc Üçüncülüğü166 Koray Özkaplan:
2008 -International Six Days Enduro Yunanistan (Türk Milli Takımı)
2008-Türkiye Enduro Şampiyonası 
2008-UEM Eurocup Supermoto Bulgaristan 
2009-TMF Enduro Şampiyonası
2011-Türkiye Enduro Şampiyonası
2011-Transanatolia Rally Raid Türkiye
2012-Evia Rally Raid/ Balkan Ralli Kupası Yunanistan
2013-Hellas Rally Raid/ Balkan Ralli Kupası Yunanistan
2014-ADDC +450 Klasman dördüncülüğü
2014-Merzouga Rally


Castrol Motor Sporları Hakkında:
Dünyada motor sporlarına destek veren şirketlerin başında gelen Castrol, bu alanda hem global hem de ulusal düzeyde takımlara sponsor olmaktadır. Dünyada 100 yılı aşkın süredir kesintisiz olarak motor sporlarını destekleyen ve sayısız başarılar elde eden şirketin genlerindeki yarışçı ruh iş modelinin en önemli parçası olarak ifade edilmektedir. Her zaman en ileri teknolojide, performans odaklı, yenilikçi ürünler sunma misyonuna sahip olan Castrol için sektöründeki liderliğin en önemli platformları motor sporları ve dünyanın önde gelen otomotiv devleriyle ortak mühendislik çalışmaları yürütmesidir. Global ve yerel OEM ortaklarıyla birlikte yarış ve benzeri projelerde yer alan şirket, Castrol Power1 yağı ile Castrol KTM Dakar Türkiye Takımı’nın yanında olacak.Bu arada, Sportspeopleturkey'den Nilay Hanım'a teşekkür ediyoruz.. Bir çok sorumuza cevap bulurken bizleri ve okuycularımızı da aydınlatmış oldular.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir..